Expozitie in ParkLake + proiect comun

Scrie răspuns
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Expozitie in ParkLake + proiect comun

Mesaj de Bricky » Mar, 31 Octombrie '17, ora 13:33

Dragilor, am tot vrut sa va scriu un mesaj, mai lung ce-i drept, zilele astea dar nu reuseam sa il finalizez, pentru ca imi mai tot aminteam de cate un detaliu. Asadar, rabdare la citit! :anim-bigsmile:

M-am intalnit saptamana trecuta cu o reprezentanta a mall-ului ParkLake si am pus la cale organizarea unei expozitii Rolug intr-unul din weekend-urile 16-18 sau 23-25 martie 2018. Pana la sfarsitul saptamanii va trebui sa le comunic perioada aleasa. Pentru ca mall-ul are deschidere la parcul IOR, inspira ideea de verde, de natura si pentru ca expozitia va fi in luna martie, as vrea ca tema sa aiba legatura cu primavara. Nu m-am gandit inca la un titlu, sunt deschisa la idei, daca aveti vreuna, va rog sa mi-o impartasiti.

Ca si spatiu de expunere, mall-ul ne poate pune la dispozitie 24 de module tip podium cu dimensiuni de 1x2m si inaltime de 90cm (aici trebuie sa vad daca au si picioare mai joase) pe care le vom aranja in square-ul principal de la parterul mall-ului care are o suprafata de aproximativ 500sqm. Evident ca nu vom ocupa tot spatiul, dar important e ca avem unde sa ne desfasuram.

Ca si tema, cum va spuneam, va fi ceva de primavara, insa aici vine partea, sper eu, frumoasa. Vreau ca pentru expozitia asta sa aplic pentru project support - in linii mari, este un program oferit de cei de la Lego pentru proiectele comune. Avem posibilitatea sa cumparam piese la pretul celor din programul Lugbulk, diferenta majora fiind faptul ca vor veni mult mai repede. Practic, eu trebuie sa trimit solicitarea cu 4 luni inainte de eveniment, luand in considerare si sortarea si constructia propriu-zisa. Timpul este scurt, deci va trebui sa ne miscam repede.

Pentru a ne califica pentru acest suport, sunt cateva conditii pe care trebuie sa le indeplinim:
- trebuie sa avem un proiect comun, cu nume, descriere, data si locatie stabilite si sa fie aprobat;
- comanda minima ca si suma nu exista, insa ca si numar de piese, da, si anume 25.000 de piese; daca ma apuc sa mai fac un mozaic pe 9 placi, imi intra cam 21.000 de piese, asa ca numarul nu e problema :D
- piesele se pot comanda in cantitate minima de 100 de bucati iar numarul total trebuie sa fie divizibil cu 50;
- placile de baza si piesele peste 10 DKKK se pot comanda in cantitati divizibile cu 10;
- numarul maxim de tipuri de piese comandate este de 150 (fata de 85 la lugbulk);
- piesele, bineinteles, ca nu pot fi vandute;
- plata pieselor se va face inainte ca acestea sa fie livrate.

Ca si reguli interne, vor fi urmatoarele:
- vor avea acces la acest program si isi vor putea achizitiona piese doar cei care vor participa la proiectul comun expus in cadrul expozitiei si vor folosi piesele pentru acest proiect; pentru achizitionarea de piese pentru alte proiecte, avem programul lugbulk;
- puteti expune creatii in cadrul expozitiei si fara sa participati la proiectul comun, dar nu veti avea posibilitatea achizitionarii de piese prin acest program.

Ca si detalii despre proiectul comun, imi doresc sa inglobam urmatoarele teme in tema principala, primavara:
- city - zona de oras, cu cladiri si parcuri - vreau sa avem aici multa verdeata, floricele, copacei, lacuri etc.
- medieval - Star Wars - Danin si Vlad vor sa isi uneasca fortele si sa creeze un proiect impreuna pe care sa il dezvolte pe parcurs, care sa inglobeze elemente medievale si futuristice, dar, si aici, vreau verdeata!
- technic - technicieni, va pun la treaba! nu mai vreau masini pentru aceasta expozitie (decat daca le puteti face la scara de minifigurine classic si pot fi integrate in orasel), vreau creatii cinematice, contraptions; la expozitia de la muzeu a avut mare succes robotelul care rezolva cubul Rubik si bineinteles GBC-ul, asa ca astfel de creatii as vrea sa avem; si aici, cu o nuanta de primavara :anim-bigsmile:; exemplu - a avut Braker creatia Love on Ice anul trecut :anim-smile:
- trenuri - mi-as dori sa avem 2 circuite cu cate un tren in miscare pe fiecare din ele; structura complexa de sine o pastram pentru muzeu.

Asadar, va ganditi daca vreti sa luati parte la proiect si va anuntati in acest topic. Cum am spus si mai sus, puteti participa la expozitie fara a fi parte din proiect, anuntati acest lucru tot aici. Va rog insa ca indiferent daca participati sau nu la proiect, sa imi spuneti ce anume va ganditi sa expuneti.

La proiect as vrea sa lucram pe echipe, astfel incat si comanda de piese sa o putem imparti pe teme, si anume:
- echipa City - piese pentru zona de orasel, in primul rand vreau sa comandam cat mai multe piese tip vegetatie pentru ca as vrea ca fiecare dintre voi sa poate veni sau trimite placi pe care sa aiba flori, iarba, copacei, bancute, lacuri, placi pe care le putem folosi in orasel; am observat la expozitia de la muzeu ca am dus lipsa de asa ceva, prin urmare, cei care veti participa la zona de city, va rog sa va construiti astfel de placi cu vegetatie, pe langa cladiri, parcuri etc.; bineinteles, va puteti lua si piese pentru cladiri;
- echipa medieval - SW - va ganditi ce anumve vreti sa construtiti, cine se alatura proiectului si ce piese va trebuie;
- echipa technic - faceti ceva impreuna sau fiecare vine cu proiectul lui? poate vom avea si un roller-coaster la aceasta expozitie :anim-tongueout:

Cam astea ar fi ideile, primul pas este sa va anuntati participarea la expozitie, precizand daca luati parte la proiectul comun si la care tema, sau doar la expozitie si cu anume. Vedem cati ne strangem, astfel incat eu duminica sa pot face solicitarea la LEGO. Trebuie sa stabilim data expozitiei, cati participam si sa gasim un titlu pentru proiect si expozitie (proabil ca va fi acelasi). Daca va ganditi ca perioada intre aceasta expozitie si cea din mai de la Muzeul Tehnic (pentru care inca nu avem certitudinea ca se va desfasura inca, dar imi doresc sa organizam o expozitie de Noaptea Muzeelor) este prea scurta, va propun sa aduceti o parte din lucrari si la expozitia din mai. Dar asta mai discutam la momentul potrivit. Astept intrebarile voastre :anim-smile:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

arathemis
gură spartă
gură spartă

Re: Expozitie in ParkLake + proiect comun

Mesaj de arathemis » Mar, 31 Octombrie '17, ora 14:54

+1 particip la masa City....casuta Moc cu verdeata si gradina (poate chiar 2, sa vad cum am timp).
In functie de ce plante o sa fie pe lista de comanda pot sa ma extind si la un parc, de 32x32 studs, sau sa extind gradina casei cu o placa de 32x32 (sau 32x16). (mai am si eu ceva plante)

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Mar, 31 Octombrie '17, ora 15:00

Suna bine, dar a fost greu de citit atata text :)

Evident, eu particip pe Technic. Ce vreau sa propun e sa dam orasului niste viata, ceva similar cum e la Legoland. Am niste sugestii cum am putea face masinile sa se miste, uite ce variante mi se par viabile:

Jorge a incercat diverse variante, metoda cu sine de tren ascunse iti permite sa misti masini minifig-scale, la ce viteza vrei tu. Din ce am vazut, e reliable si daca ai sine 9V poate sa mearga la nesfarsit. Dezavantajul e ca trebuie sa inalti tot orasul, destul de mult, si o sa intre mii de piese pe laterale, ca sa nu vorbim ca trebuie dublat numarul de baseplates.

De aici m-am inspirat eu pentru scena de "Love on Ice", evident. Inaltimea ceruta e mai mica, doar ca trebuie gasita o metoda mai buna sa prinzi magnetii de senile, la mine sareau destul de usor. Si asta poate sa mearga intruna, daca legi totul la un panou de tren. Iarasi ai nevoie de un numar dublu de baseplates, fata de ultima metoda.

Jason recomanda metoda cu sarma prinsa su scotch pe spatele placilor. Avantajul major e ca nu trebuie sa mai ridici deloc, doar ca masinile care se preteaza la asa ceva sunt ceva mai mari, intrucat trebuie sa incapa motor si BB mic in fiecare. In plus, o sa fie nevoie sa tot schimbi baterii sau sa incarci Lipo, daca aveti asa ceva (eu nu). Dar e mult mai usor de implementa si necesita un numar mult mai mic de magneti, fata de primele doua (unul/masina).

Daca mai gasiti alte metode de automatizare pe YT, va rog sa le impartasiti aicea. Astept pareri pro si contra :anim-wink:

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Mar, 31 Octombrie '17, ora 15:02

braker23 scrie:
Mar, 31 Octombrie '17, ora 15:00
Suna bine, dar a fost greu de citit atata text :)
Iti dai seama cat de greu a fost de scris atata text! :anim-tongueout:

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 31 Octombrie '17, ora 17:05

"Daca va ganditi ca perioada intre aceasta expozitie si cea din mai de la Muzeul Tehnic (pentru care inca nu avem certitudinea ca se va desfasura inca, dar imi doresc sa organizam o expozitie de Noaptea Muzeelor) este prea scurta, va propun sa aduceti o parte din lucrari si la expozitia din mai."

Cred că mai degrabă suntem îngrijorați de Winter Trial. Este doar o lună între evenimente. Dacă ne mai și binecuvântezi cu niște concursuri...
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Mar, 31 Octombrie '17, ora 17:10

Bine ca mi-ai adus aminte, ca uitasem :)) O sa las concursul dupa expo din martie :D Si mai e ala de Craciun, normal :D

danin1984
guraliv
guraliv

Mesaj de danin1984 » Mar, 31 Octombrie '17, ora 19:22

Nume proiect Luminus city of light city of the future concept art.
Orasu va contine element din , Star Wars, filmu Tron 2, Dredd 1, The Fifth Element, Blade Runner 1, Back to the Future Part 2, Zootopia.
Plus orasu va mai contine cladiri cu elemente medievale, cladiri futuristice cu gradin suspendate, stanci, rauri, nave suspendate, se vor folosi stiluri steampunk, cyberpunk etc
In mare parte orasu va fi populat cu figurine si nave SW modificate mai mult sau mai putin.
Proiectu va creste pana la ultima expozitie din 2018.
Dorim sa folosim sine de tren suspendate intre cladiri, sinele vor fi luminate si modificate, vom avea nevoie de sine si de 1, 2 locomotive, moc sf de transport pentru ultimele 2 expoziti.
Se pot folosi si cladiri modulare set, dar modificate, gen anumite zone din oras sunt aglomerate si din cladirile vechi ies cladir noi futuristice.
Daca vreti sa participati la proiect, let me know.

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Mar, 31 Octombrie '17, ora 20:30

Wow ce proiecte !!!
Particip- la city cu parc/zone verzi si ce-oi mai construi pana atunci - cladiri obisnuite ....(nu SF/SW )
Braker habar n-ai de când si cat de mult imi doresc niste masini care sa umble prin oras !!! ... :anim-clapping: .....In ce ma priveste mi se pare mai viabila metoda cu magnetul -prefer sa schimb baterii/acumulatori din 2 in 2 ore decat sa inalt cine stie cata suprafata care trebuie sa suporte greutatea constructiilor cu mai multe etaje...iar traseul cu fir este mai permisiv decat cel din sine... Acu' eu nu ma pricep la tehnic si voi stiti si hotarati ce si cum-doar te rog -daca se cumpara magneti-vreau si eu !

Vlad88
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Vlad88 » Mar, 31 Octombrie '17, ora 23:22

Eu m-am gandit, la prima expozitie vreau sa fac un modul pe 4 placi de 48x48 cu un black market/ arms bazar plus alte elemente adiacente cu un mic hangar.
O sa mai pun la dispozitie vehicule, figurine si piese.

P.S. daca ma decid sa fac acoperis la cladire o sa includ si un sistem de lumini improvizat/non lego.

anacronox
guraliv
guraliv

Mesaj de anacronox » Mie, 01 Noiembrie '17, ora 08:17

salutare,

eu particip clar la masa de City. Am vb si cu Danin, o sa ii trimit si un concept cu ce am in minte pentru cyberpunk city.

mrdc
gură spartă
gură spartă

Mesaj de mrdc » Mie, 01 Noiembrie '17, ora 09:15

Salut,
Pot aduce un tren nou (marfar) - cu conditia sa facem un layout pe care sa poata rula.
Daca mergem in directia asta pot face si peisajul din jurul sinei in stil rural. Verdeata, e in tema :)
Ultima oară modificat Mie, 01 Noiembrie '17, ora 20:12 de către mrdc, modificat 1 dată în total.

duhu20
gură spartă
gură spartă

Mesaj de duhu20 » Mie, 01 Noiembrie '17, ora 19:34

cu siguranta participic la city zona verde chiar ma incanta idea mi se pare geniala plus cladiri si altele de genul

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Mie, 01 Noiembrie '17, ora 22:06

Ma bag si eu... Am in plan o sculptura cinematica Technic ce s-ar potrivi in orasel, intr-o piateta. Apoi cred ca o sa-mi incerc norocul cu o cladire... sper sa-mi si iasa.

Imi place ideea lui Jason cu autobuzul, dar nu prea am piese City pentru a-l realiza si nici magnet. App de magnet, daca are cineva de vanzare, sau vrea sa comande, pls anuntati-ma.

Cred ca ocazia de a cumpara piese multe la preturi mici ar fi buna sa adunam piese pentru niste blocuri mai inalte. Nu trebuie sa fie complicate; cred ca se pot construi doar din caramizi, geamuri si plate-uri... deci vreo 4-5 tipuri de piese.

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Joi, 02 Noiembrie '17, ora 11:49

Pana acum avem urmatorii inscrisi:

City:
arathemis
chyck
anacronox
mrdc
duhu20

Technic:
braker23
thedutch21

Medieval & SW:
danin1984
vlad88

Who else?

Homersapien
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Homersapien » Joi, 02 Noiembrie '17, ora 12:23

la un/doua module de GBC ma bag si eu. la altceva nu pot ajuta (cred). plus sper sa termin o idee de a mea un perpetuum mobile de speta I.