Propunerea mea pentru concursul de Trial Truck din Bucuresti

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Propunerea mea pentru concursul de Trial Truck din Bucuresti

Mesaj de Bricky » Mar, 10 Mai '16, ora 12:54

Dragii mei, am o idee pe care vreau sa v-o impartasesc, deja am inceput sa trag niste sfori sa vedem daca e realizabila. Imi doresc tare mult sa transform concursul de Trial Truck din Bucuresti intr-un eveniment sprijinit de Lego. Ca sa obtinem lucrul asta, trebuie sa strangem 10 participanti, membri Rolug, si 500 de vizitatori. In parc e clar ca nu avem cum sa strangem atata lume in decurs de cateva ore. Singurul loc unde se perinda lumea si vine si nechemata ar fi un mall. Si atunci m-am gandit la Promenada, pentru ca am o persoana de contact care ma pune in legatura cu altcineva si putem discuta despre proiectul asta.

In principiu, ar fi sanse sa facem lucrul asta, insa pana cand nu stiu sigur ceva, nu va pot spune. Sper sa aflu detalii cat mai repede, in primul rand o sambata la sfarsit de august sau inceput de septembrie cand ar fi disponibila terasa de sus, unde am putea construi un traseu. Cum aflu detalii, vi le spun, dar voiam sa stiti ce am in plan, asta ca tot discutam ca nici nu a inceput expozitia si noi ne gandim la alta! :D

In orice caz, evenimentul asta nu va fi o expozitie propriu-zisa, ci doar un concurs de Trial Truck, ca si pana acum, dar la care speram sa avem mai mult public. Va fi un eveniment special pentru technicieni! Ce parere aveti?
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Re: Propunerea mea pentru concursul de Trial Truck din Bucuresti

Mesaj de thedutch21 » Mar, 10 Mai '16, ora 13:16

Cred ca... ne-ar trebui live streming pe un ecran, altfel cei 500 de vizitatori nu vor putea urmari mare lucru.
O alternativa ar fi sa se organizeze simultan mai multe probe, astfel fiecare merge si se inghesuie sa vada ceva la ce proba doreste.

Personal nu cred ca voi participa la concurs, desi mi-ar face placere. Distanta e mult prea mare si logistica din Tm pana in Buc ma omoara :(

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Mar, 10 Mai '16, ora 13:20

Cei 500 de vizitatori nu trebuie sa vina toti deodata, ci pe parcursul orelor in care se va desfasura concursul. Ar fi pacat sa nu vii, bati tu drumul de la Timisoara sa vii la montarea expozitiei, si nu ai veni la un concurs de TT? Nu v-am zis ce premii vor fi :D

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Mar, 10 Mai '16, ora 13:34

Bricky scrie:Cei 500 de vizitatori nu trebuie sa vina toti deodata, ci pe parcursul orelor in care se va desfasura concursul. Ar fi pacat sa nu vii, bati tu drumul de la Timisoara sa vii la montarea expozitiei, si nu ai veni la un concurs de TT? Nu v-am zis ce premii vor fi :D
La expo am venit ca sa aduc exponatele intacte + ca stiam ce batai de cap vor fi la montarea GBCurilor acolo...
Concursurile nu ma atrag neaparat pt premii, ci pt schimbul de experienta si testarea TTurilor :)

Dar vedem... poate apare vreo oportunitate logistica mai buna :p

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Mar, 10 Mai '16, ora 14:37

Am inteles. Ideea e ca as vrea sa stiu parerea voastra, daca va surade ideea de a organiza concursul in cadrul mall-ului, ca sa avem vizitatori si sa fie considerat eveniment de catre Lego. Ca poate eu ma entuziasmez prea tare si ma apuc sa vorbesc cu reprezentanta mall-ului si sa rezulte ca nu e o idee asa de buna pana la urma... Deci astept pareri! :)

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Mar, 10 Mai '16, ora 17:20

Buna. Cred ca e buna ideea cu organizarea intr-un mall a concursului... Cred de asemenea ca mall-ul din AFI ar fi o alegere foarte buna... exista in zona cel putin 4 turnuri pline (includ aici si cladirea cenusie de pe Milea Nr 2) cu birouri ale unor firme mari de IT + centrul de business de la APACA (toata cladirea a fost transformata si inchiriata pt birouri)... de asemenea fluxul de populatie este f mare in acel mall (lucrez in zona)...
Oricum indiferent de locatia aleasa personal am sa promovez concursul in compania in care lucrez :)

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Mar, 10 Mai '16, ora 17:42

Bricky, poate merg putin mai departe impinse lucrurile? Ex lupte intre robotei, nu doar TT? Postase cineva de curand, nu mai stiu denumirea corecta, dar stiu ca implica tehnic. Ma gandesc ca avand mai multe probe / tipuri de competitii se poate castiga si audienta sau chiar participare mai mare.
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 10 Mai '16, ora 20:55

Eventual mai multe ediții/liga a, b, c, ca să se întindă evenimentul pe mai multe ore. Daca sunt de exemplu 2-3 categorii de vehicule/mocuri se poate face câte un "campionat" separat pentru ele, gen TT la ora 12, masini de viteza la ora 14, sumo la ora 16 etc
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Mar, 10 Mai '16, ora 23:51

Da, faina ideea cu mai multe probe la mai multe ore, asa cei 500 de vizitatori pot fi adunati mult mai usor (cu 100-200 per proba / eveniment).
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Mie, 11 Mai '16, ora 11:29

Ce tare initiativa, bravo Bricky! Ar fi o chestie tare de tot sa avem sprijinul lor, dar e un obiectiv destul de greu de atins. Noi nu am avut niciodata 10 participanti, dar totusi, cred ca putem sa facem asta. Dar numai daca vin technicienii din provincie, asta e clar. Eu unul o sa fiu acolo, si o sa incerc sa mai conving si pe altii sa participe. Eventual, sa gasim o cazare ieftina unde sa vina toti, la Brasov a fost super asa.

Mai departe, ideea de a avea mai multe concursuri e foarte buna, asa atragem mai multa lume, plus ca dureaza mai mult si o sa fie mai multi spectatori. Pentru viteza as recomanda mai degraba o cursa de F1 sau raliu, dar cu reguli stricte astel incat masinile sa arate toate similar. Doar ca ne trebuie mai multa recuzita ca sa putem construi un circuit lung, in cazul asta. Apoi Robot Sumo, dar varianta non-autonoma, adica folosim PF si ii controlam noi in lupta, mi se pare mai spectaculos asa. Nu ne trebuie decat niste marcaje circulare si cred ca sunt multi care vor sa construiasca asa ceva.

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Mie, 11 Mai '16, ora 11:44

Nu am avut 10 participanti pana acum, dar ii putem strange. Si aici ma gandesc la cei care au mai participat pana acum la concursuri: H, George, Bedstefan, Edd, Braker, Iulian, Dutch, cei 2 pusti din Targu Jiu si poate ar veni si Cutzish sau csc2ro. Si poate in timp, mai indraznesc si altii :) Dar intr-adevar, trebuie sa vina cei din provincie. Azi voi vorbi cu persoana responsabila din Promenada si va spun imediat noutatile.

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Mie, 11 Mai '16, ora 14:45

Interesant. Poate 10 concurenti strangem, dar 500 de spectatori mi se pare foarte mult.
Eu vin de principiu, cu toate ca sunt mai mult omul boschetilor decat al mall-urilor. :)
Fiind intr-un mall va trebui sa ne planificam ceva mai din timp traseul pentru ca vor trebui confectionate obstacolele/pista/ringul. Cineva trebuie sa se ocupe de asta.

Imi place ideea mai multor tipuri de concursuri ca parte a evenimentului. Totusi asta complica un pic organizarea si trebuie sa ne gandim bine daca facem fata.
Mall-ul ne creeaza oportunitatea unei suprafete pe care putem desfasura o competitie de viteza ceea ce ar merita fructificat, ca tot vorbim de ceva timp despre asta.

edit: Mai e o chestie, trebuie sa ne interesam daca nu avem ceva obligatii derivate din faptul ca este un eveniment la care se pot strange multi spectatori, de exemplu: autorizatii primarie/jandarmerie/isu, etc... poate cei de la mall stiu mai bine daca sunt necesare autorizari in astfel de cazuri. Sa nu ne trezim ca trebuie sa avem ambulanta pe aproape pt finishuri de infarct... :p
Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 11 Mai '16, ora 16:19

iuliand scrie:sa avem ambulanta pe aproape pt finishuri de infarct... :p
Pentru servicii medicale de urgenta ma aveti pe mine :P :)) :))

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Mesaj de Matei_B » Mie, 11 Mai '16, ora 16:52

@Bricky interesanta idee, pot participa si eu
@ Tamas te-ai nascut la spital si esti ambulanta?

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 11 Mai '16, ora 17:13

@matei ăla-i :))

Dacă nu vă grăbiți prea tare poate reușesc să încropesc și eu ceva mașinuță :D