seturi exclusive

Moderator: Bricky

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: seturi exclusive

Mesaj de AlexDesign » Mie, 20 Ianuarie '16, ora 22:17

geosh21 scrie:
mitzza scrie:la noriel vor aparea seturi exclusive si in magazinele fizice si in magazinul online unde politica de vanzare este: un set redus cu 20% are acelasi pret cu setul intreg vandut de toate magazinele, dar la ei e cu reducere
Nu imi este clar, ce ai vrut sa spui aici? Ca un set pe care la ei il gasesti cu pret redus, are de fapt pret intreg in alte magazine? Cu alte cuvinte, practica reduceri false?
Asta nu e foarte frumos pentru noi, consumatorii de rand.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: seturi exclusive

Mesaj de iuliand » Mie, 20 Ianuarie '16, ora 22:29

Bricky scrie:Eu zic ca pana cand nu avem un comunicat oficial din partea LEGO Romania sau a altor persoane implicate direct in asta, despre magazinele care vor avea dreptul sa vanda seturile exclusiviste, nu are rost sa facem speculatii. Parerea mea...
Nu cred ca va exista un comunicat oficial dar vom simti efectele.
Sunt 99% sigur ca nu e speculatie. Deja am auzit din 3 surse independente de asta, prima oara anul trecut in toamna.

Avatar utilizator
geosh21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 494
Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: seturi exclusive

Mesaj de geosh21 » Mie, 20 Ianuarie '16, ora 22:32

iuliand scrie:Sunt 99% sigur ca nu e speculatie. Deja am auzit din 3 surse independente de asta, prima oara anul trecut in toamna.
De acord cu tine, si eu am "aflat" asta cu 2-3 luni in urma.

orbit
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 83
Membru din: Lun, 04 Ianuarie '16, ora 12:33
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de orbit » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 00:49

Acum sincer daca cineva isi doreste setul plateste si acei 15-20% in plus (adaugati de noriel)... nu cred ca e totusi sf lumii aceasta decizie. Toata lumea stie ca Lego e un brand scump si cred ca nu ar trebui sa ne sprijinim prea mult pe ideea de a cumpara exclusivele doar la reduceri... sigur, e atractiv (la fel am cump si eu) insa nu e sanatos sa gandesti doar in felul acesta. Am achizitionat si din strainate un set si per total am iesit la acelasi pret cu cel de la noriel... cred ca trebuie o privire mai de absamblu asupra situatiei inedite create.

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: seturi exclusive

Mesaj de mitzza » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 08:29

daca iti doresti setul dai si 20-30% corect, dar aici vb de seturi exclusive, unde majoritatea aveam o reducere de 10% si cu aia 20-30% ai tai, imi ajunge pentru o excursie in ungarie de unde pot lua seturi lego la preturi mult mai mici decat in ro :)

si sa te vad eu cu un salariu de 1500 de ron daca ai si copil si trb sa ii cumperi cel putin 1 set pe luna ce ai sa mai zici, o sa te uiti si la 3% reducere.

copilro
tăcut
tăcut
Mesaje: 12
Membru din: Mie, 11 Martie '15, ora 11:01

Re: seturi exclusive

Mesaj de copilro » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 09:07

Salut,

In magazinele certificate detinute de DACO INVEST (Ploiesti, Cotroceni, ParkLake Bucuresti si City Park Constanta) beneficiile de pe online se vor transfera in offline. Astfel reducerea de 10% (cumulat maxim 20% la seturile deja reduse) la orice achizitie se mentine.

Astfel in momentul cand mergeti in magazin va fi nevoie sa va identificati dupa user-ul de rolug iar colegii va rog aplica la casa de marcat reducerea.

Inca incercam sa obtinem aprobare ca macar o sectiune speciala de "disponibile doar in magazin" sa se poata verifica stocurile in magazin si eventual retine produse. Sa vedem daca vor reusi sa obtinem aprobare pentru toy-joy de o sectiune speciala pentru aceste produse.

:? :?

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de Starlight » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 10:13

@copilro - la magazinul din Promenada Mall se aplica reducerea ?

copilro
tăcut
tăcut
Mesaje: 12
Membru din: Mie, 11 Martie '15, ora 11:01

Re: seturi exclusive

Mesaj de copilro » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 10:14

Promenada, Mega Mall si Cluj nu tin de noi

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: seturi exclusive

Mesaj de arathemis » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 10:31

shop.lego.de va deveni noul meu magazin online.
pacat. :(

In loc sa-si diversifice oferta sa poata vinde cat mai multi comercianti, ei is adeptii monopolului. Sa le fie rusine.

orbit
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 83
Membru din: Lun, 04 Ianuarie '16, ora 12:33
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de orbit » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 11:04

mitzza scrie:daca iti doresti setul dai si 20-30% corect, dar aici vb de seturi exclusive, unde majoritatea aveam o reducere de 10% si cu aia 20-30% ai tai, imi ajunge pentru o excursie in ungarie de unde pot lua seturi lego la preturi mult mai mici decat in ro :)

si sa te vad eu cu un salariu de 1500 de ron daca ai si copil si trb sa ii cumperi cel putin 1 set pe luna ce ai sa mai zici, o sa te uiti si la 3% reducere.
Daca te uiti inca odata peste ce am scris ai sa vezi ca nu jubilez in favoarea deciziei luate de lego :) . Insa incerc sa tratez situatia mai relaxat in ideea ca trebuie sa ne acomodam repede cu ea. Stii tu vorba aia: "la decizii noi, acomodari rapide" :) (e cel mai sanatos). Indiferent ce imi cumpar (nu conteaza tipul de produs) eu nu ma bazez doar pe reduceri.
Insa... daca imi doresc ceva scump strang 5-6-7 luni bani si il cumpar... nu vreau sa dau sfaturi insa este o cale buna de achizitionare a acestor produse pt persoanele cu situatia materiala pe care tocmai ai amintit-o mai sus.
Si ...hmm... se pare ca unele magazine vor pastra cei 10% reducere pentru membrii rolug ceea ce e foarte bine. Doar trebuie sa avem putina rabdare si sa asteptam reactia lor la decizia luata de LEGO RO. E posibil sa ne trezim cu surprize si din partea noriel... who knows?

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: seturi exclusive

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 11:51

@orbit cred ca n-ai inteles adevarata problema. Este vorba de seturile exclusive, care cu toate reducerile costa cat un rinichi. Daca se introduce monopolul pe aceste seturi, va fi mai rentabil sa facem un sejur in Ungaria/Austria/Germania si sa le cumparam acolo. Aici nu e vorba de 15-20 de lei diferenta, ci 100-200+. Nu stiu cum e la tine, dar 100 de lei diferenta nu e o nimica. Nu-i totuna daca din suma x cumperi 1 set sau 2-3 si-ti ramane si de o bere (sau 6).

Din cate stiu UE are legi impotriva monopolurilor, poate se trezeste vreun birocrat si aplica legea
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de Starlight » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 11:52

copilro scrie:Promenada, Mega Mall si Cluj nu tin de noi

Ok, multumesc pentru info :)

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: seturi exclusive

Mesaj de Starlight » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 11:59

Per ansamblu, mi se pare destul de ostila decizia celor de la Lego fata de cumparatori. Cat despre surprize din partea Noriel, da, probabil niste preturi umflate cu 10% - 20% la exclusive - dar nu-i invinovatesc. Cand ai monopol, de ce n-ai creste preturile ?

getedoi
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 29
Membru din: Lun, 07 Iulie '14, ora 19:07
Localitate: Cluj-Napoca

Re: seturi exclusive

Mesaj de getedoi » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 12:03

lapsanszkitamas scrie:@orbit cred ca n-ai inteles adevarata problema. Este vorba de seturile exclusive, care cu toate reducerile costa cat un rinichi. Daca se introduce monopolul pe aceste seturi, va fi mai rentabil sa facem un sejur in Ungaria/Austria/Germania si sa le cumparam acolo. Aici nu e vorba de 15-20 de lei diferenta, ci 100-200+. Nu stiu cum e la tine, dar 100 de lei diferenta nu e o nimica. Nu-i totuna daca din suma x cumperi 1 set sau 2-3 si-ti ramane si de o bere (sau 6).

Din cate stiu UE are legi impotriva monopolurilor, poate se trezeste vreun birocrat si aplica legea
Daca imi amintesc bine, TLG au incasat chiar saptamana trecuta o amenda de la autoritatile germane pt aranjari de preturi. Sunt tot mai putin amuzat de comportamentul lor.

Incerc sa vad problema si din perspectiva lor, dar nu vad unde vor sa ajunga. Poate vor ca seturile Exclusive sa fie cu adevarat Exclusive? Poate am fost noi rasfatati, nu stiu.

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: seturi exclusive

Mesaj de arathemis » Joi, 21 Ianuarie '16, ora 12:21

Sa le faca exclusive Lego. sunt de acord. Dar sa deschida Shop.lego.RO. Cu VIP points, perioade cu double VIP points, cadouri gen GingerbreadHouse de craciun sau Chrome C3PO, si reduceri sezoniere cum au in germania sau oriunde in europa.

Dar nu sa le faci exclusive la cel mai scump retailer din RO. Asta-i magarie.