Vanzatori neseriosi

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Vanzatori neseriosi

Mesaj de Bricky » Mie, 16 Septembrie '15, ora 13:44

Desi este un subiect delicat si nu foarte placut, este necesar. Daca intampinati probleme cu diversi vanzatori, fie de pe forum, olx sau okazii, va rog sa scrieti aici, mentionand numele userului si detaliind problema. In felul asta, ne putem feri de ei. Fie ca v-au vandut fake-uri sau seturi incomplete sau v-au trimis altceva decat v-ati inteles, va rog sa povestiti aici. Fara exagerari insa, va rog :)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de tlg2014 » Mie, 16 Septembrie '15, ora 15:19

Foarte buna initiativa sa facem un blacklist.

Putem pune si numele, nr. de mobil, si adresa de email a vanzatorului neserios? Numele userului s-ar putea sa nu fie relevant. De exemplu sa stim cine ii userul puky.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de Bricky » Mie, 16 Septembrie '15, ora 15:27

Astea deja sunt niste informatii confidentiale si nu e ok. Eventual, puteti afisa numarul de telefon de genul 0724***123.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
geosh21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 494
Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de geosh21 » Mie, 16 Septembrie '15, ora 16:50

tlg2014 scrie:sa stim cine ii userul puky.
Ea este puky (numai cu ea am discutat, nu si cu el) : https://www.facebook.com/petriman.tudorsitabita

Telefonul nici nu cred ca are rost sa il afisez, pentru ca probabil nu va mai fi disponibil in curand. Si-a dezactivat si contul de WhatsApp in momentul in care am incercat sa o contactez si pe alte cai.


Later edit : eu nu am cont de facebook, altfel i-as fi dat un "like" pentru modul de operare

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 16 Septembrie '15, ora 18:42

Like la initiativa!
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de braker23 » Joi, 04 Februarie '16, ora 09:49

Hai sa folosim topic-ul asta la ceva :)

Din pacate, m-am cam ars la ultima "achizitie" de pe olx.ro si sper ca ma puteti ajuta. Dar inainte, sa va arat "lotul";

Imagine

Anuntul era postat de o anume "elenaroxana164", la linkul asta: http://olx.ro/oferta/lego-500-piese-ID5l3Cv.html

Cum lotul dadea semne clare de chilipir, m-am grabit sa-l iau, cu plata in avans, cum fac de obicei. Era 75 RON plus 5 pentru posta, i-am platit in aceeasi zi, adica 25 ianuarie. Din conversatie trebuia sa ma prind ca nu e ok, nu spunea prea multe, dar contul IBAN mi l-a dat rapid. Din pacate, coletul n-a mai ajuns, dupa 3 zile am contactat-o, initial a spus ca-mi trimite avizul de la posta, dar dupa multiple mesaje din partea mea, si-a dezactivat contul si anuntul, logic.

Am postat aici din 2 motive:

1. Ca sa vad daca mai pot face ceva sa-mi recuperez banii. Ati mai patit asa ceva? Cum sa procedez?
Ce date mai am e numele, Roxana Elena Tamas, contul IBAN si stiu clar ca e din Bucuresti.

2. Sa va avertizez in legatura cu persoana/lotul asta, macar sa nu mai fraudeze si pe altii.

Daca aveti idei sau sugestii, sunt binevenite.

Avatar utilizator
BMF
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 101
Membru din: Sâm, 14 Noiembrie '15, ora 23:13
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de BMF » Joi, 04 Februarie '16, ora 10:16

@ braker23
Incearca sa mergi pana la banca ta, si sfatuieste-te acolo cu cei de la operatiuni persoane fizice cum ai putea sa faci un "charge-back". Nu stiu sigur cum se numeste operatiunea in romana, dar ai posibilitatea sa retragi o tranzactie facuta.
Good Luck!

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de braker23 » Joi, 04 Februarie '16, ora 14:15

@BMF: Mersi de sugestie, am mai auzit ca se poate face asta, asa ca am fost la banca (ING) si am demarat procedurile. Am facut-o prin telefon, pana la urma, cu sediul principal din Bucuresti. M-au identificat, le-am explicat ce si cum, au gasit tranzactia si au inceput procesul. Dar, nu garanteaza ca cererea lor de charge-back va fi acceptata de banca destinatara (Garanti Bank) si ma costa 15 RON procedura :)
E ok pana la urma, daca se rezolva. Daca nu, nasol. Oricum, dureaza cel putin o saptamanam, va tin la curent.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 04 Februarie '16, ora 14:24

Suntem doi Braker23 am luat de la ea http://brickset.com/sets/8016-1/Hyena-Droid-Bomber si Rebel troppet battle pack. Cele 2 seturi star wars am depus in contul ei 40 de ron. A spus ca la trimis miercuri , dupa o saptamana nu am primit de la posta avizul. Am sunat-o nu a raspuns prin urmare amandoi ne-am ars. :( Am sa incerc si eu sa fac charge back sper sa reusesc.

paranoia
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Joi, 09 August '12, ora 17:08
Localitate: Bucuresti

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de paranoia » Joi, 04 Februarie '16, ora 14:35

Baieti, eram 3 daca nu eram din Bucuresti. Am tot insistat sa vad setul dar tot zicea ca nu are timp, pana la urma pe 24 ianuarie mi-a zis ca nu mai este valabil. Imi pare rau sa aud ca ati luat teapa. De ce nu m-ati contactat sa ma duc sa fac eu tranzactia? V-am spus inca de anul trecut ca va ajut pe cei care nu sunteti din Bucuresti. Sper sa reusiti sa va recuperati banii. Cu cei de la OLX ati luat legatura? Daca va ajuta va dau o copie dupa conversatie.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 04 Februarie '16, ora 14:41

M-am gandit sa te contactez dar parea foarte ok doamna si am zis ca se rozolva asa. Nu ar fi degeaba daca as vorbi cu cei de pe olx? Ma gandesc ca la "Termeni si conditi" specifica ca nu isi asuma raspunderea.

paranoia
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Joi, 09 August '12, ora 17:08
Localitate: Bucuresti

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de paranoia » Joi, 04 Februarie '16, ora 14:55

Cred ca la fel este si cu lotul de 40 de seturi la 200 ron.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 04 Februarie '16, ora 15:12

Tu lai luat? Poate si teapa asta ii un lucru. Imi opreste din avant:)) ma bucur ca nu am ales ramburs. Dadeam 12 lei pe o cutie goala sau poate imi punea un bibelou

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de braker23 » Joi, 04 Februarie '16, ora 15:15

No, buna treaba, se pare ca mai multi am patit-o, sau au fost aproape :)

@paranoia: Ar fi cam obositor sa te contatez pe tine pt fiecare achizitie din Bucuresti, fac destul de multe si prefer sa ma descurc singur. Daca zicea ca nu trimite prin posta, clar ca te contactam, dar in cazul de fata, facea tot ce trebuie ca sa-i trimit banii :)

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: Vanzatori neseriosi

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 04 Februarie '16, ora 15:18

Si eu m-am gandit la lotul ala cu multe piese bine am facut ca nu l-am luat ca era paguba mare. Impreuna la bine si la greu :)).