no Hallo!

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

no Hallo!

Mesaj de ikarus » Sâm, 10 Ianuarie '09, ora 13:02

Salutari tuturor din Banat ;)

Ma numesc Alex, sunt din Timisoara. Am inceput sa ma joc cu Lego pe la vreo 4 ani (adica prin '90). Temele preferate sunt "Town" si "Basic"/"Creator" sau "Indiana Jones".

In timp am primit si "pierdut" mai multe seturi, dar, in ciuda tuturor, am ramas cu bijuteria colectiei mele: 6991 Monorail Transport Base. Iaca si o lista pe Brickset cu seturile mele (cele marcate cu "I own 0", sunt din cele "pierdute").

Felicitari tie Adrian, oriunde caut Lego + Romania dau de tine (de Expo am auzit prea tarziu - saptamana trecuta :( )!

Apropos, n-ar fi bine sa facem un site ROLUG, sau oricum ceva mai vizibil pe net (de ROLUG am dat prin VisualArtsForum - un piscotel, Florin sau Florea, intreba peacolo daca Lego e forma de arta ;) )?!

No, si cat asteptam dupa mailul de confirmare, m-am jucat putin cu logo-ul ROLUG. Sper sa va placa (macar una din) imaginile atasate.

Play well,
ikarus
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
AdrianFlorea
Fondator
Fondator
Mesaje: 222
Membru din: Lun, 10 Septembrie '07, ora 20:53
Localitate: Billund- DK
Contact:

Mesaj de AdrianFlorea » Sâm, 10 Ianuarie '09, ora 21:41

Chiar acuma planuiam sa economisesc bani pentru un set space de monorail :D .

Bine ai venit Alex!

Vad ca ai cunostinte foarte bune despre comunitatea internationala a fanilor lego si despre mine ca si AFOL. Cum de? Pe ce siteuri cutreieri?

Cat despre un Site oficial, este o sarcina care cere bani si timp, doua chestii pe care nu mi le permit ;) . Si in legatura cu Logo-ul, nu vad de ce l-am schimba cand avem deja unul, dar da, arata bine cele facute de tine.

Apropos, pe cine faci tu "piscotel" ?

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Mesaj de ikarus » Sâm, 10 Ianuarie '09, ora 23:14

Bine v-am gasit! :D

hmmm, din cele 3 seturi de LEGO Monorail, adica 6399 (Airport Shuttle), 6990 si 6991, ti-l recomand pe ultimul. Acesta este si cel pe care il am eu. Celelalte vin doar cu o bucla si linie de urcus, pe cand acesta are si 2 macazuri si un sortiment de piese mai variat (gotta love them big wheelz ;) ). Iar 6990 e "collectors item", s-ar putea sa nu-l gasesti ieftin.

Cat despre cunostintele mele ale comunitatii AFOL & Jr, ele sunt minime. In general iubitorii de LEGO sunt deschisi si prietenosi, nu se tem sa-si faca reclama reciproc, asa ca afli de site-urile mari destul de repede.
Ma mai plimb pe Brickset, din nostalgie fata de seturile vechi (din pacate Lugnet nu si-a mai actualizat sectiunea Pause Magazine, care are si nitzel continut istoric). Ar mai fi The Brothers Brick si, evident, Lego.com (am scapat de mania hi5 & co si m-a prins My Lego Network, go figure ;) ). Imi place Steampunk-ul, asa ca mai trag cate un ochi si peste grupul SP de pe Flickr (cateva care-mi plac: Iron Stride si HMM "Hephaestus"). Si cum se intampla, incontinuu dau de tine, pe Flickr, pe TBB, pe Google ... :)

De site, nu ar fi asa scump (ego sum web developer). Un site pe Wordpress e moca. E o platforma solida si are chiar si modul de Forum (una din versiunile mele preferate de Forum, e simplu, scurt si la obiect). Un template minimalist cu logo-ul ROlug si gata esti. Apropos de logo, nu vreau sa supar pe nimei, dar se poate mai bine (nu vb de propunerile mele, care-s mai degraba schitze, dar ms de complimente).

P.S. Pot sa intreb, pe TBB, ce ai bagat la propuneri de tematici LEGO noi? (eu am propus una de Steampunk vs. Magie, fortele pamantului :) )