Bine v-am gasit!

kegpr
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 20
Membru din: Lun, 05 Octombrie '15, ora 17:03

Bine v-am gasit!

Mesaj de kegpr » Lun, 05 Octombrie '15, ora 22:57

Va spune un membru de 35 ani, care si-a redescoperit pasiunea timida pt LEGO alaturi de baietelul lui de 4 ani si o luna, care a luat contact de demult cu jucarii LEGO (seria City ce aparea odata cu nu mai stiu ce ziar acum vreo 2 ani), iar mai nou a primit din seria Creator cateva seturi dragute.

Ma gandesc ca e o pasiune nu ieftina, dar care merita fiecare leu daca il poate tine intr-un echilibru cu dorinta de a vedea desene la TV sau de a se juca pe iPad. Momentan il motive cu seturile Creator, eu ii arat instructiunile si el monteaza, cu ajutorul meu doar unde este cazul.

Din ce am studiat, seturile Creator sunt cele mai versatile, cel putin pentru varsta lui. Daca aveti sfaturi, sunt binevenite!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 05 Octombrie '15, ora 23:27

Bun venit! Pot sa intreb ce inseamna user-nameul? Cumva KE-GPR, sistemul de frana al vagoanelor de calatori?
Ultima oară modificat Lun, 05 Octombrie '15, ora 23:47 de către lapsanszkitamas, modificat 1 dată în total.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de talex » Lun, 05 Octombrie '15, ora 23:35

Bine ai venit! Sa inteleg ca ati sarit peste etapa intermediara Duplo? Sper s anu spun o prostie, chiar nu stiu pentru ce varsta e recomandat Duploul doar ca la astia mici (de 2-4 ani) ma asteptam mai degraba la Duplo decat la City :D
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

kegpr
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 20
Membru din: Lun, 05 Octombrie '15, ora 17:03

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de kegpr » Mar, 06 Octombrie '15, ora 00:49

Fantastic lapsan :) Da, e sistemul acela de franare si tu esti primul om de cand am acest ID care se prinde (sau da un Google) din prima. E ales sa fie unic, nothing special. Si este!

Avem si cateva seturi de Duplo, s-a jucat cu ele (nu foarte mult, mai mult eu), insa am zis sa facem trecerea catre cele normale. CU schema in fata si putin ajutor, construieste fara probleme seturi de genul 31033. Ne ia vreo ora, dar merita, imi place sa-l vad angrenat in altceva decat device-uri electronice. Si pe iPad are The INcredible Machine si tot felul de jocuri de logica, dar e... digital. Trebuie sa puna mana :)

Acum avem asa:
- vreo 6 miniseturi City ( 2x masina de curse, 1x elicopter,1xmasina tuns iarba, 1x barca politie)
- 31013
- 42026
- 7286
- 10671
- 10657
- 10683 (construit tot de el, exclusiv, cu minime interventii din partea mea, doar la anumite imbinari ce necesitau forta si la identificat corect anumite piese)
- 31030

Urmatorul pe lista e un Dragon 31032, ca sa mai iesim din sfera de masinute, si poate un Bionicle. Orice sfaturi sunt binevenite :)

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 06 Octombrie '15, ora 01:48

Hehe, nu-mi trebuie mie google pentru asta. Initial am vrut sa pun o poza de la un vagon (cred ca salon 20-31 modernizat era) pe care se vede inscriptia dar n-am avut rabdare sa caut poza. Sa inteleg ca avem de a face cu un pasionat feroviar sau muncitor in domeniu?

Apropo, era un proverb pe internet: teach your child to like LEGO, and he won't have money for drugs roflol Deci mai bine un hobby scump decat sa aiba bani de prostii :D
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de talex » Mar, 06 Octombrie '15, ora 04:22

Haha, v-ati gasit :D

Frumoasa colectie de initiere :D

PS. Iti recomand sa folosesti http://brickset.com/ pentru catalogarea seturilor detinute, dar si pentru alte functionalitati pe care sunt sigur ca le vei descoperi cu placere.

PPS: "teach your child to like LEGO, and he won't have money for drugs" buuuuuna asta Tamas! :D
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de thedutch21 » Mar, 06 Octombrie '15, ora 08:27

Bine ati venit pe Rolug!
Eu it recomand sa mergi pe Creator, combinat cu City. Bionicle are alte tipuri de piese, mai greu de combinat cu celelalte 2 teme.

Fa-ti un cont pe brickset.com, apoi, importa lista de seturi detinute pe rebrickable pt a afla ce alte seturi/MOC-uri (creatii proprii) poti construi.

kegpr
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 20
Membru din: Lun, 05 Octombrie '15, ora 17:03

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de kegpr » Mar, 06 Octombrie '15, ora 12:57

Multumesc pt sfaturi.

ASeara am scormonit un pic pe net... userul okazii are oferte bune, dar nu exagerat de bune ( comparativ cu magazinele de specialitate, plus ca se adauga transportul din CJ). Am reusit sa gasesc la reducere Dragonul , e comandat impreuna cu Cherry Picker de la Clever Toys.
31032 la 55 lei
43031 la 43 lei

Da, am avut pasiunea trenuletelor in copilarie si si acum imi plac trenurile , reale sau nu. Am fost acum vreo luna la Muzeul CFR, am ramas masca, diorama aceea este fabuloasa.

Cred ca e devreme pt MOC-uri cu copilul, important e sa se acomodeze cu asamblatul. INcet incet o sa ii propun diverse "upgrade-uri" la seturile standard, si probabil o sa ajungem si la MOCs. Eu m-am jucat un pic cu ce avem in cutie si deja poti face cate ceva interesant. Ne mai trebuie totusi piese (mai ales angrenaje si roti) ca sa putem construi obiecte mai complexe.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de iuliand » Mar, 06 Octombrie '15, ora 14:28

Bine ai venit!
Hop si eu la spartul targului ca na, ieri am fost deconectat...

In povestea ta ma recunosc pe mine acum trei ani. Asa m-am apucat si eu cu fimiu si pana la urma s-a lipit de mine mai tare decat de el. :) Eu am trecut la technic ca m-a atras ideea de a MOC-ui mecanisme ingenioase. Totusi am ramas cu o atractie pentru creator si un pic pentru SW, teme din care construiesc cu placere seturi impreuna cu copiii.

La varsta de 4 ani poti sa treci linistit copilul la city si creator, cu asistenta unui adult pentru inceput. Nu dona inca duplo pentru ca probabil se va mai juca din cand in cand cu ele.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de braker23 » Mar, 06 Octombrie '15, ora 14:39

Cum sa donezi Duplo? Tine-l pana se satura si apoi vinde-l pe olx, isi pastreaza valoarea sau poate chiar creste ;)
Apropo, bine ai venit pe ROLUG, sper sa te ajutam cu sfaturi sau link-uri utile, macar.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 06 Octombrie '15, ora 15:36

Niciodata nu e prea devreme pentru MOCuri. Ba mai mult, cu cat mai devreme incepe cu atat mai bine. Eu am inceput sa mocuiesc la 2 ani cu niste caramizi de plastic chinezesti asemanatoare cu duplo, iar din primul an la gradinita cu chinezarii . Desigur, la varsta aceasta trebuie supravegheat, multe piese mici pot fi inghitite iar altele pot provoca leziuni si traumatisme (shooterele, unele piese/ansambluri)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

kegpr
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 20
Membru din: Lun, 05 Octombrie '15, ora 17:03

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de kegpr » Mar, 06 Octombrie '15, ora 16:04

DUPLO nu pleaca nicaieri, avem o nepotica pe drum si planuim un al doilea kinder al nostru oricum... are balta peste! :))

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 11 Februarie '16, ora 01:08

Cand veneam de la expo spre casa, ceva mi-a retinut atentia ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

kegpr
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 20
Membru din: Lun, 05 Octombrie '15, ora 17:03

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de kegpr » Joi, 11 Februarie '16, ora 15:17

Busted! :)

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: Bine v-am gasit!

Mesaj de Matei_B » Joi, 11 Februarie '16, ora 22:16

ok, tine-l cu seturi city si creator(prefer creatorul ca are mai multe modele si are mai multa treaba si pe la 9 ani recomand sa inceapa cu lego technic, intai cu un set micut si al doilea set technic sa fie unul mai mare, nu cel mai mare, eu am luat excavatorul din 2013 42006( ca marime orientativa) motive: ii da un mare boost de experienta in lego technic, ii da multe piese pentru acum si in viitor pentru viitoare creatii ale lui.
sper ca am fost de folos.