Intalnire fani LEGO Bucuresti - 6 iunie

Moderator: mad_horax

Scrie răspuns
adn2377
gură spartă
gură spartă

Intalnire fani LEGO Bucuresti - 6 iunie

Mesaj de adn2377 » Dum, 26 Mai '13, ora 15:52

Salutare tuturor,

Dupa cum o parte dintre voi deja stiu, organizam o prima intalnire a fanilor Lego in Bucuresti, pentru a ne cunoaste mai bine si a discuta cum ne organizam in viitor.

Intalnirea va avea loc in data de joi, 6 iunie 2013, la ora 19:30, la o terasa din centru aproape de Piata Romana (Casa Oamenilor de Stiinta - Coordonate GPS pe Google maps: 44.445895,26.099133)

Deja cel putin zece membrii AFOL si-au confirmat participarea, dar asteptam si alti iubitori ai Lego care doresc sa participe si sa se implice in sprijinirea aceastei pasiuni comune.

Nu este desigur obligatoriu, dar cei care doresc pot aduce mici seturi sau creatii proprii (MOC-uri) asa incat intalnirea sa fie chiar si mai interesanta.

Drept urmare, cei care doriti sa veniti va rog sa confirmati aici sau prin mesaj privat catre mine sau catre mad_horax.

Ne vedem acolo!

badgogo
gură spartă
gură spartă

Re: Intalnire fani LEGO Bucuresti - 6 iunie

Mesaj de badgogo » Dum, 26 Mai '13, ora 19:23

;) Bravo voua!!

adn2377
gură spartă
gură spartă

Mesaj de adn2377 » Mie, 05 Iunie '13, ora 22:35

Pentru cei ce urmaresc acest topic, confirm si pe aceasta cale intalnirea de maine seara. Ne vedem acolo!

Ikon
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Ikon » Mie, 05 Iunie '13, ora 22:53

Si eu confirm, sper sa nu intarzii dar sigur ne vedem. :D
Classic Lego is the best!

devoratorul
gură spartă
gură spartă

Mesaj de devoratorul » Joi, 06 Iunie '13, ora 00:27

si eu....sper sa nu intarzii...am un examen la 18 dar cred ca termin la 19. ..de ajuns ajung.

adn2377
gură spartă
gură spartă

Mesaj de adn2377 » Joi, 06 Iunie '13, ora 09:21

Nu e bai, ca nu facem prezenta la 19:30 fix :)

Ikon
gură spartă
gură spartă

Mesaj de Ikon » Vin, 07 Iunie '13, ora 13:48

Eu m-am incurcat si n-am mai ajuns. Promit ca ma revansez la urmatoarea. Ne spune cineva ce s-a discutat?
Classic Lego is the best!

adn2377
gură spartă
gură spartă

Mesaj de adn2377 » Dum, 09 Iunie '13, ora 19:41

Prima intalnire a fost un succes.

Ne-am reunit: Starlight, Edd, Paranoia, Devoratorul, MadHorax, Ikarus si cu subsemnatul.

In afara de a ne cunoaste (scopul principal al intalnirii) am mai discutat in mare cateva lucruri:

1) Ca ne dorim sa dam personalitate juridica RoLug iar in sensul asta sa vedem care este forma de organizare cea mai potrivita (dintre cele disponibile ca ONG) asa incat in viitor sa avem mai multa libertate in a colabora cu alte organizatii, a putea primi eventuale sponsorizari, a putea desfasura diverse activitati, etc.

Colegul Paranoia se intereseaza de asemanarile si deosebirile dintre diversele moduri de organizare si ne va ajuta cu informatii in acest sens.

Daca exista, intre AFOL-ii de pe forum, oameni care lucreaza sau colaboreaza intr-un domeniu ce ii face sa aiba cunostinte in aceasta directie, sunt bineveniti cu implicarea!

2) Ca ne dorim sa fim in viitor in masura sa participam sau chiar sa organizam mici expozitii de Lego, dar ca un prim pas in aceasta directie ar fi sa ne cream o baza de comunicare si colaborare la nivelul fiecarei zone, unde sa avem membrii care sa se intalneasca, sa aleaga cate o tema si sa creeze mici diorame comune pe tema aleasa.

De mentionat ar fi cateva idei de baza:

- sa incepem mic si sa crestem. Daca ne propunem de la inceput sa facem creatii similare ca intindere cu cele ale Brickenburg sunt multe sanse sa ne pierdem avantul si sa nu reusim sa facem nimic. Daca incepem cu pasi mici dar siguri nu avem de ce sa nu reusim si sa crestem treptat.

- sa ne organizam pe cateva grupuri regionale. Nu am discutat inca nici un fel de detalii, dar ideea de baza este ca, pentru ca un grup de oameni sa creeze ceva in comun este bine ca, macar din cand in cand, sa se poata reuni cu tot cu creatii. Asta nu se poate realiza intr-un singur loc in tara, ar insemna ca prea multi oameni sa calatoreasca prea mult.
Ne vom mai gandi si discuta si la final speram sa alegem un numar de zone, urmand ca cei ce doresc sa se implice din fiecare zona sa se vada mai des si sa puna la cale cate ceva.
Daca in final, cand vom avea grupurile regionale organizate si pe hartie dar si in practica, functionale, ne vom gandi sa facem si la nivel general macar o intalnire nationala pe an (cum ar fi normal) e foarte ok, dar acesta e pasul urmator.

- sa ne propunem ca in ceea ce priveste continutul creatiilor pe care un grup si le propune sa existe doua componente: Pe de o parte creatii individuale (MOC-uri sau seturi), pe de alta parte o creatie pe o tema comun aleasa de mebrii grupului, in care isi aduc aportul toti si care sa constituie elementul care sa dea unitate unei viitoare expozitii si pe baza careia sa se poata si creste in timp.

3) Alte actiuni pe care in viitor ne-ar place sa le organizam sau sa le sprijinim, cum ar fi organizarea de concursuri, sprijinirea unor cercuri de Lego pentru copii in colaborare cu unitati de invatamant, s.a.m.d

4) Ne propunem sa ne intalnim din nou in data de joi, 11 iulie, la o locatie pe care urmeaza sa o alegem, si va steptam pe cat mai multi dintre voi!

Bineinteles ca toate sunt idei deschise in care asteptam aportul vostru, pe care va rugam sa vi-l exprimati pe acest forum.

R0Sch
comunicativ
comunicativ

Mesaj de R0Sch » Dum, 09 Iunie '13, ora 23:00

Salut,

sunt placut incantat de ideile discutate la intalnirea AFOL la care din pacate n-am putut ajunge.

Referitor la punctul 1 s-ar putea intreba fondatorul brickset-ului, Huw, sau pe cei de la Lugpol (Sariel) cum au procedat ei.
Ref. la 2) sunt de acord cu expozitiile de diorame pe teme alese sau MOC-uri proprii pentru a raspandi lumea LEGO noilor generatii de copii, care sunt crescuti cu jocuri PC/ pe tableta sau mobil si nici nu stiu cat "endless fun" poti avea cu jucariile LEGO.
Daca imi permite timpul si nu este nevoie de resurse financiare prea mari o sa-mi dau toata silinta sa particip la expozitii.
Eu as propune de exemplu sa se faca si competitii TruckTrial cum se practica in Polonia de exemplu si la care participa fani LEGO de toate varstele cu MOC-uri de masini de teren teleghidate 4x4/ 6x6/ 8x8 si isi arata indemanarea in curse cu obstacole. La asa ceva visez eu de exemplu. :)
Un alt lucru care m-a impresionat, si se potriveste cu ideile de la punctul 3, a fost actiunea de caritate pe care a facut-o un membru brickset, ajutat de sponsori si de sprijinul tuturor care au donat bani pentru a ajuta spitale de copii din toata lumea cu jucarii LEGO. Puteai sa donezi prin PayPal 1 lira sterlina per ticket si cu cat donai mai multe aveai sansa sa castigi la tragerea la sort niste set-uri si polybag-uri destul de rare. Nu credeam ca se vor strange 4800 lire.
Mai multe gasiti aici:
http://www.bricksetforum.com/discussion ... set-raffle

Multumesc lui adn2377 pentru implicarea in a face comunitatea mai puternica si cunoscuta si astept un feedback si la ideile propuse de mine. :)

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Lun, 10 Iunie '13, ora 12:51

In legatura cu competitia TrialTruck pe care ti-ai dori sa o organizam.
Si eu visez de mult la acest lucru, dar din pacate sunt mai multe motive pentru care suntem oarecum intr-un impas:
1. Membri putini la numar ca iubitori de Tehnic, MOC-uisti in acelasi timp (in Bucuresti, de cand ma chinuiesc sa ii adun la TT, suntem doar 2: eu si andrei.george) si dispusi la o intalnire in parc.
2. Faptul ca suntem din orase diferite, face ca o participare la un astfel de concurs sa coste ceva: de la drum, pana la cazare. Cati ar fi dispusi pentru un astfel de efort?
3. Punctul de intalnire ar trebui sa fie undeva la mijloc. Cred ca Brasov ar fi cel mai potrivit.

4. Cel mai important(ma repet): CATI PARTICIPANTI VOR PUTEA VENI?

In legatura cu intalnirea noastra...
Important e ca vrem sa facem ceva. Si vorba lui adn2377, o luam incet, pe rand si sigur.
Sunt convins ca o sa fie si TT in viitor.
Imagine

paranoia
gură spartă
gură spartă

Mesaj de paranoia » Lun, 10 Iunie '13, ora 15:24

Salutare,
M-am interesat in privinta infiintarii unui ONG, si dupa cum bine stiti totul se rezuma la bani: intre 2000 si 3000 Ron cu toate taxele si cu capital social( un salariu minim pe economie). Pretul de 2000-3000 este cu infiintare prin avocat, ca nu cred ca are nimeni timp sa ajunga la judecatorie (asa este procedura, este un mini proces). Ca un mic rezumat: trebuiesc 3 fondatori, un sediu social, cazier pentru cei 3 fondatori, si bani.
Daca mai are altcineva si alte idei pentru forma juridica, sa le expuna sau poate are cineva un prieten-avocat care sa ne coste mai putin.

adn2377
gură spartă
gură spartă

Mesaj de adn2377 » Lun, 10 Iunie '13, ora 17:51

paranoia scrie:Salutare,
M-am interesat in privinta infiintarii unui ONG, si dupa cum bine stiti totul se rezuma la bani: intre 2000 si 3000 Ron cu toate taxele si cu capital social( un salariu minim pe economie). Pretul de 2000-3000 este cu infiintare prin avocat, ca nu cred ca are nimeni timp sa ajunga la judecatorie (asa este procedura, este un mini proces). Ca un mic rezumat: trebuiesc 3 fondatori, un sediu social, cazier pentru cei 3 fondatori, si bani.
Daca mai are altcineva si alte idei pentru forma juridica, sa le expuna sau poate are cineva un prieten-avocat care sa ne coste mai putin.
Pai "ONG" e o denumire generica. Aici poate intra o asociatie, o fundatie, etc.
Sunt mai multe forme... Intrebarea era mai intai sa vedem care sunt deosebirile dintre ele si ce se potriveste mai bine pentru noi.