Drive testing Technic MOCs Timisoara

Scrie răspuns
thedutch21
gură spartă
gură spartă

Drive testing Technic MOCs Timisoara

Mesaj de thedutch21 » Mie, 17 Mai '17, ora 22:46

Am adunat cateva MOCuri Technic motorizate prin casa si imi doream de ceva timp sa le testez outdoors. In urma cu vreo 2 weekenduri, cum vremea a fost prielnica + ca am gasit cativa colegi de forum in trecere prin TM, am pus de-un drive test. Subiectele testate (ar fi fost mai multe, dar nr bateriilor era limitat):
1. Icarusul lui Madoca: http://rebrickable.com/mocs/MOC-4562/Ma ... -supercar/ -prezent zilele astea la expozitia din Bucuresti
2. Toyota FJ40 Crawler, tot by Madoca: http://rebrickable.com/mocs/MOC-4889/Ma ... 0-crawler/

Pt cei care nu-l cunosc, Icarus e un model cu estetica deosebita (imita un McLaren P1), care vrea sa demonstreze ca se pot atinge performantele RCurilor si cu PFuri... 4 L-uri multiplicate x3, mai exact. Ca sa ne lamurim de asta, am facut un drag-race, foarte stiintific, intre setul Lego RC 8366 (2 motoare RC, unitate RC, acumulatori Eneloop, aprox 800g) si modelul PF (2 Bbox mici cu baterii no-name, 2 Sbricks, aprox 2 kg).
Imagine
Nu stiu sa va zic cine a iesit mai bine din cursa asta, dar vedeti filmuletul mai jos:
Imagine

Ajungand pe teren accidentat, am trecut la off-roaderul Toyota.
Imagine
Imagine
Pe scurt, un model dragut, cu design simplist (pt ca asa e si masina reala), cu un XL pt propulsie, cutie cu 2 viteze actionata printr-un M, si un vinci actionat tot prin M, in caz ca terenul trece in domeniul rock crawlerelor. Dezavantajele modelului sunt diferentialele si puntea fata, cu ditamai jocul in directie (care e actionata prin PF Servo).
Filmuletul aici:
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Re: Drive testing Technic MOCs Timisoara

Mesaj de braker23 » Joi, 18 Mai '17, ora 09:56

Ce faina idee, ma bucur ca v-ati intalnit si ati petrecut "the Lego way". Testul e interesant, doar prea scurt si s-a vazut ca de fapt mai mult conteaza abilitatile soferilor. Dar ce mi-a placut cel mai mult e locatiile alease pt crawler, cand facem un TT la Timisoara? :)

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Joi, 18 Mai '17, ora 10:47

Doamne , ce-mi plac jucariile astea !....când eram micuța aveam doar o papusa si o multime de masinute......mai c-as invața sa fac si eu- ca teleghidate n-am avut ! (da-s cam '' mare'' sa mai invat !) :D :p :))...ca de jucat -m-as mai juca ! :D :D :D

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Joi, 18 Mai '17, ora 11:44

braker23 scrie:
Joi, 18 Mai '17, ora 09:56
Testul e interesant, doar prea scurt si s-a vazut ca de fapt mai mult conteaza abilitatile soferilor. Dar ce mi-a placut cel mai mult e locatiile alease pt crawler, cand facem un TT la Timisoara? :)
Nu am pus decat bucatita asta de filmare pt ca in restul fiecare mergea pe "traseul" lui si era mai greu de facut comparatia de viteza.

Traseul de off-road e light, fara obstacole mari, ca sa nu se incurce diferentialele in ele.
Pt concurs TT propriu-zis in TM nu stiu cati ar fi tentati sa bata drumul pana in vestul extrem :p Dar, daca sunt doritori de o vizita/iesire prin TM, cu ceva activitati Lego-themed (si nu numai), va astept!

P.S. Mihai, vezi ca BlueAir are zboruri ieftine CJ-TM.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 18 Mai '17, ora 12:15

@Stefan daca s-ar organiza ceva serios, ar fi cativa care ar (am) face drumul :D

PS: Mihai, vezi ca Foamea Iasi - Cluj - Timisoara e cu 30% mai "eftina" decat Blue Air.
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Mesaj de Matei_B » Joi, 18 Mai '17, ora 13:52

lapsanszkitamas scrie:
Joi, 18 Mai '17, ora 12:15
@Stefan daca s-ar organiza ceva serios, ar fi cativa care ar (am) face drumul :D

PS: Mihai, vezi ca Foamea Iasi - Cluj - Timisoara e cu 30% mai "eftina" decat Blue Air.
da, dar are si iasi in combinatie... si intre CJ si TM e o bucata buna de mers :p