Fondul clasei

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Re: Fondul clasei

Mesaj de orbit » Sâm, 26 Martie '16, ora 00:19

Mad_Horax scrie:Pentru activitatea pe cate o avem, este mai bine asa cum suntem constituiti acum.
Gandeste-te numai ce implica un ONG sau ANP.
Putem sa studiem problema... sa cuantificam efortul si sustinerea de care ar fi nevoie si apoi sa analizam... nu imi dau seama de dimensiunea sumei de activitati pe care o are ROLUG in acest moment... e posibil sa nu se preteze infiintarea unui ONG sau ANP...insa e o solutie de finatare care eu zic ca ar putea fi luata in considerare.

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Mesaj de Bricky » Sâm, 26 Martie '16, ora 00:22

O vom lua dar nu e prioritate 0. Nu vrem sa fie mai mare bataia de cap decat avantajele infiintarii unui ANP.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Sâm, 26 Martie '16, ora 20:30

Pentru un ONG sau ANP este extrem de multa birocratie pentru infiintare (trebuie aprobari juridice inclusiv pentru numele ONG-ului sau ANP-ului, trebuie sediu(vezi noile impozite pe cladiri !) si acela cu aprobari , trebuie la un moment dat platit contabil care sa tina evidenta si rapoartele la FISC.. si de platit o contributie lunara......"e mai mare daraua decat ocaua"....nici sa nu va treaca prin minte asa ceva !!! ( (am vrut acum vreo doi ani sa infiintez o Asociatie-tot pentru a avea un fond de rulment- si m-am documentat in amanunt-asa ca stiu bine despre ce este vorba)...Deocamdata este bine asa cum este...macar de-ar putea contribui fiecare cu o suma cat de mica cand si cat poate... dar din experienta stiu ca toti vor si sunt de acord ...dar practic, in final sunt putini cei care contribuie financiar....
In ce ma priveste sustin ideea cu "fondul clasei"....pe care mi-as dori sa-l platesc depunand banii intr-un cont in lei sau personal (banca mea percepe comisione mari la tranzactii interbancare iar online n-am card si nici nu ma pricep (deh,de-ale varstei !).....

atu88
comunicativ
comunicativ

Mesaj de atu88 » Dum, 27 Martie '16, ora 09:30

Aaaaa...noi nu existam dpv legal?!?!

Avocat de meserie, pot sa clarific unele aspecte:

1. Nu este chiar greu sa infiintezi o asociatie,federatie sau ONG. Personal m-as putea ocupa de acest aspect fara a percepe un onorariu.

2. Pt. sediu se poate face un contract de comodat care este un act cu titlu gratuit.

3. Nu va plati niciun ban in pus la impozit cel care face sediu in casuta lui intrucat exista formularul anexa model 2016 care se trimite chiar si online la primaria de care apartine si unde se bifeaza faptul ca la adresa respectiva este sediul fiscal al unui agent economic dar acesta nu-si desfasoara activitatea propriu-zisa acolo.

4. Pt. Asociatie nu este obligatoriu angajarea unui contabil. Vorbim despre contabilitate primara pe care o poate face benevol unul dintre membrii asociatiei.

Avantaje:
- cei 2% din impozit despre care a mentionat deja cineva in comentarii;
- posibilitatea de a primi donatii,sponsorizari in forma legala;
- posibilitatea de a infiinta magazine (de ex pt.piese SH)in cadrul asociatiei cu alt regim juridic decat un SRL obisnuit
- diferite bonificatii fiscale;
- chiar si membrii activi si cu responsabilitati pot fi rasplatiti legal pt.ceea ce fac.

Lista poate continua...ce am scris e doar ce mi-a venit repede in cap fara a analiza in detaliu, din ce am mai facut in practica.

Dezavantaje (si ele exista):
- patrimoniul initial ce trebuie sa fie in valoare de un salariu minim pe economie, acum 1050 lei;
- contabiltate primara ce trebuie tinuta dar, subliniez, o poate tine orice persoana cu minime cunostiinte matematice; deci nu de specialitate neaparat
- putina alergatura pana se infiinteaza
- periodic depuse declaratii fiscale (dupa prima tura nu mai este asa greu)

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Dum, 27 Martie '16, ora 10:14

atu88 scrie:Aaaaa...noi nu existam dpv legal?
Important este ca existam pentru Lego. :)
Daca nu existam legal nu inseamna ca suntem ilegali. Suntem un grup de entuziasti reprezentati de numele RoLUG.
La dimensiunea noastra cred ca ne descurcam si cu donatii benevole atunci cand e nevoie, dar daca cineva este dispus sa se ocupe de "legalizare" eu nu am nimic impotriva. Doar am ceva indoieli legate de utilitatea acestui demers in cazul RoLUG.
Asa de curiozitate, stie cineva, Brickenburg este "legalizat"?
Imagine

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Dum, 27 Martie '16, ora 12:21

Asa de curiozitate, stie cineva, Brickenburg este "legalizat"?

"Asociatia Brickenburg" spune tot.

+ @Atu88
De ce sa ne legam la cap daca nu ne doare? Faptul ca suntem uniti, gandim la fel si vedem LEGO ca pe un hobby, nu ca pe o afacere, ne da aripi sa facem ceea ce facem. Fiecare face ce simte, fara sa fie "legat" de ceva. Daca vrea sa participe, participa. Daca vrea sa contribuie, o face benevol.
Am incercat sa facem intelegeri cu spatiile de expunere pentru ca au fost sunt o solutie win-win, fara batai de cap.

Bricky a adus RoLUG-ul la nivelul la care este acum. De ce? Pentru ca o face cu daruire totala! Va spun sincer ca asa este, si este benevol!
Si ce ma bucura cel mai mult, este faptul ca o sumedenie de membri fac la fel! Prin asta suntem noi uniti!

Modul acesta de organizare este "sclipirea" noastra a RoLUG. Adica, o facem din placere, nu ca un scop de atins sau ca o obligatie. In RoLUG intra si activeaza cine vrea. Daca are ceva de arata, arata!

Si inca o data: nu o facem pentru a fi rasplatiti, ci pentru ca asa vrem si simtim!
Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 27 Martie '16, ora 13:53

^this

Ma intreaba multi ce premiu sau rasplata primesc pentru expozitii; e greu de inteles de ce ar face cineva un efort asa de mare fara un scop financiar/material.
Asta e pasiunea noastra, o facem cu drag, chiar daca asta inseamna sa facem sacrificii. Cum a spus si Sefu', pasiunea ne uneste, nu numele, castigul sau alte aspecte.

Va spun sincer, pentru mine RoLUG este ca o mica familie, sa-l citez pe un "fratior", parca ne stim de o vesnicie. N-are sens sa ne complicam familia daca nu este imperios necesar. Cat timp merge bine asa, nu vad rostul complicarii situatiei cu o groaza de birocratie romaneasca.

Dar daca tot am intrat in acest subiect, propun cateva lucruri
1. Crearea unui comitet care sa se ocupe de treburile organizatorice, ca sa nu fie chiar toate sarcinile pe capul ambasadoarei (Sefa). Ar putea fi 1-2 persoane care sa o asiste pe Sefa, gen contabil/secretar, care sa ajute la diferite sarcini secundare (prelucrarea creatilor care se inscriu in concursuri, moderare, etc)
2. Ca si grup, sa avem o misiune, un scop. Cei de la Brickenburg au ceva 'educatie prin construire', cred.
3. Am mai propus chestia asta la topicul cu vanzari olx in alte orase, dar aici ar fi mai potrivit. Sa facem o mica baza de date (un excel e suficient) cu informatiile necesare pe care sa o aiba Sefa/comitetul despre anumiti membri (nume, adresa, nr tel). Ma gandesc ca ar ajuta enorm la cate un concurs sa nu mai astepte dupa adresa fiecaruia

doar propuneri :)
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

AlexDesign
gură spartă
gură spartă

Mesaj de AlexDesign » Dum, 27 Martie '16, ora 15:14

Tamas dreptate are.

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Dum, 27 Martie '16, ora 17:01

Entuziasmul este cel care uneste oamenii si impinge lucrurile mai departe. Insa cred ca dezvoltarea pe baza de entuziasm are limitele sale... Din ce vad eu grupul este inchegat. Am intalnit oameni mai mult decat OK, pasionati, dispusi oricand sa dea sfaturi, sa gandeasca in ideea de grup... Desi am un timp scurt petrecut pe acest forum (sunt doar de 3 luni membru) simt ca intr-un viitor destul de apropiat, grupul va ajunge la un moment in care in mod natural va dori sa faca un pas inainte. Semnele sunt destul de clare: dorinta de conturare a unui buget (cu o componenta constanta daca e posibil) pentru a putea suporta activitatile ulterioare; din ce am observat nr de activitati (online) sau in cadrul fizic organizat a crescut; exista cereri de consolidare a unui organism executiv (comitet - cum spunea un coleg) care sa aiba ca linii de actiune: organizare interna, promovare imagine, coordonare activitati initiate de catre grup; dorinta de definire a unui scop si a unor obiective comune etc...
E in firea mersului lucrurilor ca un grup la un moment x sa doreasca sa evolueze...
Avem un coleg avocat printre noi... poate nu ar fi rau sa avem consultari cu dansul pentru a vedea ce e viabil si ce nu... sa vedem ce putem duce si ce nu... ce merita sa facem si ce nu....

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Dum, 27 Martie '16, ora 17:19

Eu sunt de acord cu @mad_horax si @Bricky atata timp cat ei sunt coordonatorii acestui proiect ( 'sefii' :p ) ei simt sau vor simti cel mai bine cand va fi nevoie de un asemenea moment in care acest grup sa capete o alta forma decat cea de acum.

Asa cum ne putem uni la comenzi comune, la avantaje expo sau LugBulk fara ca lugul nostru sa fie pfa, ong, asociatie sau altceva, cred ca la fel de simplu putem participa la un fond al clasei fara sa ne lovim de asemena probleme. E buna si ideea cu 2%, dar e ceva pe termen lung, pe cand acest fond e gandit [si] pe termen scurt, pana una alta luna Aprilie si livrarea seturilor se apropie, luna Mai si expozitia noua sunt dupa colt. Nu stiu cum functioneaza cei 2% dar nu cred ca ar putea fi utilizati de exemplu pentru aceste 2 actiuni.

PS. Imi place mult descrierea pe care a facut-o H, poate ca ar putea face parte din descierea lugului nostru (ceruta in alta postare recenta) :D
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Dum, 27 Martie '16, ora 17:34

Nu cred ca e vreun membru care a intrat in ROLUG pt afaceri ori alte beneficii. Ba din contra, odata ce te-a prins febra Lego, bugetul personal e afectat destul de mult :)

Ideea era sa nu ne poticnim in chestii organizatorice din lipsa de fonduri. Cum zicea si Bricky, activitatile noastre se inmultesc si incep sa necesite fonduri (care ar putea veni din sponsorizari).
Cred ca am mai discutat chestia cu publicitatea online/la radio etc (care n-ar strica pt a ne face cunoscute activitatile) si am ajuns la concluzia ca nu avem bani de asa ceva :(

Pe alta parte, faptul ca am exista legal cred ca ne-ar ajuta sa facem un contract in momentul cand colaboram cu cineva pt o expozitie. Adica... ce-i opreste pe cei de la muzeu (sau alte posibile locatii) ca la finalul expozitiei sa ne trimita acasa fara exponate? Acte pe seturi/MOCuri nu cred ca are nimeni pe aici, sa dovedeasca ca sunt ale lui :p
Totodata imi amintesc de situatia neplacuta cand am avut o intelegere (verbala banuiesc) cu cei de la TimeIn pt aranjarea exponatelor si ne-au amanat pana in ziua cand efectiv noi trebuia sa primim vizitatori. "Noroc" cu iarna bucuresteana care i-a tinut pe localnici in casa in prima zi de expo.
Cu un contract legal cred ca lucrurile ar fi tratate mai serios de gazdele expozitiilor...

Anyway... cum am functionat pana acum ca forum fara "buletin", putem continua si mai departe. Depinde si ce vrem sa facem in continuare (bine punctat Orbit).
Noi suntem aici pentru ca ne place Lego. Restul activitatilor sunt pentru socializare si pentru a arata si altora ce putem face din aceste caramidute ;)

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Dum, 27 Martie '16, ora 22:02

Vreau sa mai fac si eu cateva precizari.

Chyck, banii pentru fondul clasei se pot depune la o sucursala ING care are casierie sau la orice sucursala Banca Transilvania, sau cash. In functie de preferinte, voi furniza toate detaliile pe PM.

Atu, iti multumesc mult pentru faptul ca esti dispusa sa ne ajuti cu infiintarea unei asociatii, daca vom ajunge acolo, sigur apelam la ajutorul si sfaturile tale :)

Iulian, perfect de acord!

H, multumesc pentru aprecieri, dar toata lumea stie ca si implicarea ta este la fel de importanta.

Tamas, stii de cate ori am fost si noi intrebati "Si ce castigi din asta?". Pur si simplu unii oameni nu inteleg de ce ai face un lucru doar din pasiune, fara castiguri financiare. Si mai ales, ca iti ia din timpul liber, uneori e multa bataie de cap si nu doar ca nu castigi bani, dar mai si investesti. Intotdeauna am considerat ca am un castig pe plan sufletesc din Rolug. Facem lucruri frumoase impreuna, suntem uniti de o pasiune, ne imprietenim, cum ai zis si tu, suntem o mica familie. Legat de pct. 1, deocamdata inca mai fac fata (desi sunt unele zile in care imi aman treburile de serviciu pentru Rolug - sper sa nu citeasca sefu' meu asta :D). Cand imi voi da seama ca nu ma mai descurc si voi avea nevoie de ajutor, vi-l voi solicita :) Legat de pct. 2, cred ca le avem deja. Iar legat de pct. 3, eu am deja o mica baza de date cu info despre participantii la concursuri si comenzi - adresa, telefon etc. La topicul de vanzari OLX nu m-am bagat pentru ca nu mi-ar permite timpul sa fac si acest lucru, insa daca vrei, poti tine tu evidenta asta.

Orbit, sunt de luat in seama observatiile tale.

Talex, multumim pentru sustinere si total de acord, momentan putem functiona in acelasi mod.

Dutch, sunt si membri care fac o afacere din LEGO si poate chiar urmaresc unele beneficii pe care le ofera Rolug, dar nu judecam pe nimeni, e treaba lor. Legat de publicitate, online o facem (la ambele expozitii am facut cate o campanie platita pe Facebook) si ajuta mult si distribuirile voastre. Anul trecut la muzeu, au venit cei de la Antena 1 sa filmeze si au facut un mic reportaj daca va amintiti. Poate repetam si anul asta. Deci exista si solutii gratuite. La fiecare expozitie am avut cate un contract semnat de ambele parti pentru inchirierea spatiului, atat cu Muzeul Tehnic, cat si cu Time In, in care se specifica, printre altele, faptul ca ei sunt responsabili sa ne asigure integritatea exponatelor si paza pe timp de noapte. Mai greu cu supravegherea, aici nu se baga pentru ca daca, de exemplu, deraieaza un tren sau se dezmembreaza o constructie, ei nu ar sti ce sa faca. La Time In, intr-adevar, a fost o situatie neplacuta dar nu stiu daca rezolvam ceva daca ii fluturam contractul pe la nas, amintindu-i de data stabilita pentru montare. Pana la urma a fost un noroc, cum ai zis si tu, cu iarna bucuresteana si am putut monta in liniste. A fost o experienta pentru noi, nu cred ca o vom mai repeta in astfel de locatii, la un muzeu nu ne asteptam sa avem astfel de surprize. Dar, invatam din toate :)

Si ca sa revenim la fondul clasei, Dutch, multumim pentru prima donatie! Avem un fond de 50 de lei!

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Lun, 28 Martie '16, ora 01:26

UPDATE FOND
Orbit a donat 75 de lei. Multumim frumos!
Avem in fond 125 de lei.

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Lun, 28 Martie '16, ora 09:24

Sper ca nu licitam... :))

Cred ca poti sa faci publica doar suma totala la care a ajuns fondul. Poate cineva vrea sa puna mai putin si este stanjenit de faptul ca altii au pus mai mult. Mai bine mai putin decat deloc.
Imagine

csc2ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de csc2ro » Lun, 28 Martie '16, ora 12:03

Salutare!
Stiu ca sunt un membru foarte nou si nu cred ca ar trebui sa ma bag in discutiile acestea.
Doar ca aceste discutii m-au dus cu gandul la apropierea de "fondul clasei" si "ajutorul educational" de la scoala fiicei mele.
Binenteles ca, in orice organizare, cu diverse activitati si cheltuieli trebuie avut in vedere un fond. Subscriu pt. asta si voi face o si eu o donatie.
Eu consider ca persoanele implicate foarte activ si direct (presedinte, administrator, casier, etc.) trebuiesc cumva rasplatite.
Binenteles ca toti parintii s-au intrebat cum putem face asta "legal", fara bani in plic. Si s-a facut un ONG, care a incheiat un contract educational cu invatatorul.
La un moment dat, cred ca este nevoie de o forma juridica pt. a avea un acces facil la anumite resurse: se poate incheia un contract pt. paza, pt. inchirierea unui spatiu sau a altor facilitati, publicitate, etc.

Eu nu vreau sa scot nici un profit din aceasta activitate. Pe de alta parte, ma gandesc totusi la anumite riscuri cand expui. Cred ca toti care discutati aici ati investit foarte mult in aceasta pasiunie. Exponatele trebuiesc pazite si cei de la locatie nu se ocupa de acest lucru. Eu, de exemplu, pot trimite materiale dar nu pot sta sa le pazesc si nici nu imi place sa apar in public.
Acum, depinde de marimea spatiului expus, dar cred ca va fi destul de mult trafic.
Ultima oară modificat Lun, 28 Martie '16, ora 12:12 de către csc2ro, modificat 1 dată în total.