Lego mare (temple of airjitsu) de transportat pe avion ?

Scrie răspuns
arsenal74
tăcut
tăcut

Lego mare (temple of airjitsu) de transportat pe avion ?

Mesaj de arsenal74 » Mie, 31 August '16, ora 09:12

Salut
eram curios daca a mai incercat (si reusit :)) cineva sa transporte un Lego de dimensiuni mari pe avion ? si cum ?
de lasat la cala si ambalat bine cu folia aia din aeroport mi-e ca tot nu e de-ajuns, daca arunca cineva vreo geanta pe el ...
Si nici nu vreau sa pliez cutia si sa iau pungile separat in geanta pt ca stric toata ideea de cadou.
Sunt magazine Lego care ti-l pot ambala in alta cutie de carton ? cum fac firmele de curierat?
multumesc pt sfaturi

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Re: Lego mare (temple of airjitsu) de transportat pe avion ?

Mesaj de Matei_B » Mie, 31 August '16, ora 10:03

depinde de avion, de dimensiunile cutiei si de destinatie.
eu am reusit cu 42029

FreeK
gură spartă
gură spartă

Mesaj de FreeK » Mie, 31 August '16, ora 12:48

Eu tot ce am adus am adus fara cutie, doar manualul si pungulitele de LEGO in bagaj. Depinde mult cu ce companie zbori, care e politica la bagaje ... oricum de pus la cala nu m-as risca.

arsenal74
tăcut
tăcut

Mesaj de arsenal74 » Mie, 31 August '16, ora 13:44

Matei_B scrie:depinde de avion, de dimensiunile cutiei si de destinatie.
eu am reusit cu 42029
avion de-al "nostru" Boeing 737..problema cu 70751 (airjitsu) e ca e o cutie patratoasa, n-am nici o geanta atat de mare ca sa-l pun la cala.

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Mesaj de Matei_B » Joi, 01 Septembrie '16, ora 09:47

ai putea sa pliezi cutia si sa iei pungutele si instructiunile separat...

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Joi, 01 Septembrie '16, ora 10:08

E pentru cadou, nu poate sa o plieze.

Conform brickset dimensiunile cutiei sunt 58.2 x 48 x 9.1 cm. Daca se incadreaza in limitele companiei pentru dimensiunea bagajului de mana, atunci trebuie sa fie ok. Eventual o invelesti in folie ca sa nu se zgarie la transport.

Daca ai si al doilea bagaj de mana probabil ca va trebui sa-l platesti. Aici depinde de companie si ar trebui sa te interesezi ca sa nu ai la aeroport surpriza ca trebuie sa dai ceva la cala.
Imagine

solaru
guraliv
guraliv
Judet: Timis

Mesaj de solaru » Joi, 01 Septembrie '16, ora 17:19

Pe cursele interne cu Tarom, poti sa le rogi pe stewardese sa il puna ele - au un compartiment unde se puteau pune unele bagaje mai voluminoase, de obicei se foloseste pt cei de la Business class... dar daca le explici ca e cadou pt copil sunt sigur ca o sa gasesti intelegere. Pe extern nu stiu cum e... desi avioanele sunt cam aceleasi :).
Oricum, daca il iei ca bagaj de mana e posibil sa te puna sa desfaci cutia la check-in - n-ar strica sa ai la indemana o rola scotch.

arsenal74
tăcut
tăcut

Mesaj de arsenal74 » Vin, 02 Septembrie '16, ora 07:46

solaru scrie:Pe cursele interne cu Tarom, poti sa le rogi pe stewardese sa il puna ele -
da, tot Tarom este cursa...am vazut ca sunt unii cu chitare si alte instrumente muzicale si le duc undeva intre business si economic, acum n-am idee daca un lego intra in categoria speciale.
vedem, mai am 2 sapt sa ma gandesc ce si cum fac :)

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Sâm, 03 Septembrie '16, ora 08:51

Eu am venit cu 2 jocuri lego mari(exclusive) ca bagaj de mana tocmai din Canada cu 2 avioane !...fie ai o valiza mica/rucsac/geanta de voiaj(potrivita cu dimensiunea cutiei) fie chiar intr-o punga/plasa ...asa cum ai duce un laptop........in cala doar daca ai o valiza dura sau destul de mare ca sa pui cutia intre haine ca s-o protejeze de "socuri".....Daca nu incape in compartimentul de deasupra scaunului tii plasa langa picioare si daca stewardesa nu e de acord stie ea unde s-o puna !
Teoretic n-ai de ce desface cutia ca "se vede"/se scaneaza inauntru !!!...dar ideea cu banda adeziva nu e rea....

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Sâm, 03 Septembrie '16, ora 10:52

Pune-l separat intr-o plasa de panza de aceea mare de la supermarket-uri (dubla cu manere scurte si de umar) -il iei ca bagaj de mana pe langa orice alt bagaj de mana (bagajele de mana se socotesc la greutate nu la numar ! deci nu platesti daca nu depasesti greutatea maxima admisa de 10kg-(verifica pe site-ul lor daca n-au modificat baremurile de greutate)(eu am avut un laptop de marime medie ff greu) intr-o plasa + 2 plase cu cate un joc lego +o valiza mica pe rotitze cu diverse + poseta maricica)-eram ca pomul de Craciun !!! (drumul a fost cu KLM care este muuult mai restrictiv decat companiile romanesti - si cu Tarom- 737 )