25% la elefant.ro

Moderator: Bricky

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

25% la elefant.ro

Mesaj de mrdc » Dum, 17 August '14, ora 14:11

Sigur, cei de la elefant au destul de des 20% reducere. Dar acum au 25% si rezulta preturi bune la 7965 (Millenium Falcon), 75055 (Imperial Star Destroyer), 42030 (Volvo L350F) si la multe altele. Pacat ca mi-am cam terminat fondurile pentru luna asta :(

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de iuliand » Dum, 17 August '14, ora 15:41

Eu nu vad reducerile.

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de mrdc » Dum, 17 August '14, ora 18:06

Trebuie sa folosesti codul TOYS3188 la checkout. Mie imi apare un banner mare cand intru pe elefant.ro.

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de solaru » Dum, 17 August '14, ora 18:25

Preturile standard sunt imense!
Sa luam 75055 Imperial Star Destroyer - pret Elefant 630 lei, pret recomandat Lego Romania 599.99 lei, pret recomandat Lego Germania/Austria 129.99 Euro (aprox. 570 lei), pret vanzare standard in magazine Toys R Us, Muller - 119 Euro ( 525 lei). Eu l-am luat din Toys R Us cu 25% promo, adica vreo 375- 380 lei.

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de mrdc » Dum, 17 August '14, ora 21:11

E adevarat ca in Germania poti gasi preturi mult mai bune. Livreaza Toys R Us din Germania in Romania? In SUA preturile sunt mult mai bune (mai ales la Lego Star Wars). Dar te costa transportul + vama din RO (minim +24% TVA).

Referitor la elefant e clar ca au preturi 'de lista' foarte mari. Dar au aproape mereu minim 20% reducere. De exemplu poti comanda acum de pe un site din .ro setul 75055 la un pret mai bun decat 630*0.75=472.5 ron?

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de solaru » Dum, 17 August '14, ora 22:44

Voiam sa subliniez politica magazinelor din Ro...si care din punctual meu de vedere isi merita soarta cu varf si indesat. de la noi merita sa cumperi doar de Paste si Craciun cand magazinele mai mari (Metro, Auchan, etc) au promo de 40%. Nu-I inteleg nici pe cei care stau cu cutiile pe rafturi 2 ani cu aceleasi preturi ca si la lansarea seturilor.
Asa ca prefer sa strang banutii si sa astept promotiile de afara.

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de mrdc » Dum, 17 August '14, ora 23:01

Cred ca e o problema de volum. E greu ca cineva ca Clevertoys/Caramidute sau chiar Elefant sa poate concura cu un gigant de calibrul Toys R Us.

Revenind la chestiuni practice :) Cum cumperi din Germania? Ai treaba pe acolo din cand in cand sau comanzi online?

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de solaru » Dum, 17 August '14, ora 23:22

Eu sau altcineva ajunge prin Germania/Austria de vreo cateva ori pe an, sau mai command de prin UK (am un cunoscut acolo la care ii folosesc adresa si apoi mi le trimite in Ro prin ceva curier cu 2 lire/kg.). Online urmaresc Amazon DE, UK, Fr si mytoys.de - toate trimit in Ro. Si ebay, normal.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 18 August '14, ora 00:44

Despre politica magazinelor din Romania... Black friday 2013: reduceri de 5-90%, dupa ce pretul a fost majorat cu 15-80% ... si nu asta nu e o teorie conspirativa. Am urmarit preturile la componentele PC. In Iunie cu 1500-2000 lei iti faceai calculator ca pentru NASA. De Black Friday 2013 cu aceleasi resurse faceai unul bun, dar cu mult sub nivelul celui din iunie
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

promo
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Mie, 28 Septembrie '11, ora 01:34
Contact:

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de promo » Lun, 18 August '14, ora 00:57

deja sunteti prea carcotasi. 8)

setul 42030 este pe mytoys.de 200 de euro care inseamna 900 ron
pe elefant, cu reducere e 790 ron, cel mai mic pret din romania si chiar din afara pana acum.

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de vitreolum » Lun, 18 August '14, ora 09:35

promo scrie:deja sunteti prea carcotasi. 8)
Problema aici e de promovare de reducere falsa. In loc sa spuna ca au reducere de 15%, au urcat preturile cu 10% si promoveaza o reducere de 25%... cum fac majoritatea magazinelor din Romania. Pretul rezultat o fi bun, dar tot bun era si daca nu faceau fazele astea de prost gust.... pana acum nu am vazut sa faca asa ceva, reducerile oferite pana acum chiar erau reduceri reale.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de iuliand » Mar, 19 August '14, ora 01:42

Exista oameni care cumpara cate un set de lego o data pe an de ziua copilului sau de Craciun. Ei bine aceia sunt grosul clentilor care cumpara de pe magazinele online din Ro, nu noi membrii unui LUG care cunoastem cu ochii inchisi preturile RRP pentru toate seturile si vanam ca vulturii chilipirurile. Deci sa nu ne miram ca magazinele traiesc chiar si cu preturile umflate si promotii dezamagitoare

Totusi eu ma intreb de ce sunt preturile atat de umflate? TVA-ul mare e de vina? Sau Lego Romanaia ca importator principal? Dar atunci Varuna care este inca importator de ce are tot asa, preturi umflate? Piata sa fie de vina ca are volum scazut si atunci magazinele sunt nevoite sa jumuleasca si asa putinii clienti?...

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 19 August '14, ora 11:11

iuliand scrie:Totusi eu ma intreb de ce sunt preturile atat de umflate? TVA-ul mare e de vina? Sau Lego Romanaia ca importator principal? Dar atunci Varuna care este inca importator de ce are tot asa, preturi umflate? Piata sa fie de vina ca are volum scazut si atunci magazinele sunt nevoite sa jumuleasca si asa putinii clienti?...
Aste e politica tuturor afacerilor din Rromanica noastra, de la SNTFC CFR Calatori si TAROM pana la tanti de la colt. Toti incearca sa se imbogateasca rapid, jumulind clientii. Putini fac eforturi reale de a atrage clientela. Efectele a 50 de ani de ... "tovarasie"
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

nkl
tăcut
tăcut
Mesaje: 1
Membru din: Vin, 31 Octombrie '14, ora 00:05

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de nkl » Vin, 31 Octombrie '14, ora 00:07

problema este ca toate magazinele din romania iau marfa prin Lego Romania. Varuna nu e importator, ia marfa tot de la lego ro . de aici si preturile..lego le vinde scump, magazinele mai pun si ele un adaos si aia e...nu prea isi permite niciun magazin reduceri mari pentru ca nu are de unde

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: 25% la elefant.ro

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 31 Octombrie '14, ora 09:20

Ceea ce in tara tuturor posibilitatilor se vinde cu 20$, la noi este 90-95 in magazinele propriuzise, 80-90 (+transport) in magazinele online. Deci oricum privim politica preturilor, pica de fraieri cei care cumpara cu ochii inchisi... Cat despre noi, trebuie sa ne multumim cu reducerea de la clever si chilipirurile de ici-colo
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook