Lego pe EBAY Kleinanzeigen Germania

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Re: Lego pe EBAY Kleinanzeigen Germania

Mesaj de Matei_B » Dum, 20 Martie '16, ora 20:46

lapsanszkitamas scrie:Nemtii au mai multe LUGuri... Daca are cineva vreo cunostiinta care sta/calatoreste des in Germania, dispusa sa faca un efort, contra-cost bineinteles, ar fi metoda ideala.
helooooo, sunt si eu pe aici!

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Lun, 21 Martie '16, ora 11:19

Am urmarit thread-ul asta, mi se pare foarte tare, iar pe site-ul asta gasesti chilipiruri cu lopata :)

@BMF - Mersi de sugestie, se pare ca nimeni nu stia de site, eu unul voi incerca sa cumpar de acolo.

@Matei_B - Bun, zici ca ai prieteni, dar sunt dispusi sa sune si sa cumpere seturi pt noi? Si dupa aia, sa le faca pachet sa le trimita in RO? Si la final, tu sa le separi si sa le trimiti prin posta, in RO? Gandeste-te bine, intreaba-i si apoi mai povestim.

@tamas - Nu cred ca e buna ideea cu cineva care face naveta RO-DE, pentru ca ai nevoie de o adresa unde sa fie trimise, iar persoana ar trebui sa-i sune sa se inteleaga, in germana. Deci ar fi bun un roman care sta in DE de ceva timp, si care ar fi dispus sa ne ajute, eventual contra unui comision/achizitie. As prefera sa fie cineva care se pricepe la Lego, sa poata sa-si dea seama daca nu e ceva in ordine.

Oricum, trebuie sa luam in considerare si costurile de transport, care vor fi cam asa:
1. Pentru fiecare achizitie, posta va costa intre 2 EUR (200g) si 7 EUR (5kg) pentru posta in interiorul DE.
2. Cand se aduna 5KG, se trimite pachetul mare, ne costa 17 EUR, care se imparte la cati au comenzi.
3. La cine ajung, le separa si le trimite prin posta, mai vine intre 5 si 7 RON pt. fiecare.
4. Eventual, mai platim un comision/achizitie, sa zicem 2 EUR.

Uite un calcul de fezabilitate, sa zicem ca eu cumpar un set Technic in greutate de 1 Kg. Ma costa 3.5 EUR posta in DE, 3.4 EUR posta catre RO, 1.1 EUR posta in RO si 2 EUR comision, deci un total de 10 EUR. Care da, e mai ieftin decat 17 EUR, adica un pachet mare trimis prin DHL, metoda preferata de vanzatorii de pe eBay. Asta daca reusesti sa-l convingi sa ti-l trimita in RO :)

ArminNaghii
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ArminNaghii » Lun, 21 Martie '16, ora 12:33

Multumesc pentru calcul Braker, nu ii chiar asa de mult , mai ales pentru ce seturi interesante is pe site.

BMF
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de BMF » Lun, 21 Martie '16, ora 19:16

Cred ca intai ar trebui sa gasim un rezident in Germania. E primul pas.
Nu-i ca si cum am cumpara saptamanal de-acolo. Si odata pe luna, sau la 2 luni ar fi bine.
Imagine

GeorgeCraciun
tăcut
tăcut

Mesaj de GeorgeCraciun » Lun, 28 Martie '16, ora 16:12

Salutare, am incercat eu sa cumpar de la 0049 15738884319, am vorbit pe whatsapp si ne-am inteles la pret + transport pana cand a fost sa trimita...si nu a mai trimis nimic, nu mai raspunde...mentionez ca plata o facusem in contul bancar dat de user....
Asa ca se pare ca si ei sunt neseriosi sau am avut eu ghinion...asa ca a trebuit sa fac cerere la banca sa se anuleze plata insa tot am pierdut cominionul de plata intre banci (10 euro).

tlg2014
gură spartă
gură spartă

Mesaj de tlg2014 » Lun, 28 Martie '16, ora 17:24

:( - foarte nasol

BMF
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de BMF » Vin, 20 Mai '16, ora 19:59

GeorgeCraciun scrie:Salutare, am incercat eu sa cumpar de la 0049 15738884319, am vorbit pe whatsapp si ne-am inteles la pret + transport pana cand a fost sa trimita...si nu a mai trimis nimic, nu mai raspunde...mentionez ca plata o facusem in contul bancar dat de user....
Asa ca se pare ca si ei sunt neseriosi sau am avut eu ghinion...asa ca a trebuit sa fac cerere la banca sa se anuleze plata insa tot am pierdut cominionul de plata intre banci (10 euro).
cine-a zis ca nemtii nu sunt tzepari? :S
Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 20 Mai '16, ora 22:56

Ăla era român stabilit în Germania :)) Aiurea că se întâmplă chestii dinastea, mai ales cu LEGO
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

AlexDesign
gură spartă
gură spartă

Mesaj de AlexDesign » Sâm, 21 Mai '16, ora 18:25

Vorba lu' Tamas. Pentru nemti e 'inconceivable" sa tzepuiesti.

braker23
gură spartă
gură spartă
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Joi, 14 Iulie '16, ora 16:54

No fratilor, sa va spun experienta mea cu ebay Kleinanzeigen. De cand a venit BMF cu ideea, eu n-am stat degeaba :)

Am gasit o prietena in Berlin, fosta colega de servici, care s-a aratat dispusa sa ma ajute. Asa ca am urmarit piata de Lego Technic din Germania, luni la rand. Am luat diverse, seturi complete, loturi cu seturi incomplete, loturi de piese Technic, un lot de Bionicle, toate la preturi FOARTE bune.

De exemplu, un Unimog la 120 EUR, RC Race Buggy la 95 EUR si Track Turbo RC la 25 EUR. Plus transport, de obicei 4-7 EUR, pana in Berlin. Cand s-au adunat destule, prietena mea mi-a trimis un pachet de 7.5 KG prin DHL, care m-a costat 22 EUR.

L-am primit acum 2 zile, motoarele sunt toate functionale, piesele arata bine, dar unele loturi trebuie spalate. Ce-am vazut in poze, aia am primit, nici o teapa din cele 6 comenzi separate, per total sunt foarte multumit 8)

tlg2014
gură spartă
gură spartă

Mesaj de tlg2014 » Vin, 15 Iulie '16, ora 08:24

Foarte tare! Tre sa gasesc si eu pe cineva in Germania. Am vazut niste 8880 la preturi foarte decente.

BMF
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de BMF » Mie, 20 Iulie '16, ora 14:41

Ma bucur ca ai gasit lucruri interesante :)
Imagine

ArminNaghii
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 25 August '16, ora 21:16

Are cineva pe cineva in Germania care doreste si poate sa ma ajute cu niste achizitii?

BMF
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de BMF » Lun, 29 August '16, ora 22:03

pas
Imagine