Workgroup despre programul VIP

Scrie răspuns
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
County: Bucuresti

Workgroup despre programul VIP

Mesaj de Bricky » Vin, 13 Mai '16, ora 23:50

Dragii mei, am fost aleasa in LAN (reteaua ambasadorilor) sa particip intr-un workgroup in care sa se discute despre programul VIP oferit de LEGO.

Pentru cine nu cunoaste acest program, el reprezinta o facilitate oferita in magazinele fizice LEGO si in magazinul online shop.LEGO.com. Programul ofera recompense de 1 punct VIP pentru fiecare 1$ cheltuit si cate 5$ la fiecare 100 de puncte obtinute. Aceste puncte se pot folosi la noi achizitii, reducand suma de plata.

In Romania programul nu este disponibil pentru ca S@H nu livreaza in Romania. Insa m-am inscris in acest workgroup pentru a incerca sa fac cunoscuta celor de la LEGO dorinta noastra de a avea acces la program. Si poate cine stie, in viitor ne vor lua si pe noi in calcul.

In prima faza, fiecare Ambasador se va consulta cu membrii LUG-ului sau si va trebui sa raspunda la cateva intrebari. Daca unii dintre voi au folosit acest program, ii rog sa raspunda la urmatoarele intrebari:

1) Va rugam sa descrieti cum folositi programul VIP.

2) Va rugam sa identificati beneficiile cheie pe care programul VIP il ofera.

3) In ce mod programul VIP influenteaza experienta LEGO, de exemplu seturile si temele care va intereseaza?

4) Ce alte tipuri de beneficii ati dori sa includa programul?

5) Cum ati dori sa fiti tratat ca membru VIP intr-un magazin LEGO sau cand contacteaza serviciul de clienti.

Nu este obligatoriu sa raspundeti la toate intrebarile, eu voi strange raspunsurile voastre si le voi prezenta in acest workgroup.
Daca aveti si alte lucruri de spus, in afara intrebarilor, va rog sa mi le comunicati.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

iuliand
gură spartă
gură spartă
County: Constanta

Re: Workgroup despre programul VIP

Mesaj de iuliand » Lun, 16 Mai '16, ora 15:49

Cand am inceput sa citesc postul chiar ma gandeam cum de am ajuns noi in RO sa ne dam cu parerea despre programul VIP care nici macar nu e disponibil la noi in tara... apoi am inteles pozitia.

Programul VIP nu cred ca se poate implementa la noi in tara atata timp cat lego nu deschide shop.lego.com si pentru RO. Din cate am auzit, cativa din resellerii lego de la noi au programe proprii de fidelizare cu card deci programul VIP s-ar suprapune peste sistemul lor de fidelizare.
Parerea mea e ca Lego a apucat-o pe un drum gresit in RO inca de la bun inceput. Ne-a tratat ca pe o piata bananiera in care i-a fost frica sa se bage direct, asa ca a apelat la reselleri locali care au comercializat lego asa cum au putut. Daca Lego se decide acum sa intre pe piata, cu magazinul online si magazine fizice, ar insemna sa isi ingroape propriii reselleri pe care i-a crescut pana acum. Singura cale de mijloc ar fi sa-i transforme in magazine brand sub franciza (chiar si asa ar fi puternic loviti de magazinul online). Cel putin asta e impresia mea. De aia cred ca nu o sa vedem prea curand programul VIP pe plaiurile mioritice. Cel putin pana nu se intampla niste transformari pe piata.

1) Eu am folosit programul cand am facut comenzi la lego shop in Germania. In general pentru seturi exclusive sau ideas. Seturile comune le cumpar local pentru ca mai apar promotii mai avantajoase. Un dezavantaj care ma tine departe de shop.lego.com este ca seturile imi ajung cu mare intarziere in RO fiind nevoit sa apelez la un tert sa le primeasca/expedieze.

2) -$$$! :money: :p
Daca ar fi o optiune reala la noi in tara, atunci am putea vorbi de fidelizare.

3) Face seturile exclusive/rare un pic mai accesibile. Altfel ar fi trebuit sa le achizitionez la pret intreg, poate chiar mai scumpe sau poate chiar deloc. Totusi nu imi influenteaza foarte mult decizia de cumparare, este un bonus binevenit. Nici nu simt ca ma fidelizeaza fata de shop.lego.com pentru ca foarte rar cumpar lego care nu este "la promotie". Constrangerile bugetare ma obliga sa fiu oportunist.

4) Punctele VIP sa poata fi folosite in magazinele resellerilor, nu numai in cele brand.

5) Evident, covor rosu, fanfara si doua don'soare dragute ca asistente! :p
De fapt cu don'soarele vorbesc serios...

PS: Unde-i biciul?
Imagine

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
County: Bucuresti

Mesaj de Bricky » Lun, 16 Mai '16, ora 16:22

Mersi, Iulian, pentru raspunsuri! :)) Ai dreptate, nu stiu ce s-ar intampla cu reseller-ii daca ar intra shop.lego.com in Romania. Vom vedea daca cei de la Lego au in plan lucrul asta.

Am renuntat la bici, gata! Nu de alta, dar poate se confunda bici cu bitch! :D
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Matei_B
gură spartă
gură spartă
County: Iasi

Mesaj de Matei_B » Lun, 16 Mai '16, ora 16:24

iuliand scrie:
5) Evident, covor rosu, fanfara si doua don'soare dragute ca asistente! :p
De fapt cu don'soarele vorbesc serios... :p

PS: Unde-i biciul?
hmmmm /:) vorbesti serios?

biciul nu mai e, acum e versiune de vare mult mai "cute"
#josturnuldecontrol

iuliand
gură spartă
gură spartă
County: Constanta

Mesaj de iuliand » Lun, 16 Mai '16, ora 19:27

Matei_B scrie:
iuliand scrie: De fapt cu don'soarele vorbesc serios...
hmmmm /:) vorbesti serios?
Vrabia Mihai Viteazu, asa e dupa o varsta... :p
Zic si eu cine stie, poate tine, sa se mai gandeasca Lego si la AFOLi :)
Imagine

mitzza
gură spartă
gură spartă

Mesaj de mitzza » Joi, 19 Mai '16, ora 10:58

Sa ma bag si eu in discutie, acesti relesari de care vorbea iulian au magazine monobranduri francizate sub tutela lego, daca lego alege sa isi faca domeniul online la noi si sa vanda direct, ca sa nu omori magazinele poti pune preturile din magazine undeva la -5% mai mici decat online plus ca ai posibilitatea sa cumperi seturi exclusive si online, acum nu poti.

Detin un card vip lego ro, card care nu este oferit de magazinele in cauza este oferit de lego, deci il pot folosi in orice magazin lego indiferent de firma din spate. La ce e bun cardul? Pai cam de 2-3 ori pe an primesc mailuri cu ceva oferte (-20%-30% la 2-3 seturi in limita stocului), deci chestia aste e un lucru bun. infrastructura punctelor vip s-ar putea implementa si la noi dar tine doar de lego, eu de fiecare data cand cumpar ceva din magazin dau cardul il scaneaza si imi apar imediat datele, deci merge...un sistem asemantor il are acum norielul...la 1 ron cheltuit ai un punct si la 14 puncte ai un ron.

Ca sa raspund si la intrebari:

1) Programul Vip din Ro este un program independent oferit de Lego Ro, deci ce se aplica afara pt moment nu se aplica in ro deci nu putem descrie..
2) Achizitionarea de seturi exclusive doar pt vip inainte de a fi puse in vanzare la nivel global, perioada de double vip points.
3) Se pot cupara mult mai multe seturi fiind stimulat de reducerile oferite de programul in cauza. Mai poti folosi si punctele acumualte in program pt achizitioanrea de seturi deja reduse ( nu ca la clevar), te poate ajuta sa achizitioenzi seturi scumpe care in mod normal nu ti le poti permite la pret intreg.
4)polybaguri gratuite poate altele care se ofera in mod normal la userii obisnuiti.
5)se poate face un priority shipping sau pe baza codului de pe card sa ai intaietate la apelurile catre call center