[REVIEW]Lego 8069/8455 Back-hoe Loaders

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[REVIEW]Lego 8069/8455 Back-hoe Loaders

Mesaj de thedutch21 » Mie, 04 Iulie '12, ora 23:20

Sal y'all! :p

De ceva vreme am tot vrut sa fac un review-comparatie intre cele doua Back-hoe Loadere Technic: 8069 si 8455. Cele doua seturi au aparut la 8 ani distanta (anul 2003 - 8455 si in 2011 - 8069) si sunt total diferite ca si tehnici de constructie.

Modelul vechi are actionari pneumatice, cuprinde 10 pistoane si 2 pompe, are un motor cu 3 cilindri transparenti si diferential pe puntea spate.
http://www.flickr.com/photos/73443991@N ... hotostream
Personal consider ca se apropie mai mult de un model real, atat ca functionalitate, cat si d.p.v. al design-ului. Cred ca este cel mai complex set cu pneumatice, avand 10 pistoane: 4 pentru cupa frontala, 4 pentru cupa spate + 2 folosite pentru stabilizatoarele din spate. Pompele sunt incorporate in cabina, iar pentru a introduce aer in sistem, se apasa pe acoperisul cabinei, care e conectat la cele 2 pompe. Un minus al modelului este chiar faptul ca are foarte multe actionari pneumatice si de multe ori nu mai stiu ce face fiecare maneta :P Inca ceva ce nu mi-a placut a fost constructia modelului... sunt asa de multe furtune, ca nu mai stii ce sa faci cu ele si pe unde sa le bagi. Te incurca foarte mult in timpul constructiei si cand mai descoperi ca ai si gresit lungimea unui furtun, trebuie sa demntezi cam jumate din model ca sa repari greseala :(
In fine, il consider un set foarte reusit, in special pentru functii, iar notele ar fi:
- design: 9
- piese: 9.5 (am uitat sa mentionez ca are 703, toate fiind foarte interesante si multe chiar rare)
- functii: 10 (i-as da chiar 11 :p )
- pret: 100 dolari in momentul lansarii... un pret ok, cred eu, daca tinem cont ca un piston pneumatic e cam 5-7 euro pe bricklink.

OK, sa trecem la setul 8069, lansat in 2011, cu 609 piese si o cu totul alta abordare.
http://www.flickr.com/photos/73443991@N ... hotostream
Miscarile cupelor sunt realizate cu ajutorul actuatoarelor (modelul mic, nu precum cele de la setul 8043), iar stabilizatoarele sunt actionate manual, prin parghii. Partea buna a actuatoarelor este ca se pot conecta direct la motoare PF, desi acest model este un pic cam inghesuit pentu a fi motorizat. Inca un lucru bun este faptul ca la actuatoare se poate controla mai precis cursa acestora, spre deosebire de pistoanele pneumatice, la care acest lucru se face mai greu. Ca si minusuri as mentiona design-ul (poate e o chestie subiectiva), dar si absenta unui motor cu pistoane.
Note:
- design: 8
- piese: 9 (imi plac foarte mult actuatoarele)
- functii: 8.5
- pret: 60 dolari e pretul pe Lego.com. personal l-am luat nou la 250 ron, de pe clevertoys

Si acum intrebarea cea mare: Care imi place mai mult? Pai... eu sunt atras de seturile care incorporeaza solutii tehnice imprumutate de la modelele reale.... Asadar, preferatul meu este 8455 :D

Sper ca nu v-ati plictisit citind ditamai review-ul, asa ca astept pareri, sugestii si reclamatii :))
Pe flickr gasiti mai multe poze cu cele 2 modele...
Ultima oară modificat Joi, 05 Iulie '12, ora 11:42 de către thedutch21, modificat de 2 ori în total.

badgogo
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 485
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 16:51
Localitate: Moisei. Maramures

Re: [REVIEW]Lego 8069/8455 Back-hoe Loaders

Mesaj de badgogo » Joi, 05 Iulie '12, ora 10:47

Am si eu 8455 si zic ca e genial.
Ultima oară modificat Joi, 05 Iulie '12, ora 20:59 de către badgogo, modificat 1 dată în total.

iSmash
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Mie, 04 Iulie '12, ora 16:22
Localitate: Bacau

Re: [REVIEW]Lego 8069/8455 Back-hoe Loaders

Mesaj de iSmash » Joi, 05 Iulie '12, ora 10:50

Pare destul de interesant :0

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: [REVIEW]Lego 8069/8455 Back-hoe Loaders

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Joi, 05 Iulie '12, ora 12:01

Nu m-am plictisit, e un review foarte bun! Si mie mi se pare mai fain 8455, dar avand in vedere preturile de acum, s-ar merita mai mult 8069, il gasesti si in RO la 160 lei :) .
M-am jucat cu un 8455 dar si cu 8069 ; 8455 are functii mai interesante dar parca 8069 arata mai bine.
In fine, eu as cumpara 8069 daca as fi pus sa aleg intre astea doua :)

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [REVIEW]Lego 8069/8455 Back-hoe Loaders

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 05 Iulie '12, ora 13:37

nu-s eu mare cunoscator la lego technic deci rarerea mea e legata numai de design si playability. 8455 e un model-nu-i la scara-al unui excavator (imi scapa numele acum ...). 8069 mi se pare a fi o macheta a unui prototip inca nelansat. frumusetea setului 8455 e afirmata si de roti: mica-mare, ca la excavatorele standard; spre deosebire de 8069, cre are doua roti mari, diferenta fiind destul de mica( si cei cu axleurile alea care ies din roti!?!). din p.d.v. al posibilitatilor de joc 8455 castiga detasat. daca s-ar putea comanda de la distanta ar fi cel mai playable set. de n-ar fi grija blocarii nisipului in angranaje, s-ar putea folosi si la plaja, in cutia de nisip etc.
asta e parera unui necubnoscator, deci luat-o asa ;) btw, eu mi-as cumpara 8455 daca ar trebui sa aleg
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [REVIEW]Lego 8069/8455 Back-hoe Loaders

Mesaj de thedutch21 » Joi, 05 Iulie '12, ora 17:15

Pai... nici eu nu stiu ce-i cu axurile alea iesite... Asa erau instructiunile si asa apare in poze si pe lego.com. Probabil tipul ala de axuri se folosesc la modelul B si trebuiau incluse si in modelul A pe undeva. :p
Cele din spate sunt niste axuri cu ceva blocaj aproape de un capat... nu gasesc acum poze cu el sa ti-l arat :(