Salut

Scrie răspuns
schmidtnicu
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 12 Decembrie '17, ora 15:10
Judet: Alba
Localitate: Alba Iulia

Salut

Mesaj de schmidtnicu » Mar, 12 Decembrie '17, ora 15:28

Va salut pe toti,
Sunt un proaspat pasionat de Lego Technic (pun aasta pe seama crizei barbatului care se apropie de 40 ani e de vina :)) ) . Am inceput cu cateva seturi clasice ( 42043; 42055; 42070;42053;42054;42050;42068;9398;8043 etc) Am achizitionat 6 Sbrick de curand si vreau sa ma apuc de MOC uit. Deci am sa incerc sa devin activ si pe forum si totodata sa incep sa urmaresc cu interes colegi Tehnicieni de aici. Va multumesc .

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Salut

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 12 Decembrie '17, ora 16:01

Pff, jumătate de aici salivăm după colecția ta :)) :)) Bun venit, apropo
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
duhu20
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 306
Membru din: Sâm, 21 Noiembrie '15, ora 19:37
Localitate: Baia Mare

Re: Salut

Mesaj de duhu20 » Mar, 12 Decembrie '17, ora 18:36

salut si bine ai venit

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Salut

Mesaj de Homersapien » Mar, 12 Decembrie '17, ora 18:39

Salut si bine ai venit, minunata colectie ai, suntem multi technicieni pe aici, te vei simti ca acasa.
Ce vrei sa MOC-uiesti?

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Salut

Mesaj de Homersapien » Mar, 12 Decembrie '17, ora 18:40

din ce oras esti?

schmidtnicu
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 12 Decembrie '17, ora 15:10
Judet: Alba
Localitate: Alba Iulia

Re: Salut

Mesaj de schmidtnicu » Mar, 12 Decembrie '17, ora 21:43

Oras de bastina Alba Iulia.
De moment imi bat capul sa fac un Mod la 42043 (semnalizari , lumini, mers inapoi , faruri) asta de incalzire cu un Sbrick :) dupa care scot pneumatica si il las simplu doar cu basculare .Partea de miscare am rezolvat-o cu un servo motor si un motor L .
Pe viitor am in plan Mod pentru 42054 (directie si deplasare ) plus o remorca pentru el care e cam costisitoare dar sper sa ma descurc (https://bricksafe.com/pages/MajklSpajkl ... non-edited) .
Pentru la anu ma gandesc la asa ceva https://rebrickable.com/mocs/MOC-2475/L ... uck/#parts
Promit sa vin cu niste poze ale colectiei.

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Salut

Mesaj de Homersapien » Mie, 13 Decembrie '17, ora 08:07

Cat avant cat avant. Imi place de tine. Esti si aproape de Cluj, suntem o gasca frumoasa la Cluj.
La 42054 te provoc sa motorizezi sistemul de schimbare a stilului de viraj :D.
Pune si tu un XL la bietu Arocs ca va merge cu incet pe loc :D

Intra pe www.brickset.com si acolo iti poti face o colectie digitala a seturilor pe care le ai si sa le impartasesti si asa cu noi.
Dupa ce termini cu brickset intri pe Rebrickable.com si acolo iti poti importa colectia din brickset.com . Cu acest site poti vedea toate piesele care le deti in seturi si ce mai adaugi tu manual si el iti da si o lista vasta cu ce MOCuri poti face din piesele tale.

Aceasta e colectia mea. Eu sunt Stefan din Cluj https://brickset.com/sets/ownedby-Homersapien

Daca nu iti trece entuziasmul si speram sa nu, eu si inca un technician infocat din Cluj facem comenzi dese de piese. Exista www.bricklink.com care e un mall de magazine online de piese LEGO. De aici poti achiziona piese care iti lipsesc sau care crezi ca vei avea nevoie pe viitor.

Cred ca am scris destul deocamdata, daca ai intrebari sau vrei ceva sugesti numa urla.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Salut

Mesaj de braker23 » Mie, 13 Decembrie '17, ora 09:52

Mersi de reclama Stefan, eu sunt technicianul cu pricina, ma cheama Mihai si sunt tot din Cluj ;)
Comenzile pe BL au devenit o a doua pasiune dupa moc-uit, imi place enorm ca poti comanda orice piesa te taie capul.

Si da, daca ai intrebari tehnice sau logistice, nu ezita sa intrebi pe forum sau printr-un mesaj personal, raspundem instant :)

schmidtnicu
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 12 Decembrie '17, ora 15:10
Judet: Alba
Localitate: Alba Iulia

Re: Salut

Mesaj de schmidtnicu » Mie, 13 Decembrie '17, ora 14:41

Va salut Stefan si Mihai
Multumesc pentru sfaturi , cu comenzile de pe bricklink sunt deja familiarizat si intradevar este dragut ca exista asa un magazin. Cu ajutorul unei pagini facebook am reusit sa iau la un pret super ok si Sbrick urile tocmai din Palma de Mallorca .Cu privire la la un XL pe Arcos cred ca ai dreptate . Abia azi bun Sbrick-ul pe el sa vad ce stie si ulterior cred ca fac upgrade la XL . Am studiat putin si brickset.com dar de moment am avut mult de montat :)) si nu am avut timp de studiu dar odata ce gat cu seturile originale ma apuc de invatat.
Va multumesc pentru primirea calda in (mica) comunitate Lego si revin cu noutati.
Cu privire la comenzi tinem legatura si daca aflu noutati interesante am sa le impartasesc.
Eu cu colegul meu Soosorin (tot din Alba) lucram la o firma care face transport in Anglia si o sa va anuntam cant facem achizitii din zona.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Salut

Mesaj de Bricky » Mie, 13 Decembrie '17, ora 15:01

Salut si bine ai venit! Inca un technician :D
Daca nu ai ce face in week-end-ul 23-25 feb, poate dai o fuga pana in Bran, unde organizam concursul Winter Trial Truck (24 feb). Poti vedea majoritatea technicienilor in actiune :)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

schmidtnicu
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 12 Decembrie '17, ora 15:10
Judet: Alba
Localitate: Alba Iulia

Re: Salut

Mesaj de schmidtnicu » Mie, 13 Decembrie '17, ora 15:56

Am alcatuit si eu o lista a colectiei nu stiu daca e toata pana nu ajung acasa dar o reactualizez https://brickset.com/sets/mycollection-owned

Bricky e putin devreme sa promit o participare dar pot sa promit ca ma focusez pe treaba asta .Oricum mai am de invatat despre TT.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Salut

Mesaj de Bricky » Mie, 13 Decembrie '17, ora 15:58

Nu neaparat sa participi, ci sa ne cunosti, sa vezi cum organizam concursurile ;)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

schmidtnicu
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mar, 12 Decembrie '17, ora 15:10
Judet: Alba
Localitate: Alba Iulia

Re: Salut

Mesaj de schmidtnicu » Mie, 13 Decembrie '17, ora 16:00

Deja am trecut in calendar ca fiind o prioritate (o sa se bucure si sotia de o iesire:)) ) intalnirea din Februarie. Totusi poate ma descurc sa si particip.
Tinem legatura.

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Salut

Mesaj de Homersapien » Mie, 13 Decembrie '17, ora 20:41

Ma bucur daca deja iti pui in calendar o participare.
Important pentru toti e distractia, pana deschide Bricky cutia de premii si salivam toti.
Aici poti urmari regulamentul pentru concursul din februarie viewtopic.php?f=24&t=6479&p=52060&hilit ... uck#p52060
si alte stiri despre
Daca ai nevoie de motoare ne anunti si vedem cum te putem ajuta