Intalnire Timisoara 25.06.2016

Scrie răspuns
thedutch21
gură spartă
gură spartă

Intalnire Timisoara 25.06.2016

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 25 Iunie '16, ora 17:33

Pe principiul "cine se trezeste de dimineata... evita caldura", pe la 9 m-am intalnit cu Alexmihai2004 (aflat in trecere prin TM) intr-un parc, sa torturam niste baterii. Grila de start arata cam asa:
Imagine20160625_093155 by P. Stefan

Alex a venit cu Mad Buggy (viewtopic.php?f=2&t=5739), iar eu am adus setul 8366, Lambo-ul ce l-ati vazut la Expo din Bucuresti si Cluj, precum si un Buggy inspirat dupa un model al lui Madoca.
Scopul principal a fost sa testam proaspat achizitionatele SBrick-uri si sa facem diferenta intre comanda prin SBrick, PF IR si RC.

Primul a fost Lambo-ul, comandat prin PF IR V2, Bbox mic cu acumulatori no-name, 2L-uri demultiplicate doar prin diferential, 4WD si motor fake V10:
Imagine20160625_092950_cut by P. Stefan
Aceeasi "racheta" cu viteza de melc, pe care am revizuit-o si in alte postari. La soare comanda IR-ului se pierde in 1.5m. La umbra duce pana undeva la 4... best case!

Urmatorul a fost Mad Buggy, cu 2 XL-uri multiplicate 1:2.14, RWD, motor fake V4, roti de 94, Bbox mare cu Alkaline, comandat prin SBrick:
Imagine20160625_092709_cut by P. Stefan
Modelul este maricel, dar se descurca bine si pe teren accidentat (pavaje, iarba etc). Suspensia lucreaza frumos, iar garda la sol e utila cand vrei sa cobori scari. Nu avem filmare, deci va trebui sa ne credeti pe cuvant :)

Am trecut apoi in "liga semi-profesionista" - RCuri. Modelul 8366 este compus din piese Technic si nu are aceleasi motoare si acumulatori ca Dirt Crusher-ul (set dedicat pt outdoors). Este insa un model rapid, la care un rol f important il are unitatea RC, deoarece poate furniza curenti mari celor 2 motoare secetoase. Pe suprafata plata e super:
Imagine20160625_092559_cut by P. Stefan
Cand da de pavaje, lipsa suspensiei face ca rotile din spate sa piarda aderenta.
ImagineGOPR0786_cut by P. Stefan

Din buggy-ul meu (RWD, Bbox mic cu Alkaline, 2 L-uri si SBrick), lucrurile s-au vazut cam asa:
ImagineGOPR0791_cut by P. Stefan
Greutatea camerei + Bboxul plasat deasupra puntii spate nu se impaca bine cu arcurile moi. Sper ca nu v-a ametit filmuletul :))
Am incercat si niste coborari pe scari, dar modelul are garda la sol mica si atinge => 2 liftarm-uri zgariate :(
Imaginevideo-1466862578_cut by P. Stefan

Concluzia pentru Sbrick: e grozav la comandat chestii pe afara, dar nu numai! Range-ul e undeva la ~8m. Partea nasoala e ca odata pierduta conexiunea cu masinuta, nu e suficient doar sa te apropii de ea, ci trebuie conectate din nou din telefon (sau tableta). Deci... lesson learned: NU pierde semnalul, mai ales daca esti la un concurs! :))
Imi place ca are 4 canale, deci economisesc spatiu la creatiile cu functii multiple. Apoi are ceva mai multe posibilitati de inglobare in MOCuri, fiind mai mic decat un IR Receiver si avand 2 gauri de prindere in plus.
Pretul de ~230ron e maricel, dar poate inlocui usor 2 IR Receivere, asa ca merita financiar. In plus nu mai e necesara telecomanda IR (inca vreo 50 ron economisiti). Si sa nu-mi spuneti "da, dar iti trebuie smartphone", pentru ca toti aveti! :))

Big :thumbsup: pentru Alex, care si-a "consumat" o dimineata din concediu alergand jucarioare prin parc alaturi de alt nebun :p. Mi-a facut placere sa te cunosc si sper sa ne intalnim si la Bucuresti.
Multumim sotiilor pentru rabdare si intelegere :floweremote: (deh! suntem niste overgrown kids)

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Re: Intalnire Timisoara 25.06.2016

Mesaj de Matei_B » Sâm, 25 Iunie '16, ora 18:05

ma primeste si pe mine cineva?? :)
si aia 1.5 Metri in care se pierde sunt in inaltime
Ultima oară modificat Mar, 28 Iunie '16, ora 08:50 de către Matei_B, modificat 1 dată în total.

Alexmihai2004
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de Alexmihai2004 » Lun, 27 Iunie '16, ora 18:59

:) a fost o întâlnire f distractivă :) in plus am făcut si un Crash course cu Stefan despre camber si caster, asa ca a fost si educativ ! ;)
SBrickul cere un pic de adaptare, lipsa controalelor fizice fiind un mic impediment. Poate fi ocolit prin antrenament sau prin utilizarea unui controller fizic, gen PS3. Am încercat si controlul moc-urilor prin inclinarea telefonului in diferite direcții: se pare ca si asta se poate, dar nu am reușit sa stapanesc prea bine situația :)

A fost o dimineața f plăcuta in care am cunoscut niște oameni f faini !
Mersi!

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Lun, 18 Iulie '16, ora 17:10

Acum am reusit sa vad si eu iesirea voastra! Felicitari pentru modele!

Se pare ca la Bucuresti va fi o competitie acerba! :-)
Imagine