[REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de thedutch21 » Dum, 05 Februarie '12, ora 12:22

Salutare!
Acum cateva zile mi-a venit Mindstorms-ul ce l-am cumparat de pe ebay.de si m-am gandit sa-i fac un review.

Pt cei care nu sunt in tema cu acest set, va pot spune ca este in principiu un set de Lego Technic care are, pe langa piesele technic clasice, si o "caramiduta" ce se poate programa (http://mindstorms.lego.com/en-us/produc ... .aspx#9841), precum si o serie de senzori si 3 servomotoare. Senzorii sunt folositi ca si input (in general) la caramiduta inteligenta, in timp ce servomotoarele sunt folosite la output.

Ca si numar de piese, nu este un set foarte mare. Contine 619 piese, caramiduta inteligenta, 3 servomotoare, 2 senzori de presiune, 1 senzor cu ultrasunete (care detecteaza obiecte la distanta), si un senzor de culoare (care poate fi folosit si ca senzor de lumina). In set se mai gasesc un cablu de date pt transferul programelor de pe PC, un CD cu softul de programare si mai multe cabluri pt conectarea senzorilor si a motoarelor. O prezentare detaliata a componentelor setului gasiti aici:
http://www.toysperiod.com/lego-set-refe ... s-nxt-2-0/

Pret: eu l-am luat nou, de pe ebay.de cu 240 euro, inclusiv transport. Pe la noi, cel mai ieftin am vazut pe top10toys.ro (cam 1350 ron). Este foarte scump, dar pt fanii Lego care vor sa guste putin si din lumea roboticii si a programarii, mi se pare un "must have".

Mediu de programare: Programelele se fac cu ajutorul unor blocuri, intr-un mediu bazat pe Labview, dar cu o interfata mai prietenoasa. Pe CD se gasesc instructiuni (constructie + program) pt 4 modele: un robot umanoid, un crocodil, un robot cu senile si un robot ce sorteaza bile dupa culoare (http://mindstorms.lego.com/en-us/produc ... .aspx#8547)
Pe site-ul Lego.com se mai gasesc instructiuni si pt alte modele, dar nu toate au instructiuni pt programele.

Am pus aici o poza cu interfata grafica de programare: http://www.flickr.com/photos/73443991@N ... hotostream
Fereastra mare contine blocurile din componenta programului pe care l-ati creeat, iar in stanga se afla librariile cu aceste blocuri. In partea de jos sunt setarile fiecarui bloc. Aceasta fereastra difera pt fiecare bloc in parte. In dreapta jos este o mica descriere a blocului selectat, precum si optiunea "More Help", unde gasiti informatii suplimentare despre cum se poate folosi acel bloc. in dreapta sus sunt instructiunile pt cele 4 modele despre care vorbeam mai sus.

Programele se mai pot construi si direct pe caramiduta inteligenta, insa nu pot contine mai mult de 5 blocuri, iar setarile acestora sunt foarte limitate. Eu nu mi-am batut capul prea mult cu acest mod de programare...

Din cate am inteles de pe Wikipedia, exista cam 10 medii de programare pt Lego Mindstorms... Pt cei care au ceva cunostiinte de Labview, cred ca cel mai interesant ar fi acesta: http://www.k12lab.com/support/nxt_labview

Pana acum n-am avut timp sa construiesc decat robotelul cu senile, care, dupa mine, cred ca este si cel mai distractiv.
http://www.flickr.com/photos/73443991@N ... otostream/
Am incercat sa fac un filmulet prin care sa va arat cum functioneaza, dar calitatea lasa rau de dorit, asa ca o sa va descriu in cuvinte..
Acest robotel se doreste a fi un paznic la casa omului :)) Se roteste 360+ grade pana cand detecteaza un obiect la o distanta mai mica de 40 cm de el (cu ajutorul senzorului cu ultrasunete). Cand a detectat "intrusul", se opreste, atentioneaza printr-un sunet ca a detectat un obiect (caramiduta intelogenta are difuzor incorporat), dupa care, daca acest "intrus" se indeparteaza, robotelul incepe sa se invarta din nou. Daca "intrusul" nu se indeparteaza, robotelul incepe sa traga cu bile in el :D .
Mecanismul cu bile: http://www.flickr.com/photos/73443991@N ... otostream/

Bineinteles, robotelul poate fi programat sa faca mai multe lucruri. Eu am adaugat la programul predefinit si o parte prin care robotelul se opreste cand in camera e intuneric.
De aseamenea, am gasit pe Android Market un program pt telefoanele cu Android si accelerometru, prin care se poate comada prin Bluetooth...
*cred ca am uitat sa mentionez, dar caramiduta inteligenta are si bluetooth. :D

Am pus pe flicker mai multe poze... le vedeti acolo :)

OK, cam atat cu review-ul... cand o sa construiesc si alte modele, le voi publica la rubrica MOC-uri. Momentan ma documentez despre modul cum se pot folosi blocurile de programare (am inteles ca se pot gaqsi pe net si altele), senzorii si servomotoarele...

Fiind primul meu review, este foarte probabil sa fi omis ceva, insa nu ezitati sa ma intrebati, daca vreti si alte informatii (in limita a cat stiu si eu) :P

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de N33 » Dum, 05 Februarie '12, ora 14:09

Eu ma intrebam cat de usor este sa programezi ceva pentru robot de la 1 la 10 (1 fiind extrem de greu si 10 foarte usor) ? :)

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de thedutch21 » Dum, 05 Februarie '12, ora 14:24

N33 scrie:Eu ma intrebam cat de usor este sa programezi ceva pentru robot de la 1 la 10 (1 fiind extrem de greu si 10 foarte usor) ? :)

Eu as zice un 8... E destul de simplu, insa necesita un pic de atentie la setarea parametrilor blocurilor si e nevoie de ceva timp pt documentare cu privire la modul lor de functionare. Optiunea "More Help" de care am mentionat in review e de mare ajutor aici.

Vladzor
tăcut
tăcut
Mesaje: 3
Membru din: Sâm, 14 Aprilie '12, ora 15:18

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de Vladzor » Mar, 17 Aprilie '12, ora 21:44

Ebay.de livreaza in Romania? Ca la E240, n-as zice nu nici eu. :D

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de N33 » Mar, 17 Aprilie '12, ora 22:10

Pai livreaza ... doar ca nu stiu daca trimite si la care este scris "livrare doar in Germania" (de obicei de pe ebay.de comanda lumea din Europa).Pentru ca la ceilalti scrie cat costa transportul pana in Ro.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de thedutch21 » Mie, 18 Aprilie '12, ora 09:04

Vladzor scrie:Ebay.de livreaza in Romania? Ca la E240, n-as zice nu nici eu. :D
Unii vanzatori mentioneaza ca livreaza si in Romania (sau oriunde in Europa), ba chiar am vazut cazuri unde se da si costul transportului.
Oricum, cel mai bine e sa le trimiti un mail inainte de a licita. Am intalnit cazuri unde nu avea trecuta nici livrarea in Romania, nici Paypal ca metoda de plata, dar pana la urma le-a acceptat pe amandoua :)

p.s. vezi ca are cineva setul de vanzare pe forum: viewtopic.php?f=6&t=1182 la 1000ron

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de adn2377 » Vin, 20 Aprilie '12, ora 20:29

Il pot vinde si eu, nou, la 950 RON.

alexei_sb
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Vin, 08 Martie '13, ora 22:08

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de alexei_sb » Dum, 31 Martie '13, ora 18:46

O intrebare as avea si eu daca se poate: setul tau a fost versiunea in germana ? care sunt diferentele dintre versiunea in germana si cea in engleza ?? multumesc anticipat!

alexei_sb
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Vin, 08 Martie '13, ora 22:08

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de alexei_sb » Lun, 01 Aprilie '13, ora 19:00

Nimeni ? nimic ? :( ma intereseaza sa imi cumpar un asemenea kit de pe ebay.de dar majoritatea sunt versiunea in germana ! Ma intereseaza in mod expres limba de pe display`ul brick`ului....e tot germana ?

multumesc anticipat!

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de N33 » Lun, 01 Aprilie '13, ora 19:46

cred ca la versiunea germana si descrierea si brickul e in germana,nu sunt sigur.

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de geo2087 » Lun, 01 Aprilie '13, ora 21:01

Salut,

A ajuns la mine acest set. Tot ce e in germana e cutia si carticica. Ce te mai intereseaza la set este CD-ul cu softul, unde poti selecta limba, iar brick-ul este in engleza. Cred ca poti selecta limba si acolo. Ma uit acasa si iti zic :)

alexei_sb
tăcut
tăcut
Mesaje: 11
Membru din: Vin, 08 Martie '13, ora 22:08

Re: [REVIEW] Lego Mindstorms NXT 2.0 (set 8547)

Mesaj de alexei_sb » Mar, 02 Aprilie '13, ora 20:17

Multumesc mult pentru raspunsuri !! Imi era teama sa nu fie brick`ul in germana...acum m`am linistit...pot sa il comand linistit! mersi din nou :)