Fondul clasei

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Fondul clasei

Mesaj de Bricky » Vin, 25 Martie '16, ora 01:42

Dragi forumisti,

Vin cu o propunere catre voi, desi, nu imi face placere, dar e necesara: avand in vedere ca activitatile noastre s-au inmultit in ultima vreme, ar fi util sa avem un "fond al clasei", adica o suma de bani care sa acopere diverse cheltuieli rezultate din aceste activitati.

Spre exemplu, pentru expozitia din mai vrem sa printam fluturasi pe care sa ii impartim vizitatorilor (am avut si la editiile anterioare si vrem sa pastram traditia). O sa mai avem nevoie de niste snur sau panglica ca sa legam "stalpii" de protectie (pe care ii vom construi din caramizi, dar asta e alta discutie). Va trebui sa va trimit coletele cu seturi si piese, nu am suficiente cutii, deci va trebui sa cumpar. Sunt cateva exemple, dar sigur mai apar si pe parcurs.

Prin urmare, cine doreste si pofteste, fara absolut nici o obligatie, sa contribuie la strangerea unui fond pe care vi-l voi detalia de fiecare data cand primim bani si cand cheltuim din el, ma poate contacta pe PM ca sa ii dau datele contului in care vom strange acesti bani. Oricat de mica ar fi suma, se va aduna acolo. Contul de paypal inca exista iar suma a ramas, insa acela il folosim pentru plati in valuta. Acum avem nevoie de lei.

Va multumesc pentru intelegere :)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Re: Fondul clasei

Mesaj de iuliand » Vin, 25 Martie '16, ora 11:30

O idee foarte buna. Mi se pare normal sa impartim micile cheltuieli daca tot suntem interesati.
Ideal ar fi ca "Fondul" sa fie la BT sau la Raiff. Adica la o banca cu multe sucursale si care nu comisioneaza depunerile la ghiseu.
Imagine

geosh21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de geosh21 » Vin, 25 Martie '16, ora 11:48

Total de acord cu propunerea asta. O intrebare totusi : din banii incasati pe biletele de la expozitii nu se distribuie o parte si pentru un astfel de fond? Eu asa aveam impresia.
Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 25 Martie '16, ora 12:32

Din cate imi amintesc, era vorba ca biletele incasate merg la muzeu, un fel de "chirie"
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Vin, 25 Martie '16, ora 12:33

Din cate am inteles eu, taxa de expo o solicita detinatorul spatiului nu rolug. Poate ma insel.
Imagine

geosh21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de geosh21 » Vin, 25 Martie '16, ora 12:38

Si expozantii nu primesc totusi nimic? Nu ca ar avea cineva pretentia sa primeasca, dar asa mi s-ar parea normal. Banii care ar trebui primiti de expozanti sa mearga spre un fond al nostru.

Pana la urma, nimic nu este gratis. Cum cei care ofera spatiul incaseaza niste bani, la fel ar trebui si expozantii sa fie recompensati pentru efortul lor. In cazul nostru nu individual, insa o recompensa pentru RoLUG ca grup. Iar acea recompensa s-ar traduce in cazul nostru intr-un "fond al clasei".

Repet, asa mi se pare normal si asa credeam ca se si intampla.
Ultima oară modificat Vin, 25 Martie '16, ora 12:44 de către geosh21, modificat 1 dată în total.
Imagine

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Vin, 25 Martie '16, ora 12:43

Singurul cont in lei pe care il am este la ING, iar pentru platile in lei e mai usor sa faci un transfer online, nu trebuie sa mergi neaparat la banca. As putea sa deschid un cont in lei la BT, daca tot il deschid si pe ala in Euro. Problema e ca am vazut ca se aplica taxe si pentru plati si pentru incasari, atat intrabancare, cat si interbancare, pe cand la ING, nu. Si nu stiu daca merita...

Legat de banii incasati pe bilete, noi nu am incasat niciodata, la Muzeu a fost biletul de intrare perceput de muzeu, iar la Time In a fost consumatia pentru adulti incasata de ei. Si nu putem avea pretentia sa incasam bani din bilete, atata vreme cat spatiul de expunere il primim gratis.

geosh21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de geosh21 » Vin, 25 Martie '16, ora 12:47

Bricky scrie:Si nu putem avea pretentia sa incasam bani din bilete, atata vreme cat spatiul de expunere il primim gratis.
Dar daca noi nu am expune, ei ar mai incasa banii? :) Eu cred ca asta e un drum cu 2 sensuri, nu cu sens unic...
Imagine

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Vin, 25 Martie '16, ora 12:56

Muzeul Tehnic are expozitii in permanenta si incaseaza bani din bilete. Nu au asa de multi vizitatori ca la expozitiile noastre, e clar, dar asta e castigul lor, iar in baza lui, ne inchiriaza noua spatiul gratis. Drumul are 2 sensuri: ei raman cu banii, noi expunem gratis, fara sa dam bani pe chirie, toata lumea are de castigat. Iar la Time In la fel, ne-au dat spatiul gratis iar ei au incasat bani pe consumatie.

Probabil ca e si varianta sa inchiriezi un spatiu pe care sa il platesti si sa ceri bani pe bilete, dar asta ridica mai multe probleme: acopera castigul din vanzarea de bilete chiria? este spatiul destul de cunoscut incat sa iti vina vizitatorii? Un muzeu este cunoscut oricum, mai e si in parc, iti vine lumea, nu iesi in pierdere. In plus de asta, ca sa incasam bani pe bilete, ar trebui declarati cumva nu? Si platite taxe catre Stat, sa ai casa de marcat, alte complicaturi...

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Vin, 25 Martie '16, ora 13:04

Bricky scrie: ca sa incasam bani pe bilete, ar trebui declarati cumva nu? Si platite taxe catre Stat, sa ai casa de marcat, alte complicaturi...
Acceptam si donatii din partea muzeului :)

Daca asa se pune problema, poate mai bine facem intelegeri pt expozitii cu magazinele ce vand Lego. Macar mai primim cate un set ca sponsorizare pt concursurile noastre.
Edit: Ma refer la intelegerile astea pt spatiul din (fata) magazin.

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Vin, 25 Martie '16, ora 13:12

La capitolul premii pentru concursuri stam bine, o sa vedeti :D Acopera LUG Supportul treaba asta. Iar o expozitie in Mall ne-am gandit sa organizam, cum a fost cea din Promenada organizata de Brickenburg, insa acolo trebuie in permanenta sa fie minim 3-4 persoane care sa supravegheze. Plus ca montarea se poate face dupa ora 22, cand se inchide mall-ul, iar expozitia este deschisa cat e deschis si mall-ul, adica 10-22. Eu si H singuri, din pacate nu cred ca putem face fata. Daca am sti ca ne mai putem baza pe inca alti 2-3 forumisti care sa vina la supraveghere, ar fi ok. Si oricum, o expozitie de genul asta, mai mult de 3 zile nu o poti tine. In orice caz, e o varianta pe care o avem in vedere.

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Vin, 25 Martie '16, ora 23:55

Cum este constituit ROLUG? pers. juridica (probabil ca nu), fundatie, ONG? S-ar putea redirectiona, dupa caz, inspre ROLUG cei 2% din impozitul pe venit al celor care doresc acest lucru...

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Vin, 25 Martie '16, ora 23:57

Am deschis si cont in lei la Banca Transilvania, insa il voi tine de rezerva, pentru cei care nu pot face un transfer online si vor sa depuna la ghiseu banii. Prefer sa strang banii in contul ING, pentru ca pe asta il folosesc mai des si nu se percep comisioane la incasari si plati. La BT, pentru depunerea la ghiseu mi s-a spus ca nu se percepe comision de incasare, dar pentru incasare prin OP din BT sau alta banca, da. De-asta prefer ca cei care pot face un transfer bancar, sa o faca in contul de ING. Dar asta oricum stabilesc cu fiecare in parte, cand va dau datele contului. Solutii gasim oricum.

Orbit, deocamdata nu avem personalitate juridica, suntem doar un grup de... entuziasti :D

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Sâm, 26 Martie '16, ora 00:03

Bricky scrie:Am deschis si cont in lei la Banca Transilvania, insa il voi tine de rezerva, pentru cei care nu pot face un transfer online si vor sa depuna la ghiseu banii. Prefer sa strang banii in contul ING, pentru ca pe asta il folosesc mai des si nu se percep comisioane la incasari si plati. La BT, pentru depunerea la ghiseu mi s-a spus ca nu se percepe comision de incasare, dar pentru incasare prin OP din BT sau alta banca, da. De-asta prefer ca cei care pot face un transfer bancar, sa o faca in contul de ING. Dar asta oricum stabilesc cu fiecare in parte, cand va dau datele contului. Solutii gasim oricum.

Orbit, deocamdata nu avem personalitate juridica, suntem doar un grup de... entuziasti :D
Eu vorbesc serios... ma gandeam ca poate fi/este constituit ca ONG. Cei 2%, precum stii, oricum sunt redirectionati by default catre ceva in caz ca nu ii directionezi tu explicit... Am vazut ca se discuta despre surse de finantare... acest mod ar insemna efort zero din partea celor care doresc asta.

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Sâm, 26 Martie '16, ora 00:12

Eu vorbesc serios... ma gandeam ca poate fi/este constituit ca ONG. Cei 2%, precum stii, oricum sunt redirectionati by default catre ceva in caz ca nu ii directionezi tu explicit... Am vazut ca se discuta despre surse de finantare... acest mod ar insemna efort zero din partea celor care doresc asta.

Pentru activitatea pe care o avem, este mai bine asa cum suntem constituiti acum.
Gandeste-te numai ce implica un ONG sau ANP.
Imagine