Noutati legate de LUG Event Support

Scrie răspuns
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Noutati legate de LUG Event Support

Mesaj de Bricky » Joi, 28 Mai '15, ora 18:20

Am decis sa deschid un topic nou legat de acest subiect, pentru ca sunt mai multe lucruri de povestit, despre care vreau sa va vorbesc. Este vorba despre seturile comandate de la Lego Shop de catre participantii la expozitia Rolug. Am 3 vesti: una buna, una foarte buna si una mai proasta, dar e pe cale sa devina si ea buna.

In primul rand, vestea buna e ca au sosit seturile. Vestea proasta e ca nu sunt toate, lipsesc 3 seturi, si anume, un Cargo Train, Arctic Truck si The Tumbler. Am comandat 2 bucati de Cargo Train si au trimis doar unul, insa aspectul asta se va remedia, a fost o eroare si se va rezolva. Cu celelate 2 seturi, e cu totul alta poveste...

Cand am primit coletele aduse de un curier de la firma Schenker, am observat ca 2 cutii erau desfacute, spre deosebire de celelalte care erau sigilate. Curierul mi-a spus ca asa le-a preluat si ca a facut o sesizare la firma. Ambele cutii aveau cate un spatiu gol in ele, unde ar fi putut incapea cate un set in fiecare dintre ele. Pentru ca a parut suspect, si pentru ca si curierul a vrut sa se asigure ca este totul ok (foarte de treaba omul, nimic de reprosat), am luat la verificat fiecare set in parte, conform listei incluse in pachet. Si asa am constatat ca cele 2 seturi, Tumbler si Arctic Truck lipsesc. Din momentul ala a inceput "balciul", care din pacate, inca mai continua.

Am discutat despre aceasta problema cu o persoana din cadrul Schenker Romtrans care m-a informat ca primul pas care trebuie facut este sa mentionam produsele lipsa pe procesul verbal de predare-primire a coletelor. Am semnat si eu si curierul si mi s-a promis ca se va investiga. Intre timp, i-am anuntat si pe cei de la Lego asupra acestei situatii. Initial, reprezentantii Lego ne-au cerut sa ii tinem la curent in ceea ce priveste raspunsul de la Schenker. Insa, aici se pare ca lucrurile se misca destul de incet. Din Danemarca, pana sa ajunga coletul in Romania, a trecut prin Austria. Deci "sustragerea", ca sa nu spun furtul, se putea petrece oriunde, in opinia celor de la Schenker Romania. Iar noi, in calitate doar de destinatari, nu puteam primi un raspuns clar asupra a ceea ce s-a intamplat, decat daca Lego cerea sa se faca o investigatie. A trebuit sa insist cu mai multe telefoane ca sa primesc un raspuns. Intr-un final, mi s-a spus si confirmat ca cele 2 cutii asa au ajuns la sediul Schenker din Bucuresti, desfacute, ca s-au uitat pe camerele de filmat si au facut si poze cand au descarcat cutiile din camion, poze pe care mi le-au si trimis la cerere. Aveti pozele mai jos. Voua vi se par concludente? Le-am spus ca astea puteam sa le fac si eu in holul blocului, cand am primit cutiile. De unde am eu certitudinea cand au fost facute? Si ca intr-adevar asa au fost primite?
DSC06859.JPG
DSC06858.JPG
Ce m-a frapat in mod negativ, a fost insistenta reprezentantului Schenker de a-i pistona pe cei de la Lego sa ne retrimita seturile. Adica, ei le-au trimis, undeva pe drum "s-au pierdut", noi nu le-am primit complete. Si cine sa traga ponoasele? Lego, ca doar e companie mare si isi permite! Cam asta era mesajul reprezentantului Schenker, care intelegea mai greu faptul ca Lego nu are de ce sa retrimita aceste seturi, si ca ar trebui sa ne concentram pe gasirea faptasului care a sustras seturile. Probabil ca nu e prima data cand se intampla un astfel de lucru, si asta e calea cea mai sigura. Probabil ca stiu ei ceva...

Asta a fost comunicarea mea cu Schenker, in incercarea de a gasi o rezolvare. A ramas insa in coada de peste, in asteptarea raspunsului de la Schenker Austria si Danemarca, ca urmare a unui mail trimis catre ei de Schenker Romania, in care s-a sesizat aceasta situatie. Deci cu alte cuvinte, multi nervi, multe insistente, insa rezultate lipsa. Intre timp, am compus impreuna cu Horatiu un mail in engleza pe care l-am trimis la Schenker international si la filiala din Romania, la persoane mai in masura sa ne lamureasca. Dupa o investigatie pe care pretind ca au facut-o, raspunsul a fost urmatorul: Lego trebuie sa faca oficial o sesizare prin care sa anunte aceasta situatie si ulterior se va deschide o investigatie din care sa rezulte ce s-a intamplat. Voi ce intelegeti din asta? Ca raspunsurile pe care le-am primit eu au fost doar ca sa fie ei acoperiti? Poate nu am inteles eu bine...

In final, am trimis acest raspuns oficial din partea Schenker catre Lego, iar raspunsul lor a fost ca se vor interesa ce s-a intamplat si ca vor retrimite seturile lipsa... Si iata cum s-a ajuns la sugestia reprezentantului Schenker care tot insista pe aceasta solutie. Sper totusi ca pana la urma se va afla ce s-a intamplat, insa tare nu as vrea sa se ajunga la concluzia ca au fost desfacute cutiile si sustrase seturile in Romania, pentru ca ne-am face de ras, si nu stiu ce impact va avea la viitoare evenimente Rolug pe care am vrea sa le organizam. Pe de alta parte insa, nu m-ar mira... Insa daca am auzit si citit cazuri ca se fura din colete trimise prin Posta Romana, la o companie internationala de curierat, chiar nu m-as fi gandit si asteptat. Si au mai fost si parteneri la Eurovision! Deci sper din toata inima, sa nu se fi intamplat la noi totusi magaria asta. De-asta nu v-am si spus pana acum pentru ca am vrut sa am un raspuns, nu o incertitudine. Asta era vestea proasta care sper ca se va transforma in una buna pana la urma.

Am pastrat vestea foarte buna la urma, si anume ca seturile sunt mai ieftine decat am crezut initial. Daca la inceput ne-au spus ca vom calcula 50% din pretul afisat pe site, la care se va adauga TVA (if applicable!) si 6% transportul, am avut foarte placuta surpriza ca pe factura sa fie suma de 50%, la care s-a adaugat doar transportul, nu si TVA-ul. Deci pana la urma, platim 53% din pretul initial. Ce ziceti de treaba asta?

Iar acum detaliile legate de plata: singura modalitate de plata a facturii catre Lego este transferul bancar. Prin urmare, pentru ca avem deja un cont in euro din care vom face plata, modalitatile prin care puteti trimite banii ar fi urmatoarele: plata direct in contul in euro, sau plata in contul in lei, urmand sa se faca conversia la cursul bancii Millennium Bank sau cash. Plata prin paypal nu o pot accepta, pentru ca banii sunt blocati acolo si nu am cum sa ii retrag. Daca nu aveti cont in banca ca sa puteti face transfer bancar, va trebui sa mergeti la o sucursala Millennium Bank si sa faceti o depunere de numerar. In orice caz, acest detaliu il voi discuta cu fiecare in parte, dupa ce imi spuneti ce metoda de plata preferati. Va voi da datele contului in care sa faceti plata. Am rugamintea insa, ca pe langa suma pe care o veti calcula, de 53% din pretul intreg afisat pe S@H, suma pe care v-o voi confirma si eu, sa mai adaugati 1 euro, pentru ca va trebui sa platesc 12 euro comision de transfer international, si sa calculati euro la un curs de aproximativ 4.55. Stiu ca este mai mare decat cel oficial, insa conversia lei-euro se face la cursul Millennium Bank. Seturile voi incepe sa le trimit dupa ce ne intoarcem de la Cluj, iar cei din Bucuresti isi vor putea ridica produsele de la o adresa pe care v-o voi spune in privat. Ii rog pe cei care ajung la Cluj sa imi spuna daca vor sa le dau seturile personal, ca sa stiu daca le luam cu noi.

Cam astea sunt informatiile pe care am vrut sa vi le ofer, daca ati avut rabdare sa cititi tot romanul pe care l-am scris, va felicit si va multumesc. Astept intrebari si parerile voastre legate de toata situatia asta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

talex
gură spartă
gură spartă

Re: Noutati legate de LUG Event Support

Mesaj de talex » Joi, 28 Mai '15, ora 19:12

Nu sunt implicat activ in expozitie, dar am citit postul tau si imi pare rau sa aud de necazurile avute. Sincer, sper si eu sa nu se fi intamplat de partea romana disparitia miraculoasa. Ar fii trist intradevar... Pe de alta parte woah, Tumbler la 53% din pret, foarte tare! Cand ati organizat expozitia si ati anuntat comanda, ma gandeam sa comand unul si sa particip cu el la expozitie, se pare ca nu am fost singurul care a avut aceasta idee, acum ma incearca un sentiment de regret. Si totusi, culmea, tocmai (si) Tumblerul sa dispara, urat :) Sper sa se rezolve cu toate in timp util, tare as vrea sa il vad macar pe viu (si sa nu fie de vina partea romana...)
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Vin, 29 Mai '15, ora 00:08

Oau ce telenovela! Imi pare rau sa aud ca se intampla astfel de lucruri. Bine ca se rezolva pana la urma.
Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 29 Mai '15, ora 00:27

Mda... din seria "mandru sa fiu roman"...

Am inteles ca va fi si LUG Support, cel putin asa a reiesit din careva anunt anterior. Ala cand soseste? Presupunand ca nu-l ciordeste vreun concetatean...
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

getedoi
comunicativ
comunicativ

Mesaj de getedoi » Vin, 29 Mai '15, ora 09:29

Mare minune sa nu apara in curand pe site-urile de profil un Tumblr nou, sigilat, de vanzare

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Vin, 29 Mai '15, ora 10:31

Rusine Schenker, bravo TLG, felicitari ROLUG ca v-ati ocupat la modul cel mai serios de problema.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 29 Mai '15, ora 11:37

getedoi scrie:Tumblr nou, sigilat, de vanzare
"Set adus nou nout de la fabrica din Danemarca. Cutie putin deformata de la transport" roflol roflol

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Vin, 29 Mai '15, ora 13:30

Nu aveti nici o urma de indoiala ca furtul s-a produs în România? Eu inca mai sper sa nu fie asa. Legat de event support - ul gratuit, a sosit cu cateva zile inainte cu DHL. Acolo nu au fost probleme.

TheFanOfLego
guraliv
guraliv

Mesaj de TheFanOfLego » Vin, 29 Mai '15, ora 14:29

Acum ma bucur ca Ferris Wheel apare pe 1 iunie ca il ciordeau cu siguranta si pe acela. Dar acum sincer chiar imi pare rau pentru cei carora le lipsesc seturile. Bricky, am o singura intebare: a sosit si Exo-Suit?

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 29 Mai '15, ora 16:46

Am avut numeroase experiente cu "concetatenii" mei, simt ca sunt mai "predispusi" la astfel de fapte. Austriecii la ce salarii au isi permit oricare din acele seturi, nu si-ar risca reputatia si locul de munca doar pentru atata.

But then again, sunt multi romani care lucreaza in Austria...

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Vin, 29 Mai '15, ora 16:49

Exo-suit a sosit.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 30 Mai '15, ora 00:27

Acuma ma scuzati ca sunt insistent ca musca la piata, dar cum va fi cu LUG supportul? Tot asa pungulite "asortate" au sosit? Haideti c ama arde deja imaginatia sa construiesc ceva :D

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Sâm, 30 Mai '15, ora 08:27

Asteapta pana maine si vei vedea! :D

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Dum, 07 Iunie '15, ora 00:21

Intr-un final au sosit si seturile pierdute! Totul e bine cand se termina cu bine. Sper totusi ca investigatia lor sa aiba un rezultat.