seturi exclusive

Moderator: Bricky

Avatar utilizator
geosh21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 494
Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: seturi exclusive

Mesaj de geosh21 » Lun, 08 Februarie '16, ora 16:23

Bricky scrie:Alexandra de la copil.ro mi-a confirmat ca este valabil codul de reducere doar online, atat pe site-ul copil.ro (unde a fost actualizat), cat si pe site-ul toy-joy.ro. Din pacate, in magazinele fizice, nu este valabil.
La ce preturi au inceput sa practice magazinele (aproape toate), ar cam fi de bun simt 10% si in magazine. Ca tot se vorbea de Brick Bank, pretul RRP al setului nu il depaseste pe cel al modularelor din anii trecuti si inca pe piata (exceptie Cinema Palace), insa pretul sau e cel mai mare prin RO, minim 800 de lei peste tot. Le doresc sincer sa ramana cu stocurile blocate in special la modulare. Pe langa faptul ca oricum magazinele din tara adauga minim 10% la RRP (30% in cazuri speciale - NORIEL :)) ) , acum nu mai ofera nici reduceri. Buna strategie de marketing!

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: seturi exclusive

Mesaj de mitzza » Vin, 12 Februarie '16, ora 14:27

In legatura cu seturile exclusive. Am incercat sa obtin o mica oferta pt 11 seturi exclusive de la primul magazin lego aparut in Ro. Si raspunsul lor a fost de genul " le puteti cumpara doar din magazin la pretul din magazin" si am tras urmatoarele concluzii:

- magazinul nu e dispus sa trimeata seturi exclusive prin curier, deci toti indivizii din tara asta care nu au la ei in oras un store lego nu pot beneficia de seturi exclusive ( rusine lego romania)

- exista o politica in magazin ca la comenzi de x ron se ofera un discount ( na ca peste tot, pana si norielul are asa ceva), din pacate aici nu se poate

- Doamne ajuta sa apara si la noi un store Lego sa putem beneficia si noi de preturi decente, asa ca si idee, poate atunci vor oferii si ei ceva beneficii pt clientii fideli

- traiasca bricklinkul si conationalii nostri de prin afara ca putem lua si noi seturi la preturi normal.

- sa se deschida cat mai multe magazine auchan cu cat mai multe seturi lego:)

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de Starlight » Vin, 12 Februarie '16, ora 21:01

Pana la urma, fiind produsele lor, au dreptul sa faca ce vor cu ele si sa le distribuie cum vor. Si daca stai sa te gandesti, d'aia se cheama exclusive, pentru ca teoretic ar trebui sa se gaseasca doar in magazinele Lego.

Problema a aparut atunci cand Lego au interzis discount-uri la exclusive, pentru a stopa fenomenul de reselling, mai ales in America. Treptat, aceeasi regula s-a aplicat si in Europa si a ajuns in cele din urma si la noi, afectandu-ne pe toti.

Cat despre Lego brand store in Romania, impresia mea este ca mai e de asteptat destui ani.

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: seturi exclusive

Mesaj de arathemis » Vin, 12 Februarie '16, ora 21:52

Asa, si ce vina avem noi ca in america se face reseling? Aplica aceeasi politica din SUA la noi.

Sa aplice atunci si politicile de reduceri de black friday, si alte ocazii. Anul asta de craciun s-a cumparat Crane MK2 cu 11 $ bucata. cand una e 200$ RSP.

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de Starlight » Vin, 12 Februarie '16, ora 22:21

@arathemis - Reselling se face peste tot, nici pe departe doar in America. Dar in America era cel mai profitabil, ei de Black Friday aveau oferta 2 in 1, acum cativa ani, adica: cumparai 1 modular, al doilea il primeai gratis. Apoi s-a mai "imputit" treaba si s-a ajuns la 2 modulare cumparate, al treilea era gratis, dupa care n-au mai existat reduceri la exclusive.

Cat despre MK2 la $11, aici e Romania, nu America. Ia spune-le retailerilor din Romania sa faca si ei o reducere pe bune de macar 60% la vreun produs(nu neaparat Lego) de Black Friday, sa vedem ce zic. Intuitia mea e ca vor zice "da si mie ce-mi mai iese ?". Cam atata stiu tovarasii nostrii cei de toate zilele.

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de Starlight » Vin, 12 Februarie '16, ora 22:25

Am uitat sa mentionez - nu, noi cumparatorii normali nu avem nici o vina, din pacate toata lumea este afectata si se pare ca nu prea avem ce face.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: seturi exclusive

Mesaj de thedutch21 » Vin, 12 Februarie '16, ora 22:32

noi suntem mai bogati decat americanii sau alti amarati unde se fac reduceri. noi vrem 2x pretul RRP! numai atunci vom cumpara fiecare cate 3-4 seturi exclusive pe zi :))

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: seturi exclusive

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 12 Februarie '16, ora 22:57

Chestia cu reselling se poate observa la toate seturile mari/scumpe gen Emerald Night, Horizon Express, o groaza de seturi SW; cine nu crede, are BL si ebay sa verifice. "Merita" investitia pentru taranii de rand care cauta doar profitul; FOLi cumpara 1-2 seturi, cate trebuie pentru uz personal si se multumesc cu atat. Din cauza taranilor lacomi suferim noi :(

Imi cer scuze fata de toti cetatenii din zona rurala pentru folosirea termenului "taran" pentru specimenele astea. Mai pe larg gasiti informatii pe forumul brickset si pe eurobricks (sunt prea lenes sa caut linkurile)


Later edit: exemplu 75021 sunt extrem de multe seturi sigilate la vanzare pe BL. desigur, si preturile sunt "ajustate"
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook