Salut

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bedstefan
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 08 Aprilie '15, ora 19:14

Salut

Mesaj de bedstefan » Mie, 08 Aprilie '15, ora 19:21

Sunt Stefan din Bucuresti, si eu si fiul meu suntem pasionati de lego de mult timp. Favoritele noastre sunt trenurile PF si robotii nxt si ev3.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Salut

Mesaj de iuliand » Mie, 08 Aprilie '15, ora 20:39

Bine ai venit!
Costisitoare alegere de teme... :)
Ceva realizări notabile cu ev3? Întreb pentru ca sunt curios ce fac alții cu ev3. Al meu sta mai tot timpul in sertar nefolosit.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Salut

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 08 Aprilie '15, ora 21:39

bedstefan scrie:trenurile PF
Mi-ai castigat simpatia roflol Bun venit in cea mai prietenoasa comunitate de LEGOisti
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
bedstefan
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 08 Aprilie '15, ora 19:14

Re: Salut

Mesaj de bedstefan » Joi, 16 Aprilie '15, ora 00:18

Setul nostru EV3 este facut pe genunchi, de pe ebay. Caramida, motorul mediu si senzorii de EV3, motoare si senzori de NXT 1.0, 4-5 seturi mici si medii technics, ceva piese descompletate de nxt 1/2, multe roti dintate etc. Asa ca trebuie sa improvizam cand construim ceva, mai degraba decat sa urmam instructiuni. De asemenea, vreau sa fac un splicing pe un prelungitor de PF si sa convertesc motoarerele de tren la interfata EV3, ca unregulated motor. Asa putem sa folosim motoarele, impreuna cu niste cadre tehnics in constructiile de roboti, probabil la actuatoare.

Am facut robotul-masina de la NXT cu care am invatat cum sa manevram constructiile, sarpele de la EV3 cu care ne-am distrat mult atacand baloane, un "castor" care aduna mingi de ping-pong cu care am invatat cum sa folosim ghearele cu elastic, acum experimentam cu un "R2D2", la care am pus senzorul de lumina in spate pentru line following, si senzorul de sunet ca sa il comandam vocal sa se opreasca sau sa plece. Pe toate le facem in spiritul programului de control IR demo, ca sa putem imediat cum le facem sa ne jucam cu ele, dupa care le programam sa faca si alte lucruri.

Cred ca in afara de faptul ca am iesit mult mai ieftin cu cumparatul pe genunchi, este mult mai interesant sa trebuiasca sa improvizezi . Si desigur sa iti placa sa programezi.

La trenuri, avem doua seturi (un marfar si un pasager) cu si extra sine, dar mai degraba facem constructii suprarealiste de gari/trenuri/circuite.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Salut

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 16 Aprilie '15, ora 13:23

Daca vreti sa ne prezentati creatiile o puteti face la sectiunea "LEGO MOCs: Creatii proprii". Sun t sigur ca multi ne-am bucura sa vedem roboti si trenuri :D (mai ales subsemnatul)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Salut

Mesaj de iuliand » Joi, 16 Aprilie '15, ora 16:22

Super tare! Chiar as vrea sa vad niste roboti postati la sectiounea MOCs.
Mi-ai facut pofta de EV3... cred ca il scot de la naftalina si fac si eu sarpele ala pe care n-am apucat inca sa-l fac desi as fi vrut.