Lego Spirograph

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
Alexmihai2004
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 88
Membru din: Lun, 01 Decembrie '14, ora 17:59

Lego Spirograph

Mesaj de Alexmihai2004 » Dum, 20 Noiembrie '16, ora 09:59

Salutare!
Căutând ceva diferit de construit, am găsit următorul moc: https://rebrickable.com/mocs/PG52/spirograph-v4
Este un spirograf care iti permite sa desenezi tot felul de modele interesante: succes garantat printre copii ( si nu numai) :D

Asa ca fără sa ezit prea mult, l-am construit.

Ce mi-a plăcut:
Instrucțiunile sunt clare, in genul celor de la lego (deși au câteva mici erori, descrise si in comentariile moc-ului)
Este o construcție interesantă, care folosește o grămada de mecanisme cu roti dințate si mai multe cutii de viteze
In principiu, folosește piese comune. Dar ai nevoie de destul de multe roti dințate si de schimbătoare de viteze.
Timpul de construcție este relativ scurt, astfel încât poți ajunge repede la desenat
Am descoperit câteva tehnici interesante
Prin schimbare vitezelor poți obține o mulțime de modele
Reacțiile celorlalți la vederea mecanismului si a rezultatelor: priceless!

Ce mi-a plăcut mai puțin:
Am avut impresia ca pe alocuri au rămas zone nefinisate cum ar fi 1-2 roti dințate nesecurizate: dar nu au apărut erori
Sunt câteva erori in instrucțiuni, dar nimic major si se pot detecta si corecta extrem de simplu
Mi-a mâncat multe roti dințate :D

Per total, este un mecanism ingenios: jos pălăria pt astfel de idei!
Daca cele doua brațe se învârt la aceeași viteza se obțin niște modele clare. Altfel rezultatul iese un pic haotic. Este importantă si poziția relativa a bratelor, unul fata de celălalt. Cu cât masa desen se învârte mai încet, in raport cu brațele, cu atât modelul iese mai fin.

Este un moc pe care îl recomand cu drag!

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Lego Spirograph

Mesaj de thedutch21 » Dum, 20 Noiembrie '16, ora 20:39

Fain modelul! L-am mai vazut pe undeva, dar imi parea foarte complicat si am ezitat sa-l construiesc. Mai sunt si alte modele, mai simple, dar asta-i "tata lor", fiind posibila modificarea desenului fara a-l demonta.

P. S. Cred ca ne-ar prinde bine ceva de genul la expozitia tehnica din primavara.

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: Lego Spirograph

Mesaj de tlg2014 » Vin, 06 Ianuarie '17, ora 15:53

Foarte fain!

Cred ca s-ar potrivi si la expozitia din Feb cu conditia sa deseneze inimioare! :P