bine v-am gasit!

Scrie răspuns
octavcc
tăcut
tăcut
Mesaje: 1
Membru din: Dum, 06 Mai '18, ora 13:51
Judet: Bucuresti

bine v-am gasit!

Mesaj de octavcc » Vin, 18 Mai '18, ora 19:33

Salutam tuturor si mari si mici.

Am dat de aceasta comunitate cu ocazia unei expozitii recent organizate in Park Lake, Bucuresti. Atat fetita mea cat si noi am ramas impresionati de machetele expuse. Pentru mine personal cel mai de efect a fost tabloul cu Iron Man / Robert Downey Jr.

Fetita mea v-a implini 8 ani in august asa ca noi am trecut deja prin mai multe seturi, incepand cu Duplo (binenteles), si continuand cu Elves, Friends, Ninjago, si Star Wars mai nou.

De curand insa am remarcat Lego Boost si pentru ca este la varsta la care a inceput sa intrebe de calculator, programe, cum se fac jocurile... eram curios sa aflu pareri de la voi daca ati incercat asa ceva si daca se merita. Am vazut ca ar mai fi Lego Mindstorms EV3 si sunt un pic in dubiu daca sa iau direct Mindstorms. Ezitarea vine si din faptul ca Mindstorms este aparut pe piata de cativa ani si imi este teama ca nu cumva sa apara in curand o versiune noua. Boost pe de alta parte este recent dar pare mai limitat.

In masura in care ma puteti ajuta cu un sfat legat de Boost/Mindstorm prin prisma experientei voastre cu ele, va multumesc anticipat.


Pentru un prim post am sa ma opresc aici.
Octavian

PS. In zilele urmatoare am sa incerc sa pun si niste poze cu ce mai avem inca asamblat.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: bine v-am gasit!

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 18 Mai '18, ora 19:46

Hehe, îi crește inima la Șefa acum :))

Bun venit pe la noi. Acum avem o altă expoziție, la Muzeul National Tehnic Inginer Dimitrie Leonida.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: bine v-am gasit!

Mesaj de thedutch21 » Vin, 18 Mai '18, ora 20:46

salutare si bine ai venit!
depinde la ce nivel vreti sa mergeti cu programarea, pentru ca pe Mindstorms EV3 se pot folosi mai multe limbaje, nu doar pe cele grafice (asemanatoare cu cele de la Boost) si se pot crea programe mai complexe. Boost o sa aiba avantajul pretului si ca se poate conecta piesele ce le detineti deja (din cata inteleg, nu aveti seturi Tehnic) dar, daca va prinde programarea si vreti sa avansati, veti ajunge tot la Mindstorms.
cat despre faptul ca poate aparea in curand o noua versiune de Mindstorms, iti pot spune ca si generatiile trecute de Minstorms (NXT si NXT 2) sunt foarte des intalnite si folosite printre fanii de robotica. deci si EV3 va fi suficient si dupa ce apare o versiune noua.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: bine v-am gasit!

Mesaj de Bricky » Sâm, 19 Mai '18, ora 13:06

Creste inima in mine oricum cand apar membri noi pasionati de LEGO si care mai si apreciaza expozitiile noastre. Dar ma bucur si pentru faptul ca mozaicul a fost placut :)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine