Ambassador: intrebari/doleante pentru Lego?

ikarus
gură spartă
gură spartă

Ambassador: intrebari/doleante pentru Lego?

Mesaj de ikarus » Lun, 10 Ianuarie '11, ora 19:43

Salut lume, astazi am onoarea a va adresa in calitate de ambasador ales sa va reprezint ... prea mult de scris.

Vreti sa stiti ceva de la Lego? Vreti sa va spuneti un of? Ziceti-mil mie si-l dau mai departe (baietii astea sunt chiar nerabdatori sa auda) ;) !
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Re: Ambassador: intrebari/doleante pentru Lego?

Mesaj de Bricky » Lun, 10 Ianuarie '11, ora 20:27

Of-ul cel mare e ca nu putem comanda direct de la Lego US! :(( Apelam prin intermediari doar...
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

ikarus
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ikarus » Lun, 10 Ianuarie '11, ora 20:30

Te referi doar la preturi sau si la disponibilitatea anumitor seturi (e.g. camionul Toys R Us) ?

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Lun, 10 Ianuarie '11, ora 20:54

Ma refer la faptul ca Legoshop are cele mai bune preturi, dar nu avem acces direct. Bine, faptul ca pe Legoshop se gasesc doar seturile noi, e alta poveste, dar au totusi cele mai mici preturi.
Si am mai observat o chestie, cum dispare un produs de pe Legoshop (aici ma refer in special la Modular Houses, acolo se vede diferenta mare), cum explodeaza preturile pe Bricklink (exemplu Cafe Corner si Market Street care sunt extrem de scumpe, mai nou si Green Grocer, spre deosebire de Fire Brigade sau Grand Emporium)...

- mansh -
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de - mansh - » Mar, 11 Ianuarie '11, ora 17:39

e...asta nu prea are treaba cu piata LEGO ci pur si simplu daca este cerere pentru anumite produse si nu se mai fabrica e normal ca preturile sa creasca. Eu mi-am cumparat anul trecut un excavator nou, sigilat, din 2003. Am dat pe el 70 de RON, putin, ca la tip statea de 5-6 ani degeaba si ii mai lipsea si o anvelopa. Cand m-am uitat pe bricklink sa vad cam la ce pret a fost cand a fost disponibil mi-a cazut si mie falca sa vad, ca acel set, nou, costa cam 500 $ fata de 100 pe vremuri....
Asa ca daca cineva are bani prin banci, in terenuri, masini, investitii, siti in ce merita sa investiti... :D

Nick-Name
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Nick-Name » Mar, 11 Ianuarie '11, ora 18:33

Of-ul cel mai mare este ca nu se vand unele seturi lego in Romania. (eg. Agents 2.0, Pharaoh's Quest ) De ce?

Nick-Name
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat

ikarus
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ikarus » Mar, 11 Ianuarie '11, ora 18:37

Nick-Name: am intrebat deja de PQ, astept un raspuns concret (de la Lego si Varuna) ... dar se pare ca si rusii au aceeasi problema, iar n-a fost lansat deocamdata decat in SUA, urmand apoi si europa ... revin cand stiu ceva, in topicul respectiv.

Nick-Name
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Nick-Name » Mar, 11 Ianuarie '11, ora 18:42

Thank you! :-D
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat

devoratorul
gură spartă
gură spartă

Mesaj de devoratorul » Mar, 11 Ianuarie '11, ora 20:35

deci:

1. COMANDA DIRECTA PT ROMANIA
2. SETUL 7869 STAR WARS s fie si pt ROMANIA/EUROPA
3. NO MORE STICKERS! PRINTED PIECES PLS!

manulela
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de manulela » Vin, 14 Ianuarie '11, ora 10:11

Eu deja m-am obijnuit cu gandul ca Lego nu-si bate capul sa vanda in Romania personal si apeleaza la distribuitori sau cum s-or chema, insa as fi teribil de fericita daca s-ar putea cumpara chiar si de la furnizorii locali piese la bucata nu doar seturile de piese de baza care sunt oricum teribil de scumpe si nu tocmai folositoare. Evident cu transport prin Posta Romana. Sau sa existe magazine in care sa te duci sa pui in punguta ce piese vrei si sa pleci fericit acasa. Iar daca ar exista un astfel de magazin si in Bucuresti nu doar in nordul tarii ar fi si mai bine. Adica chiar nu inteleg de ce trebuie sa ai teancul de bani in buzunar sa te poti juca cu Lego, dar ma rog poate visez eu prea mult. Si mi-as dori sa vad ceva mai multa promovare pe plan local pentru Lego adica la tv apare cate o reclama razleata la cate un set, ceeace e bine dar foarte putin. Si mi-am mai adus aminte de un lucru exista seria Lego Primo de calitate exceptionala care se adreseaza copiilor 0-3 ani practic inexistenta in Romania de ce? De ce o singura editura din Romania a scos carti pentru copii Lego si asta doar temporar?
De facut bani usor...pentru lego http://trustedreliablesites.blogspot.com/
Pentru timpul liber http://liviurus.freehostia.com

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Vin, 14 Ianuarie '11, ora 10:55

Exista magazin Pick-a-Brick in Romania? Unde?

devoratorul
gură spartă
gură spartă

Mesaj de devoratorul » Vin, 14 Ianuarie '11, ora 18:38

4. PRINTARI MAI BUNE! MAI PRECISE! k la setul 7913 bomb squad cele doua clone portocalii sunt vai mama lor....albul de pe casca nu are suficienta forta de acoperire si se vede roz, multe off printuri EXAGERATE pe majoritatea clonelor din acest set.

N33
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures

Mesaj de N33 » Mie, 20 Aprilie '11, ora 20:18

Sal
Of-ul meu ar fi daca seturile LEGO nu mai sunt la "moda" adica cele vechi sa le mai produca !! si acum apar cv trenuri noi si eu mai vreau sa cumpar cele din 2010 ...
Daca tot nu vor sa faca un magazin de LEGO in Romania macar sa faca una aproape de frontiera ... poate una in Ungharia ... ma duc pana acolo cu bicicleta (drumul e cam lung dar pt LEGO merita :D )

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 19 Iunie '11, ora 16:13

salut.imi voi exprima si eu OFFFF-urile si intrebarile despre lego.
OFFFF-uri
1.as vrea si eu un magazin in care sa se poata cumpara pick-a-brick undeva in romania sau in vreun magazin mai mare, de exemplu real,auchan...
2.as vrea de asemenea sa-si bata capul mai mult pentru europa de est ca doar si aici sunt fani lego.
3.as vrea sa vanda unele seturi si pe bucata,de exemplu sa vanda separat vagoane si locomotive in loc sa le vanda intr-un set care sa-ti "sparga bugetul"
4.as vrea sa-mi raspunda la e-mail-uri
5.as vrea sa organizeze concursuri cu multe premii(seturi Lego,wallpaper-uri,excursii la Legoland/fabrica etc.)
6.as vrea sa coboare preturile ca sa poata cumpara Lego si cei buget limitat(pensionari,minori,cei din somaj etc.)
7.as vrea sa faca mai multe seturi/teme interesante (la city nu sunt decat cele mai comune cladiri/vehicule,nu este niciun restaurant,centru al orasului,muzee etc.)
intrebari
1. din OFFF-ul 4.=>de ce nu mi-au raspuns la ultimele 2 e-mail-uri?incep sa-mi fac griji deja
2.din OFFF-ul 6.=>de ce sunt asa de scumpe seturile?la pretul pe care il au unele seturi nu ma mir ca oameni cumpara chinezarii
3.din OFFF-ul 7.=>de ce apar seturi noi asa de rar?adica trenurile vechi pe care nu le mai gasesti niciunde sint de fapt "generatia trecuta"
4.de ce nu tin in vanzare si modelele mai vechi care au priza la clientela?eventual o relansare ar fii frumoasa.de exemplu trenurile 9V ar avea priza
#josmoldova #praduitormic

clara
gură spartă
gură spartă

Mesaj de clara » Dum, 19 Iunie '11, ora 17:15

Of cel mai mare este pretul si disponibilitatea.Eu caut pet shop si maersk train.
Nici pe net n-am gasit. Am gasit in schimb maersk train pe net in ungaria abia astep sa ajunga si la noi
LEGO ORIGINAL LA PRETURI MICI: viewtopic.php?f=6&t=519
City hall i want you!