Salut

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Pushkatu
tăcut
tăcut
Mesaje: 1
Membru din: Mar, 20 Martie '18, ora 10:03
Judet: Bistrita-Nasaud

Salut

Mesaj de Pushkatu » Mar, 20 Martie '18, ora 11:35

Marius, din Bistrita, 28 ani, semi pasionat de acest hobby de cand am "gustat" pt. prima data dintr-un mic set luat de maicamea de prin Metro. Setul in sine nu a fost nimic insemnat, o punguta cu o figurina, cateva brick-uri maro, cu care aveam posibilitatea sa creez un "munte", vreo 2-3 piese ce infatisau un soi de feriga/planta si un pterodactil pe care montan deseori figurina in jocurile mele de atunci. Toate bune si frumoase pana cativa ani mai tarziu cand am dat ochii cu un magazin de lego veritabil intr-o vacanta prin Italia. Ca si orice pusti zapacit, am plans, am strigat si m-am tavalit pe jos, dar le-am usurat alor mei portofelul de cativa zeci de euro si am plecat de acolo cu doua seturi(si cateva palme la fund evident), dintre care unul mi-a marcat copilaria. Este vorda de setul 4792 de la Alpha Team (celalalt era un set de tehnic, o masina de teren, cu roti mari cauciucate). Cred ca va puteti imagina incantarea mea cand am ajuns acasa si m-am pus pe montat. Prima mea figurina era deja atat de uzata incat pica in fund sau in nas si nu prea mai facea contact cu pterodactilul.

Toate bune si frumoase pana intr-o toamna de trista amintire, in care, chiar inainte de a incepe scoala, mama mi-a zis ca e timpul sa mai impachetez din jucarii ca nu mai e loc si pentru rechizite. In fine, dupa lungi negocieri, in care fiecare jucarie era o lupta in sine, mama a castigat evident razboiul si am ramas decat cu un sac, in care mi-am adunat preferatele, printre care si seturile de lego (mai adunasem intre timp o droaie de piese, prin schimburi cu alti copii). Scoala a inceput cu tot tam-tam-ul ei, iar in prima vacanta de toamna (cred ca eram pe clasa 3 sau 4-a), am cautat sacul respectiv, dar nu a fost de gasit. Dupa multi ani mi-am dat seama de eroarea ce o facusem atunci. Sacul era pt. gunoi si facand curatenia de toamna inainte de scoala, mama a gasit sacul prin camera, dosit prin te miri ce colt si crezand ca sunt lucruri pe care vreau sa le arunc, le-a aruncat chiar ea. Am ramas din toata aventura respectiva cu cateva figurine pe care le tineam intr-un sertar, iar timp de foarte multi ani, nu am mai fost interesat de lego, dar microbul a fost doar adormit.

Fratele mamei are si el un baiat, eu fiind mai mare cu 15 ani ca el. In urma cu vreo 8 ani, cand pustiul avea doar 5, a venit la noi cu jucariile dupa el, evident si ceva seturi de lego. A ramas peste noapte, doar cu mine, parintii plecand la o nunta/petrecere. Proaspat "angajat" pe postul de dadaca, trebuia sa fac ceva sa il tin ocupat pana adoarme, asa ca m-am jucat cu el si mi-am amintit si de omuletii aia ciudati ce ii aveam pe undeva, asa ca i-am pus la dispozitia copilului spre incantarea acestuia. Long story short, ceva in mine a revenit la viata in seara aia. Surescitat de noua (re)descoperire, am inceput sa caut pe internet despre lego si seturile mele vechi si am ramas masca, cand am vazut ce amploare a luat acest hobby. Nu mai stiam cum le zice la seturi, asa ca primele incercari sa le gasesc au fost nereusite, dar eram tot mai prins de aceasta lume. Mi-am cumparat cateva seturi, vezi doamne sa aiba cu ce se juca varu cand vine pe la mine, dar desi ii luam si lui, imi mai tranteam si mie cate un set din cand in cand.

Ajungem si in prezent si ma declar multumit cu ce am, iar microbul isi primeste doza ocazional, atat cat ii trebuie. Pe scurt, frunzaresc ocazional piata virtuala si de cateva ori pe an imi cumpar cate un set, doua pe care le expun alaturi ce celalte acareturi luate pt. fiecare microb in parte(gaming, filme, acvaristica, numismatica, machete, obiecte de colectie de toate felurile si culorile, etc.). Sunt un colectionar la modul general, de unde si termenul "semi" pe care mi-l atribui cand vine vorba implicarea mea intr-un anumit hobby.

Varu' inca mai vine pe la mine in vacante, ai lui fiind stabiliti in Spania, si mergem frumusel amandoi si prospectam noile seturi aparute, ne dam cu parerea, ocazional mai si luam cate ceva si nu in ultimul rand, construim si avem parte de un timp foarte placut impreuna. Ai casei sunt obisnuiti cu noi si escapadele noastre la magazinul de lego si ne lasa sa ne savuram in tihna momentele astea. La anul ma insor si in viitorul apropiat sper sa am copii, alaturi de care sa retraiesc amintirile mele din copilarie. Varu' va fi si el binevenit oricand, mai ales pe post de dadaca cand o fi cazul. Inca e copil, dar pe cand vor fi ai mei destul de mari sa se joace cu lego, sper sa trezeasca si in el, bucuria ce a trezit-o el in mine atunci.

In alta ordine de idei, seturi multe nu am, am luat doar ce mi-a placut in mod deosebit si a fost accesibil ca pret. Multe seturi cu tematica acvatica si subacvatica, ca deh...sunt si acvarist, ceva seturi medii de Star Wars etc. Daca sunt doritori, pot sa pun si ceva poze, dar nu promit ca ma voi tine de cuvant.

Sanatate!

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Salut

Mesaj de adn2377 » Mar, 20 Martie '18, ora 12:14

Bine ai venit Marius, si multumim pentru bucatica din tine descrisa mai sus!

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Salut

Mesaj de Bricky » Mar, 20 Martie '18, ora 12:27

Salut si bine ai venit! Mi-a placut povestea ta si cumva imi aduce aminte de faza din Toy Story cu sacul de gunoi :D
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Salut

Mesaj de Homersapien » Mar, 20 Martie '18, ora 14:16

Mi-au si dat lacrimile pentru technicul acela.
Bine ai venit printre noi, fiecare a pierdut cate ceva LEGO in copilarie :D

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: Salut

Mesaj de Matei_B » Mar, 20 Martie '18, ora 21:27

Bine ai venit!