Expo toamna + proiect comun

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Expo toamna + proiect comun

Mesaj de Bricky » Mar, 16 Mai '17, ora 01:22

A treia expozitie pe anul acesta o vom organiza in perioada 11-22 octombrie, cu montare incepand cu 7 octombrie, tot la Muzeul Tehnic. As vrea sa discutam aici despre temele pe care le vom prezenta in cadrul acestei expozitii, unii dintre voi deja au cateva idei si ii rog sa si le prezinte aici si sa le discutam.

De asemenea, avem posibilitatea sa facem un proiect comun, de grup, pentru care pot solicita suport. Astea inseamna ca putem cumpara piese la pretul de lugbulk si sa le folosim pentru acest proiect. Sunt cateva reguli ce trebuie respectate:
- comanda minima este de 25.000 de elemente;
- se pot comanda maxim 150 de tipuri diferite de piese;
- piesele se comanda in cantitate de minim 100 de bucati si multiplu de 50;
- baseplate-urile si piesele care costa peste 10 DKK se pot comanda in multiplu de 10.

Proiectul trebuie construit si prezentat in cadrul unui eveniment. Solicitarea trebuie facuta cu cel putin 4 luni inainte de eveniment si proiectul trebuie aprobat de catre oficialii LEGO. Deci daca e sa facem ceva pentru expozitia din toamna, trebuie sa ne miscam repede. Daca nu, ramane pentru una viitoare.

Deocamdata, astept ideile voastre cu privire la temele pe care le vom aborda in cadrul expozitiei.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Vlad88
gură spartă
gură spartă

Re: Expo toamna + proiect comun

Mesaj de Vlad88 » Mar, 16 Mai '17, ora 11:56

Arunc eu prima propunere :D Un MOC masiv cu battle of jakku am vazut la o alta expozitie au facut baietii pe sine de tren puneau nave ( snowspeeders ) si faceau ture pe acolo + o constructie tip baza, o zona de lupta cu tip in desert + un munte ceva.
Pentru asta ar fi nevoie de multe piese tan si dark tan.

csc2ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de csc2ro » Mar, 16 Mai '17, ora 16:27

Eu propun un roller coster. M-am apucat deja, am comandat deja cateva mii de piese. In total, cu piesele pe care le am deja, pot face cam pt. 10m de sina care acopera 2-3 mp. Ar fi frumos mai lung, mai inalt, cu diferite decoruri. Ar fi nevoie inclusiv de multe base plate-uri si caramizi technic.

csc2ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de csc2ro » Mar, 16 Mai '17, ora 16:33

Trebuie planificat bine pt. ca spatiul este limitat (sa nu zic mic) si vorbim deja de lucrari mari.

De abia astept!

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Mar, 16 Mai '17, ora 16:50

Cand treci pe la expo sa vezi ce a mai rasarit? Apropo de lucrari mari... :D

danin1984
guraliv
guraliv

Mesaj de danin1984 » Mie, 17 Mai '17, ora 19:32

Propun ca nume, little big planet si Fantasy Islands, cum sugereaza numele un parc de distractii.
2 placi de 48 pe 48 sau 6 placi de 32 pe 32 pe aceste module se pot construi scene din filme , mici cartiere, peisaje, etc.
Se pot face trenuri de pasageri si trenu opreste din modul in modul , putem lega placile cu mici poduri, putem face scene pe sine , se poate lucra in echipa , atlantida, mai multe peisaje cu verdeta si dinozauri etc

Ca tema star wars, facem o lista cu ce seturi avem si facem o scena dinamica cu navete suspendate in pozitie de atac, cu masinari distruse.

Pe partea de medieval si pirati incerc sa maresc in inaltime si latime orasului Luminus aici voi ave nevoie de ajutoru vostru cu soldati cladiri verdeata etc
Pe partea cu pirati. mai multe scene, un monstru marin si aici am nevoie de ajutoru cu soldati, barcute, rechini.

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Mie, 17 Mai '17, ora 19:53

Danin....hm...nu asta propusesesi initial....parca vorbeai de orase legate intre ele....de parc ziceau altii.........dar e bine si asa..... :))

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 27 Mai '17, ora 20:37

O chestie simpla, ideala pt expozitii: https://www.youtube.com/watch?v=0jAHlqvR8X4
Placi de drum cred ca avem, sarma gasim :) ... are cineva magnetul ala?

danin1984
guraliv
guraliv

Mesaj de danin1984 » Sâm, 27 Mai '17, ora 21:35

cred ca am vreo 3 magneti de genu. Dar mai ok sunt magneti de neodim subtiri, se pot gasi in harduri vechi au forma de potcoava se pot lipi cu usurinta sub masina, mare atentie sunt foarte puternici.
Am un magazin de magneti neodim aproape de metrou pentru diferite forme.

danin1984
guraliv
guraliv

Mesaj de danin1984 » Sâm, 27 Mai '17, ora 21:41

danin1984
guraliv
guraliv

Mesaj de danin1984 » Sâm, 27 Mai '17, ora 22:16

proiect pentru technicieni expo octombrie https://www.youtube.com/watch?v=chFF_t79qOM LEGO Orrery - Earth, Moon and Sun bine la o scara mai mare

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 27 Mai '17, ora 22:24

danin1984 scrie:
Sâm, 27 Mai '17, ora 22:16
proiect pentru technicieni expo octombrie https://www.youtube.com/watch?v=chFF_t79qOM LEGO Orrery - Earth, Moon and Sun bine la o scara mai mare
Vezi topicul: http://forum.rolug.ro/viewtopic.php?f=2&t=5544
Modelul a fost expus la muzeul tehnic anul trecut.

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Dum, 28 Mai '17, ora 00:31

thedutch21 scrie:
Sâm, 27 Mai '17, ora 20:37
O chestie simpla, ideala pt expozitii: https://www.youtube.com/watch?v=0jAHlqvR8X4
Placi de drum cred ca avem, sarma gasim :) ... are cineva magnetul ala?
Logic ca da. Scena mea cu patinoar pe magnetii aia se baza, am vreo 10 si sunt chiar grozavi. Sunt magneti de tren, pana la urma, dar din pacate destul de rari si scumpi. Singura problema e ca nu am placi de drum...

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Dum, 04 Iunie '17, ora 00:50

Legat de proiectul comun pe care vi l-am prezentat in primul mesaj, vin cu cateva completari. Suportul pentru proiect trebuie solicitat cu 4 luni inainte de data la care dorim sa avem piesele, nu data de la care va fi expus, asta insemnand ca trebuie sa ne calculam noi o perioada in care putem construi cu piesele respective. In ziua demontarii, le-am propus forumistilor bucuresteni sa solicitam suport pentru proiectul RTXP, adica sa mergem in primul rand pe piese Technic dar sa luam in calcul si posibilitatea ca ele sa nu ajunga la timp. Pe de alta parte, nu stiu daca va fi acceptat un astfel de proiect.

Voi ce ziceti, ne ambalam la asa ceva, avand in vedere ca RTXP va avea loc pe 21 octombrie, sau ramane sa cerem suport pentru expozitia din mai anul viitor si atunci avem mai mult timp la dispozitie sa ne organizam pentru un proiect comun? Ca pana la urma asta e ideea - piesele comandate trebuie utilizate pentru un proiect de grup, iar un oras cu o linie temporala ma gandesc ca s-ar incadra mult mai bine :)

Dar daca stiu ca mai aveti nevoie de piese Technic in cantitati mai mari, putem incerca, pot aplica pentru proiect si acum. Pe langa piesele Technic mai putem lua si alte tipuri de piese, dar alea sa fie principale. Ce ziceti?

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Dum, 04 Iunie '17, ora 09:15

Pana la urma care este EXACT tema expozitiei pentru toamna ? afara de partea tehnica....ceilalti ce construim ?-ca eu nu prea m-am lamurit.........Nu stiu ce zic ceilalti.....dar la cat de incarcat este deja programul pe vara +concedii , +TT -existând riscul ca piesele sa ajunga in ultimul moment (cum ar fi mijlocul lui septembrie =inceput de an scolar cu problemele lui pentru cei cu copii) parc-ar fi mai bine lasat pentru anul viitor....dar tehnicienii au ultimul cuvant......