Ambassador: intrebari/doleante pentru Lego?

Nick-Name
gură spartă
gură spartă

Re: Ambassador: intrebari/doleante pentru Lego?

Mesaj de Nick-Name » Mar, 21 Iunie '11, ora 12:40

@ clara
Daca vrei pet shop este pe bricklink la 762 lei.
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat

ikarus
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ikarus » Mar, 21 Iunie '11, ora 13:51

@lapsanszkitamas, clara: Mersi, o sa intreb mai departe. Stiu raspunsul la cateva:
as vrea sa vanda unele seturi si pe bucata,de exemplu sa vanda separat vagoane si locomotive in loc sa le vanda intr-un set care sa-ti "sparga bugetul"
E mai degraba o intrebare de pret, decat de componente. Logisitica ar fi prea mare sa sustina si parti din seturi. Mai e bricklink.
as vrea sa-mi raspunda la e-mail-uri
Si pe forumul ambasadorilor se raspunde tot mai greu, nu stiu ce se intampla. Apropos, cui ai trimis mail (lego sau varuna)?
as vrea sa coboare preturile ca sa poata cumpara Lego si cei buget limitat
Preturile sunt setate, intr-o anumita masura, de distribuitor (varuna) si nu se baga peste ei. Mai multi ambasadori se plangeau de Shop at Home si preturi foarte diferite in Franta vs. Germania. Raspunsul a fost acelasi (distributia).
as vrea sa faca mai multe seturi/teme interesante (la city nu sunt decat cele mai comune cladiri/vehicule,nu este niciun restaurant,centru al orasului,muzee etc.)
Poti fi te rog mai explicit? vrei sa te poti juca mai mult cu ele sau constructii mai interesante, etc.?
de ce apar seturi noi asa de rar? adica trenurile vechi pe care nu le mai gasesti niciunde sint de fapt "generatia trecuta"
Tine de distribuitor cate seturi comanda, si pe care. De aceea nu prea mai sunt minifigurine pentru colectionari, ca varuna a subestimat efectul lor. Deasemenea depinde de magazinul de la tine din oras, care seturi le pune la vanzare. Daca nu le vand, le tin si numai comanda alte seturi mari (de aceea efectul "generatia trecuta").
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

Nick-Name
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Nick-Name » Mar, 21 Iunie '11, ora 14:14

ikarus scrie: Tine de distribuitor cate seturi comanda, si pe care. De aceea nu prea mai sunt minifigurine pentru colectionari, ca varuna a subestimat efectul lor. Deasemenea depinde de magazinul de la tine din oras, care seturi le pune la vanzare. Daca nu le vand, le tin si numai comanda alte seturi mari (de aceea efectul "generatia trecuta").
Am vorbit saptamana trecuta cu cei de la Varuna (ma stiu deja la cat de des vin pe la ei :D ) si au zis ca Varuna comanda odata cateva seturi si dupaia atat. Nu mai comanda altele, nu mai scad preturile.
Nick-Name | Ωmega

Atlantis - Orasul Scufundat

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 21 Iunie '11, ora 14:42

ms ikarus ca ai raspuns.
emailul l-am trimis celor de la lego.(de pe site-ul lego)
mai explicit:
daca m-as apuca de construit un orasel lego majoritatea cladirilor ar fi MOCuri.nu exista cladiri publice(muzee,stadioane,zgarie-nori,blocuri de locuinte,centrale electrice/transformatoare,)=in afara de tot ce are fiecare oras(gara,aeroport,spital,sediul politiei,spital ,etc.) nu este nimic.
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

ikarus
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ikarus » Mar, 21 Iunie '11, ora 23:48

ha ha, aiai o problema veche. Adica, de cati piloti si masini de curse poti avea nevoie intr-un oras?! Se fac atatea pentru ca sunt populare, se joaca cu ele ca si cu jucarii. Au inceput cu Cafe Corner sa acopere si arhitectii de orase ;)

Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Dum, 26 Iunie '11, ora 19:30

-O intrebare ar fi de ce nu fac plates 5x1, 5x2 ,7x1, 7x2, 7x3, 9x1 ,9x2 etc.......... :? . Nu ca as avea mare nevoie de ele, dar in unele creatii, mi-ar folosi, si ar fi interesant sa le produca... roflol roflol
- Iar cealalta intrebare este de ce nu folosesc tehnici mai avansate de contructie la TECHNIC, CITY, CREATOR? Ar fi super sa invatam si noi, ,,cei de rand'' roflol tehnici de-ale expertilor :billiam: :0 ;) . Am vazut un set de gen MODEL TEAM , sau setul 10200 Custom Car Garage - asta da set... :0 :0 :0

N33
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures

Mesaj de N33 » Dum, 26 Iunie '11, ora 19:37

Salut
Eu cred ca te pot raspunde la 1 intrebare.Nu pun nu stiu ce tehnici avansate in CITY,Creator,Tehnic pt ca intr-un fel trebe sa fie si usor pt copii sa asambleze ... am vazut un documentar de la National Geografic numit Megafactoryes cu LEGO ... acolo am auzit chesti de astea.
:)

Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Dum, 26 Iunie '11, ora 21:13

@N33 stiu, ai dreptate ;) , dar eu ma refeream ca aceste seturi cu tehnici complicate de constructie sa fie pt. copii 16+, 14+, 12+ ani... Logig ca nu-l poti pune pe un copilas de 7 anisori sa asambleze ditamai setul roflol . Astea doar pt. cei mai mari :) , doar nu te consideri pitic :p (glumeam) ; de exemplu seturile exclusives, sunt 16+ ani si acelea ar fii un ex. de set ,,complicat" ( de ex. cafe corner, green groocer, grand emporium, etc...) :0 . Dar sa puna mai multe deastea, si mai ieftine :D :D

N33
gură spartă
gură spartă

Mesaj de N33 » Lun, 27 Iunie '11, ora 13:31

Salut,nu se poate mai ieftin pt ca are multe piese si calitatea costa bani ! Nu scot prea multe din astea peste 16 ani ... nu stiu de ce ...
De ce nu construiesti tu ceva asemanator ? Daca nu ai piese (asta e o problema si la mine ) incearca in LDD sau mai cumperi to feluri de pe Bricklink si vei avea ..

Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Lun, 27 Iunie '11, ora 14:11

Am incercat sa construiesc mai multe MOC-uri cu dif. tehnici (si sunt reusite! ; o sa le postez - mai incolo :) ). Dar nici nu am chiar toate piesele de care am nevoie ca sa construiesc MOC-uri mari si complexe... :( ; si in plus multe tehnici nu le stiu!!! :(( :(( (vad MOC-uri asa mai complicate pe net, dar doar pe exterior, nu stiu si ce au inauntru... :(( roflol ). Apropo de MOC-uri greu de construit - am facut si eu un ,,vector racer'' dupa propriul stil, doar rotile sunt cam la fel, cu greu mi-am dat seama cum sa le fac (din poze), plus ca nici nu am avut chiar toate piesele necesare :( (Dar il voi posta in cateva zile :D )
P.S. SCz pt. off-topic, dar voiam sa-i raspund lui N33 ;)

criso
tăcut
tăcut

Mesaj de criso » Vin, 12 August '11, ora 15:43

As vrea sa apara seturi noi din seria Adventurers (cele cu Johnny Thunder) si cu Indiana Jones.

ikarus
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ikarus » Sâm, 13 August '11, ora 13:47

Adventurers destule de sigur n-o sa mai apara (Pharoahs Quest eventual) iar Indiana Jones nu cred ca vor mai fi, pana nu apare un film nou.

tonicodrea
gură spartă
gură spartă

Mesaj de tonicodrea » Dum, 14 August '11, ora 19:07

S-ar putea face www.lego.ro .Si in vitor un magazin oficial lego in romania care sa se afle in mall-uri de exemplu.
Imagine

Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Sâm, 24 Septembrie '11, ora 20:07

De ce nu mai introduc minifigurinele Technic in seturi? Parca in 2001-2002 s-au oprit :( . Ar fi tare, macar in seturile mai mari :) ...

N33
gură spartă
gură spartă

Mesaj de N33 » Sâm, 24 Septembrie '11, ora 22:17

Correct Razvy,seturile par asa goale fara ele dar sa fie altfel asablate cum erau paraca ar fi instabile ,am cumparat cateva dar inca nu le-am vazut ..