Livrari LEGO.com in Romania

Starlight
guraliv
guraliv

Re: Livrari LEGO.com in Romania

Mesaj de Starlight » Mie, 15 Octombrie '14, ora 21:14

talex scrie:Total de acord Starlight, dar in contextul asta, nu ar fi mai bine pentru noi sa avem acces la comenzi de pe lego.com? Sau te gandesti ca rezultatul ar fi acelasi?

Stii ce mi se pare ciudat, spui de comparatia preturilor cu America, ma surprinde totusi ca produsele lor sunt mai ieftine acolo decat in Europa atata timp cat Lego este un brand European (cu productie la nivel international, dar in primul rand europeana; asta daca nu e un mit si totul se intampla de fapt in asia). Si principiul 1$ = 1euro = 1lira. Dar asta cred ca e o alta discutie.
Da categoric ar fi mai bine(mai ales pentru pick a brick + cateva seturi rare) dar ceea ce am vrut sa subliniez a fost sa nu va asteptati vreodata la preturile din America daca Lego vor veni in Romania cu brand store + Shop @ Home.

Legat de preturi America vs UE / altele nu stiu sa-ti zic de ce e asa... Sa zicem doar ca asa e ordinea mondiala chiar daca evident, nu asta este explicatia. De asemenea, nu conteaza de unde e compania respectiva, in America(poate cu putine exceptii) va vinde mai ieftin...

Si daca lucrurile stau asa de ce nu putem comanda direct din America si sa scapam mai ieftin cu 30% ? Pai simplu, niste baieti destepti protejeaza aceste lucruri si s-au gandit sa inventeze... taxe vamale... Si evident, +tva 24% pentru orice cumperi non-UE de peste 10 euro :) Altfel, toata Europa(si o mare parte din restul lumii) ar face shopping direct din America iar restul comerciantilor non-americani ar da faliment...

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Joi, 16 Octombrie '14, ora 00:47

Intr-adevar, sunt adevarate paradoxurile preturilor sau ale livrarilor:
1) Pentru LEGO, in Danemarca preturile sunt mai mari decat in SUA.
2) Stim cu totii ca fiecare Lego Shop at Home livreaza doar in tara pentru care este creat.
3) Fiecare tara isi stabileste preturile. E posibil sa avem un magazin LEGO cu preturi mai mari ca in alte tari.

Crearea unui magazin LEGO online si Shop at Home este determinata (logic) de puterea de cumparare LEGO in tara respectiva si de "educatia" avuta pentru produsul LEGO.
Cred ca in acest sens "cuvantul decisiv" il are totusi Lego Romania, care detine statisticile.

Ca LUG nu cred ca avem cum sa influentam/grabim decizia de creare a unui magazin online dar cel putin putem sa ne facem auzite dorintele.
Ma voi interesa cand ar putea sa vina si la noi LEGO.com. Dorinta voastra o voi face cunoscuta reprezentantilor LEGO responsabili.

Deocamdata solutia noastra este sa pandim reducerile din Auchan sau magazine online, sa ne adunam grupuri sa cumparam de pe Bricklink, sau sa gasim o modalitate de a aduce ieftin colete dintr-o tara in care LEGO are preturi reduse.
Imagine

Starlight
guraliv
guraliv

Mesaj de Starlight » Joi, 16 Octombrie '14, ora 11:57

Exista un program numit LUGBULK prin care LUG-urile pot comanda piese(seturi nu cred ca se pot comanda) direct de la Lego. Mai multe informatii se gasesc aici:

http://thebrickblogger.com/rules-lego-l ... gram-2011/

Din pacate, noi nu indeplinim toate conditiile pentru a face o comanda in acest sens, ceea ce e pacat pentru ca ne-ar fi ajutat mult pentru o expozitie.

In fine, ca solutie de a comanda din America, imi amintesc ca Bricky a organizat o comanda acum ceva vreme(la care am participat si eu) printr-o firma de transport. Erau destul de multe taxe dar mi s-au parut relativ mici si am iesit bine. A fost o solutie avantajoasa dar cu conditia de a comanda fiecare mai multe seturi. Daca se mai poate organiza, eu cel putin as fi interesat sa particip.

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Mesaj de Bricky » Joi, 16 Octombrie '14, ora 12:21

Starlight scrie:In fine, ca solutie de a comanda din America, imi amintesc ca Bricky a organizat o comanda acum ceva vreme(la care am participat si eu) printr-o firma de transport. Erau destul de multe taxe dar mi s-au parut relativ mici si am iesit bine. A fost o solutie avantajoasa dar cu conditia de a comanda fiecare mai multe seturi. Daca se mai poate organiza, eu cel putin as fi interesat sa particip.
Da, asa este, am comandat direct de la S@H din US si au fost aduse seturile de catre o firma de transport care are un sediu in NY si altul in Bucuresti. Eu am dat comanda si am platit cu cardul, seturile au fost livrate la firma de transport din NY si ei le-au trimis in tara, dupa care m-am dus si le-am luat. Ca si taxe, la preturile produselor se aplica asa zisa "sales tax", este o taxa intre state, in functie de unde ti se livreaza produsul, apoi mai e shipping-ul pana in NY, (au perioade cand e gratis daca se depaseste o anumita suma), si apoi sunt taxele catre firma de transport (taxa de colet, pe kg si taxe vamale care aflu cat sunt in momentul in care ma duc si iau coletul).
Detalii despre cum a decurs comanda, in topicul asta.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 16 Octombrie '14, ora 14:08

Exista vreo cale de a scapa de taxe? De exemplu daca le cumpara cineva din SUA si le trimite cadou, iar plata prin transfer bancar
#josmoldova #praduitormic

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Mesaj de Bricky » Joi, 16 Octombrie '14, ora 14:44

lapsanszkitamas scrie:Exista vreo cale de a scapa de taxe? De exemplu daca le cumpara cineva din SUA si le trimite cadou, iar plata prin transfer bancar
Ar fi o idee, dar:
- trebuie sa fie o persoana in US care sa poata cumpara pentru noi si in functie de statul in care locuieste, se vor aplica acele salex taxes;
- depinde la ce suma poate ajunge transportul - daca ne combinam cu seturi grele, destul de mult;
- niste taxe vamale tot trebuie sa platesti, pentru ca un pachet mare atrage atentia iar vamesii pot fi curiosi sa vada ce e inauntru; si chiar daca e declarat cadou, produsele alea tot au o valoare si trebuie platita; aici depinde probabil si de orasul in care se primeste pachetul si cum functioneaza vama in orasul respectiv.

Nu se poate si ieftin si fara taxe...
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 16 Octombrie '14, ora 16:39

- niste taxe vamale tot trebuie sa platesti, pentru ca un pachet mare atrage atentia iar vamesii pot fi curiosi sa vada ce e inauntru; si chiar daca e declarat cadou, produsele alea tot au o valoare si trebuie platita
Si cine decide valoarea produselor? Daca eu trimit la o ruda soseta mea imputita ce valoare are? (scuzati exemplul extrem roflol ). Cu niste compromisuri nu s-ar putea "reduce" taxele? De exmeplu sa vina seturile scoase din cutie, doar in pungulite; astfel vamesii nici macar nu-l pot cauta pe internet sa vada ce pret are. Repet, asta in contextul in care avem pe cineva de incredere in SUA care sa inteleaga foarte bine situatia

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Joi, 16 Octombrie '14, ora 16:45

Iti dai seama ca daca tot faci o comanda pe S@H vrei sa-ti vina setul in cutia sigilata... ca altfel il cumperi second de pe bricklink.
Imagine

vitreolum
gură spartă
gură spartă
Judet: Bihor
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Mesaj de vitreolum » Joi, 16 Octombrie '14, ora 16:59

Nu cauta nimeni ce valoare are, se ia dupa valoare declarata de expeditor si/sau factura daca exista.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 16 Octombrie '14, ora 17:14

vitreolum scrie:Nu cauta nimeni ce valoare are, se ia dupa valoare declarata de expeditor si/sau factura daca exista.
Pai atunci foarte simplu, declara individul o valoare sub cea reala. Nu?

@iuliand: nu neaparat, multe seturi nu le gasesti pe BL. As da un exemplu, setul 3677 la vremea cand a aparut (dar cred ca si acum)O nu prea il gasesti SH

razvan98bobi
gură spartă
gură spartă

Mesaj de razvan98bobi » Vin, 17 Octombrie '14, ora 21:11

Exista o astfel de persoana care sa ne ajuta cu seturi din SUA.
Nu o sa-i scriu numele aici, dar este pe grupul de pe Facebook si s-a oferit sa ne ajute cu seturi de peste ocean, fie ele si de pe amazon.com sau ebay.com .

Ce zic moderatorii? Putem incerca cu persoana respecriva, care calatoreste in SUA destul de des.

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Vin, 17 Octombrie '14, ora 22:46

In acest caz, eu as prefera metoda asta. Cineva care oricum merge in state, poate lua bagaj de cala mare in care sa incapa destule seturi, 1-2 pentru fiecare, si teoretic nu ne costa nimic in plus. Depinde de persoana in cauza, desigur. Eu unul as lua niste seturi mici dar greu de gasit la noi. Altcineva? :)

AlexDesign
gură spartă
gură spartă

Mesaj de AlexDesign » Vin, 17 Octombrie '14, ora 22:50

Nu cred ce a generat postul meu pe facebook :)
Oricum, si eu as face ca Mihai, ceva seturi mici care nu se gasesc pe plaiurile mioritice. Probabil niste polybaguri ca sa completez colectia sau ceva.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 17 Octombrie '14, ora 23:52

AlexDesign scrie:Nu cred ce a generat postul meu pe facebook :)
Oricum, si eu as face ca Mihai, ceva seturi mici care nu se gasesc pe plaiurile mioritice. Probabil niste polybaguri ca sa completez colectia sau ceva.
Sau seturi mari car enu se merita luate de pe BL (7939 cu transport cu tot iesi cu 100 de lei sub unul nou nout :0 )

razvan98bobi
gură spartă
gură spartă

Mesaj de razvan98bobi » Dum, 19 Octombrie '14, ora 15:13

Deci moderatorii/Cei cu experienta in astfel de lucruri ce zic?
Luam legatura cu persoana respectiva pentru o eventuala comanda de Sarbatori ?