De ce Mindstorms NXT?

danielpetrea
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 226
Membru din: Mie, 26 Septembrie '12, ora 11:26
Localitate: Galati
Contact:

Re: De ce Mindstorms NXT?

Mesaj de danielpetrea » Mie, 30 Aprilie '14, ora 16:41

salut, am reusit si mi-am completat gama de Lego Mindstorms cu modelele precedente (8527: Mindstorms NXT, 9731: Vision Command, 9747: Robotics Invention System) si am observat ca incep sa dispara programele si aplicatiile mai vechi, au suport doar pentru 31313 EV3, ma poate indruma cineva de unde sa imi salvez o baza de date pe care sa o pot folosesc ulterior?

ma laud ca mi-am facut rost si de laptop Dell mai vechi dar functional, cu Windows Xp (am vazut ca multe soft-uri nu merg pe Windows 7), care are mufa COM (vrau sa ma "joc" si cu Spybotics), Infrarosu si Bluetooth, majoritatea seturilor au si cabluri de conectare, trebuie sa mai gasesc o duzina de soft-uri si timp liber, multumesc in avans
Imagine

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: De ce Mindstorms NXT?

Mesaj de thedutch21 » Mie, 30 Aprilie '14, ora 21:54

Pt NXT mai gasesti tutoriale si la National Instruments pe site.
http://www.ni.com/academic/mindstorms/
...dar si pe Lego.com, unde erau intr-o vreme instructiuni pt mai multe modele bonus la NXT 1 si 2.

legofan
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 39
Membru din: Mie, 23 Ianuarie '13, ora 10:52

Re: De ce Mindstorms NXT?

Mesaj de legofan » Joi, 01 Mai '14, ora 19:05

danielpetrea scrie: ma laud ca mi-am facut rost si de laptop Dell mai vechi dar functional, cu Windows Xp (am vazut ca multe soft-uri nu merg pe Windows 7), care are mufa COM (vrau sa ma "joc" si cu Spybotics), Infrarosu si Bluetooth, majoritatea seturilor au si cabluri de conectare, trebuie sa mai gasesc o duzina de soft-uri si timp liber, multumesc in avans
Daniel... am si eu un RIS, si merge perfect portul IR cu masina virtuala (XPro).
Am niste link-uri cu site-uri pt. modele & programe RIS, daca te intereseaza.

danielpetrea
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 226
Membru din: Mie, 26 Septembrie '12, ora 11:26
Localitate: Galati
Contact:

Re: De ce Mindstorms NXT?

Mesaj de danielpetrea » Vin, 02 Mai '14, ora 10:59

multumesc, ma intereseaza, ar fi foarte bine daca poti sa mi le dai, timpul nu imi permite sa le verific dar incerc sa le pastrez pana cand o sa am cum sa ma "bucur" de ele...
Imagine