Magazine de Lego din Romania

Moderator: Bricky

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Magazine de Lego din Romania

Mesaj de ikarus » Lun, 08 August '11, ora 17:12

Mai jos gasititi o lista a magazinelor online, din romania, care ofera produse Lego. Sunt organizate alfabetic si au pretul unui set, ca se le putem compara.

Unele aveau reducere pe setul comparat, dar ca lista sa ramana sa fie utila mai mult timp, am afisat intai pretul original, cel redus dupa. Deasemenea, nu toate magazinele aveau acelasi set, asa ca am ales unul care are acelasi pret (in SUA) conform brickset.

Verificate
De la aceste magazine s-a cumparat fara probleme.
  • bestkids.ro
    6118 Wheels and Tyres - 58.00 Lei
  • caramidute.ro (doar Lego)
    6118 Wheels and Tyres - 49.99 Lei (redus la 42.49 Lei)
  • clevertoys.ro (doar Lego)
    6118 Wheels and Tyres - 49.98 Lei (redus, pentru membrii rolug, la 44.99 Lei)
  • lego.landtoys.ro
    31003 Red Rotors - 38.99 Lei
  • mastershop.ro
    6118 Wheels and Tyres - 44.47 Lei
    Livrare inceata.
  • noriel.ro
    5866 Rotor Rescue - 51.90 Lei (redus la 44.90) - pe brickset, 5866 are acelasi pret ca si 6118
  • varuna.ro
    6118 Wheels and Tyres - 47.00 Lei
Neverificate
Nu am cumparat de la aceste magazine, sunt aici doar ca referinta. Daca a cumparat cineva, il rog sa raspunda aici si sa descrie scurt experienta.
  • cubtoys.ro (doar Lego)
    6118 Wheels and Tyres - 54.98 Lei
    • andrei.george: raspund incet la comenzi si intrebari, renuntat la o comanda dupa 2 saptamani de asteptare
  • dinoland.ro
    7630 Front-End Loader - 59.90 Lei - pe brickset, 7630 are acelasi pret ca si 6118
  • istetila.ro (doar Lego)
    6118 Wheels and Tyres - 49.99 Lei
  • librarie.net
    6118 Wheels and Tyres - 56.00 Lei
    "Disponibil in aproximativ 30 zile de la data comenzii"
  • quick24.ro (fosta quelle.ro)
    6118 Wheels and Tyres - 59.90 Lei
  • toyfun.ro
    6118 Wheels and Tyres - 48.05 Lei
  • toyplex.ro
    6118 Wheels and Tyres - 49.90 Lei
  • toyz.ro (vand si pe emag.ro)
    6118 Wheels and Tyres - 44.99 Lei
  • wannaplay.ro
    6118 Wheels and Tyres - 56.00 Lei
De Evitat
Magazine de care sa va feriti.
  • crazytoys.ro
    • devoratorul: Nu si-au onorat o comanda, timp de 2+ ani
    • dinutzu: Comandat un produs "pe stoc", confirmat telefonic, dupa 2 saptamani suna ca "nu e pe stoc"
  • onestop.ro
    6118 Wheels and Tyres - 44.21 Lei
    • mihneaboom: a asteptat un telefon de confirmare 1+ saptamana (si inca nu l-au sunat)
Ultima oară modificat Lun, 07 Iulie '14, ora 11:45 de către Bricky, modificat de 12 ori în total.
Motiv: +crazytoys, mastershop; emag/toyz; librarie.net; istetila.ro; bestkids ver.; !cubtoys; !onestop; ?cubtoys
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de N33 » Lun, 08 August '11, ora 18:08

Eu am mai cumparat de la Mastershop.ro ... cand eram mai mic ... acolo am gasit macaraua XXL 7249 http://www.brickset.com/detail/?Set=7249-1 Totul a decurs bine ... livrarea pe atunci era cam inceata dar retul era bine m-ia trimis si un catalog :)

devoratorul
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 615
Membru din: Vin, 06 August '10, ora 20:41

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de devoratorul » Lun, 08 August '11, ora 19:05

http://www.crazytoys.ro/

un site pe care nu il recomand..total neseriosi.

Am comandat de la ei pe vremea cand inca erau seturile din gama veche star wars (2008 Clone Troopers™ Battle Pack 7655;Droids™ Battle Pack7654;Imperial Dropship™7667Minifigures: Storm Trooper ,Shadow Trooper)

Am asteptat....am sunat..au zis ca nu mai au pe stoc dar aduc (desi pe site erauin stoc).
La 2 ani distanta am intrat pe site si am vazut pe contul meu ca acea comanda inca era in asteptare. :0 roflol

Eu prefer caramidute si clever....ordinea fiind pur aleatorie si in functie de oferta si mai ales care aduce primul seturi star wars pe care eu le vreau. :)

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Lun, 08 August '11, ora 19:33

@devoratorul, si eu vroiam sa scriu de crazytoys, nu am comandat de la iei, doar am auzit.
Oricum eu prefer si recomand Clevertoys, fiindca e in Cluj si nu platesc transport roflol , e poate chiar cel mai ieftin in majoritate, e cel mai dezvoltat (are multe seturi, plus si pick-a-brick) si mai ales fiindca noi, membrii Rolug avem reducere 10% ;) (oricum eu aveam reducere si mai demult fiindca merg la clubul Brickenburg) :) .
P.S. parca si la Emag au lego.

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de ikarus » Lun, 08 August '11, ora 20:33

Multam fain, le-am adaugat.

Am uitat de emag. Acolo defapt vinde toyz.ro (Doron Land S.R.L.), ca "partener certificat în eMAG Marketplace".
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

Vlad
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 68
Membru din: Mie, 18 Noiembrie '09, ora 13:48

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de Vlad » Mar, 09 August '11, ora 08:29

Ar mai fi de adaugat librarie.net http://www.librarie.net/jocuri/491/jucarii/lego...

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de N33 » Mar, 09 August '11, ora 14:18

Mai este si shopmania.ro dar au preturi destul de mari ... nu am cumparat inca de acolo.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 09 August '11, ora 14:23

m-am uitat mai demult pe www.librarie...(nu e un link deci nu incercati) dar nu mi-a placut ca nu era clar despre ce e vorba. adica apareau mai putine informatii decat poti deduce din imagine...
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

ekofresh
guraliv
guraliv
Mesaje: 145
Membru din: Vin, 29 Aprilie '11, ora 17:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de ekofresh » Mar, 09 August '11, ora 14:46

N33 scrie:Mai este si shopmania.ro dar au preturi destul de mari ... nu am cumparat inca de acolo.
shopmania.ro nu e un magazin online, ci mai degraba un site de promovare a mai multor magazine online din toate domeniile.

LegoDad
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 25
Membru din: Sâm, 07 Mai '11, ora 22:04

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de LegoDad » Joi, 11 August '11, ora 18:49

ikarus scrie:Multam fain, le-am adaugat.

Am uitat de emag. Acolo defapt vinde toyz.ro (Doron Land S.R.L.), ca "partener certificat în eMAG Marketplace".
N-am cumparat Lego de la ei, insa am cumparat multe altele si sunt foarte seriosi, pana acuma. Iar odata cu introducerea Marketplace se apropie tot mai mult de modelul Amazon (vand si ei dar si altii prin platforma lor). Cred ca daca Amazon se va extinde vreodata in Romania, pe ei ii va cumpara :).

Avatar utilizator
george.andrei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 468
Membru din: Joi, 20 Mai '10, ora 20:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de george.andrei » Vin, 12 August '11, ora 09:41

Clevertoys - 100% de incredere, preturi bune pt produse, un + pentru "pick-a-brick" (sper sa aduca pe viitor mai multe piese Tehnic + roti de dimensiuni mari)

Bestkids - am comandat acum vreo 2 ani, foarte ok.

Cubtoys - aici ma confrunt cu o problema: am facut o comanda acum 2 saptamani intr-o zi de miercuri, la statusul produsului scria "disponibil", au trecut 3 zile, nici un semn din partea lor, le-am dat 2 mail-uri, dupa inca 3 zile au raspuns: asteptam marfa, comanda ramane valabila? le-am raspuns ca da, dar cat dureaza pana se livreaza?.. oricum nu gaseam produsul in alta parte, iar acum am de asteptat aproximativ 2 saptamani pana la livrare, sper sa nu se prelungeasca. Mi se pare neseriozitate din partea lor, puteau da un mail, un telefon ceva mai devreme, doar au observat comanda mea!.. Sper sa nu fiu dezamagit dupa aceste 2 saptamani..

Mi se pare dubiosa urmatoarea treaba : intrand pe site de pe telefonul mobil, la statusul produsului respectiv aparea "in stoc" , intrand de pe PC aparea "disponibil"..

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de ikarus » Vin, 12 August '11, ora 10:24

Mda, cubtoys ,nu-i prea frumos. Cand ajunge pachetul, ne spui te rog verdictul final. Acum i-as cam pune la de evitat ...
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

Avatar utilizator
george.andrei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 468
Membru din: Joi, 20 Mai '10, ora 20:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de george.andrei » Mar, 23 August '11, ora 09:21

am anulat comanda la cubtoys, termenul de 2 saptamani mi s-a parut o vesnicie ! am observat ca intre timp a aparut pe site si produsul pe care il doream eu, o fi pe bune sau iar o fi vreo teapa...

Avatar utilizator
Ikon
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 257
Membru din: Mie, 30 Martie '11, ora 12:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de Ikon » Mie, 24 August '11, ora 14:01

De unde pot sa-mi comand niste minifigs, daca vreau ceva anume, gen viking, samurai etc.?
Classic Lego is the best!

Avatar utilizator
dinutu
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 532
Membru din: Joi, 23 Decembrie '10, ora 16:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Magazine de Lego din Romania

Mesaj de dinutu » Mie, 24 August '11, ora 15:02

Aveti dreptate, crazy toys este un magazin de evitat, seriozitatea este 0. Acum imi amintesc ca acum un an-doi am comandat o masina teleghidata ( nu lego ), totul merge bine, arata ca masina este in stoc, ei la telefon imi spun ca este in stoc, ma suna peste doua saptamani: ,,pai stiti, masina nu este in stoc", bataie de joc, am stat si am asteptat doua saptamani ca sunt ei zapaciti si neorganizati...Eu comand, in general, de la clever toys, dar de un timp sunt total pe langa ce vreau eu...
Va salut si va respect,
Dinu Busegeanu

I just want de best, the best or nothing!