Cum funcționează comenzile pe BrickLink?

Scrie răspuns
Vadutmihai
guraliv
guraliv

Cum funcționează comenzile pe BrickLink?

Mesaj de Vadutmihai » Mie, 13 Iulie '16, ora 10:13

Am căutat mai multe piese pe internet (în generala PF-uri) și până la urmă nu le găsesc la un preț mai bun decât pe bricklink. Deci aș dori să aflu mai multe detalii despre comandă, costul de transport, durata transportului, etc.
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Re: Cum funcționează comenzile pe BrickLink?

Mesaj de thedutch21 » Mie, 13 Iulie '16, ora 10:28

In primul rand iti recomand sa iti faci cont PayPal. Sunt useri pe BL care accepta si transfer cu IBAN, dar comisioanele sunt mari.

Apoi treaba merge relativ simplu... Cauti piesele dorite, intri pe magazinul respectiv si studiezi termenii si conditiile! Acolo gasesti costurile cu transportul, asigurare (daca doresti), sau alte taxe aditionale (sunt useri care au minimum buy, taxe de impachetare pt comenzi mai mici etc).
Iti recomand sa mergi pe useri/magazine din UE, ca sa nu ajungi sa platesti taxe vamale.

Apoi mai uita-te si la review-urile magazinului - recomand pe cei cu mai multe comenzi onorate. In general nu au nimic de castigat dintr-un review rau, deci majoritate vanzatorilor incearca sa multumeasca cumparatorul.

Transportul variaza ca durata in functie de tara de unde comanzi. Din experienta, din Portugalia, Spania, sau UK vin in max 3 sapt, Germania/Austria - max 2 sapt.

Poate ajuta si topicul: viewtopic.php?f=15&t=353

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Mie, 13 Iulie '16, ora 10:34

Bricklink este o platforma pentru magazine virtuale. Seamana ca si concept cu ebay.

Plecand de la piesa dorita, sau de la lista de piese dorite iti alegi cateva magazine din UE unde pretul este mai mic. Apoi intri in fiecare magazin in parte si citesti cu atentie termenii si conditiile magazinului. Acolo gasesti costul de livrare in functie de greutate, valoarea minima a comenzii, modalitati de plata si orice alte pretentii mai are vanzatorul.

Dupa ce ti-ai ales magazinul care te avantajeaza, intri in el, umpli cosul, verifici greutatea totala a cosului si dai checkout. Trebuie sa fii foarte hotarat cand finalizezi comanda pentru ca majoritatea vanzatorilor nu accepta anularea comenzii fara sa primesti feedback negativ. Un feedback negativ la inceputul "carierei" bricklink iti va afecta semnificativ credibilitatea pentru tranzactiile viitoare.

Sfatul meu este sa alegi numai magazine din UE ca sa eviti taxele vamale si tarife postale mari. Trebuie sa accepte plata prin paypal (deci trebuie sa ai cont de paypal de pe care poti face plati). Plata prin IBAN nu ti-o recomand intrucat, dupa stiinta mea, bancile din RO inca nu fac plati in sistem SEPA fara comision.

Succes si atentie la buget! :)
Imagine

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Mie, 13 Iulie '16, ora 10:39

Legat de livrare, coletele/scrisorile cu tracking sunt varianta recomandata de transport. Asigurarea este optionala dar eu personal nu o aleg pentru ca urca foarte mult costul de livrare. Nu mi s-a intamplat sa se piarda pana acum un transport cu toate ca am auzit ca este posibil (stiu doua cazuri)...

Ca timp de livrare coletele registered cu tracking fac cam 2 saptamani (in cazuri rare sau perioade aglomerate 3).
Pro tip! : Daca te grabesti si ai nevoie doar de cateva piese, alege varianta de scrisoare simpla par avion fara tracking sau asigurare. Ajunge in 4 zile! :)
Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 13 Iulie '16, ora 11:18

Nici Paypal nu e cine stie ce ieftin, dar merge mai bine decat tranferul bancar si western union. De obicei taxa e 5% +un procent mic pentru conversie in valuta (daca platesti in alta valuta decat cea a cardului). Cele mai bune magazine sunt cele din Germania, Austria, Cehia, Europa centrala in general pentru ca au costuri de transport relativ ieftine si sunt efectiv multe magazine; ca si comparatie, Ungaria are taxe de transport exorbitante pentru Romania, chiar si mai mari decat multe magazine din vest (aparent 500km >1500km :)) ). Cum zicea si inaintea mea, verifica cu atentie termenii si conditiile magazinelor, s anu te trezesti cu diferite comisioane sau taxe. Poate la prima vedere anumite piese sau seturi par un chilipir, dar cu taxe si comisioane pretul total poate creste repede. Periculoase sunt taxele pe loturi, mai ales daca faci o comanda cu multe piese diferite. Am dat d eun magazin odata cu preturi fenomenale la piese; am facut un cos de 17-18 EUR, comisionul pentru loturi era 20 si ceva EUR :)) :))

Succes la cumparaturi!

PS: la inceput e mai bine sa te bagi la 1-2 comenzi comune, ca sa vezi cam cum merge treaba ;)
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

Vadutmihai
guraliv
guraliv

Mesaj de Vadutmihai » Mie, 13 Iulie '16, ora 14:22

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi. După ce v-am citit mesajele și am căutat pe site am ajuns la concluzia că ar fi mai bine să aștept o comandă comună, pentru că nu am găsit un magazin care să aibă mai mult de o componentă și nu prea cred ca am bugetul potrivit. Am la dispoziție 350 de ron și câțiva euro, iar fără transport și alte comisioane comanda iese de aproape 175 de lei, dacă nu iau IR receptor V2 și aproximativ 243 cu el. Ținând cont că aș avea de suportat costurile de transport de cel puțin 6 ori cred că e mai bine să aștept puțin până găsesc o variantă mai bună.
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum