Cargo train 60052

Scrie răspuns
bedstefan
gură spartă
gură spartă

Cargo train 60052

Mesaj de bedstefan » Mar, 05 Ianuarie '16, ora 07:59

Cum Stefan a primit un mindstorm numai al lui, am decis de comun acord sa sortam cargo train-ul albastru care nu era folosit mai deloc si sa il vindem pentru fondul de tableta :). Contemplam inca daca sa dam si passenger trainul si seturile extra de sine, dar oricum dupa expozitie.

Pentru cargo, am pastrat cutia pliata si manualele in stare cat de cat ok. Probabil avem 95% din el la prima strigare si daca sapam adanc gasim jumate din cele 5% iar cealalata jumatate o putem completa de pe bricklink.

Am vazut ca pe bricklink se da cu 550-600 ron minim cu el complet si pare un pret mai bun decat as lua in Romania. Stie cineva cum s-ar putea transporta si la ce pret avand in vedere ca are ±3kg si o cutie foarte mare? Ce comisioane ia bricklink?

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Re: Cargo train 60052

Mesaj de braker23 » Mar, 05 Ianuarie '16, ora 09:26

No, sa vedem. Sa zicem ca-l vinzi la 600 RON:
- costul de transport extern e mare, depinde de unde-l trimiti, dar pentru 3 Kg, e cam 23 EUR in Europa si 35 EUR in SUA
- comisionul BL e de 3%, deci 18 RON
- comisionul PayPal e de 4% + 30 de centi, aprox. 26 RON

Deci pierzi 44 RON in total si trebuie sa gasesti un cumparator dispus sa plateasca costul relativ mare pentru transport.
Acuma, te gandesti tu daca merita sau nu :)

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 05 Ianuarie '16, ora 10:06

Vrei neaparat sa-l vinzi pe afara?
Sa zicem ca in tara il dai cu pretul x, incomplet. Comisioane 0, transport maxim 50 de lei (daca ceri sa ti-l duca firma de curierat cu avionul, impachetat cu pene de flamingo si valoare declarata de 1 mil EUR)
Afara il dai cu x*1.5 (adica 50% mai scump decat in RO), complet. DAR aia 50% poate ii pierzi de tot sau partial pe completarea setului + comisioane. Ca sa nu mai povestim de timpul pierdut... Acuma intrebarea e ce urmaresti tu personal. 600 RON second nu poti cere pe el fiindca inca se gaseste nou cu 600-700 si transport ieftin (inclusiv in Romania era la un moment dat sigilat cu 600 si ceva; acum nu-l mai gasesc sub 750). Ori lasi pretul, ori mai astepti vreo 3-4 ani si il dai cu un catralion. Ca oricum marfarele LEGO valoreaza mai mult decat petrolul

Poate scapi de el aici in tara. Stiu ca il cauta cel putin o persoana chiar aici pe forum. L-ar fi dorit subsemnatul daca designerii de la TLG nu si-ar fi batut joc de locomotiva...
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Mar, 05 Ianuarie '16, ora 10:16

Sunt intr-adevar destule argumente contra vandutului in afara. Vreau sa il dau mai departe sa se joace cineva cu el, ca la noi colecteaza praf, si nu pare sa se schimbe situatia (decat eventual sa il montez si sa il pun asa montat in cutie, sa poata fi scos la joaca instant). Valabil si pentru trenul rosu de pazageri, desi ala e mai usor de facut. Asa ca m-as apuca sa fac o zi ordine in piesele de sistem, sa printez inventarul si sa scot in doua cutii cele doua trenuri.

Care ar fi un pret corect atunci pentru romania? Presupunand ca o sa fie 100 complet, 97% original, si 3% piese de culori apropiate(nu l-am urmarit pe olx, nu stiu cu cat se da, nu am decat bricklink ca istorie de pret).

FreeK
gură spartă
gură spartă

Mesaj de FreeK » Mar, 05 Ianuarie '16, ora 13:15

Eu te sfatuiesc sa nu vinzi LEGO ca sa iti cumperi electronice, mai bine cumperi tot un set LEGO pe care ti-l doresti. Ideea e ca electronicele se devalorizeaza enorm de mult si la final o sa ramai cu o gaura in buget. Cand ma gandesc ca tabeta pe care am dat acum 1 an 1.000 RON e acum 350 RON pe net.