Indecis, solicit ajutor!

Scrie răspuns
Vadutmihai
guraliv
guraliv

Indecis, solicit ajutor!

Mesaj de Vadutmihai » Joi, 16 Aprilie '15, ora 10:53

Deoarece nu pot cumpara lego prea des (de obicei reusesc de trei ori pe an) mă gândesc să mă axez pe o singură temă, fiindcă acum am seturi din:
- Star wars (1)
- Creator (1)
- City (3 probabil incomplete)
- Technic (1)
- Bionicle (4)
Toate aceste serii îmi plac împreună cu: Ninjago, Lord of the rings, The hobbit și The LEGO Movie.( aș pune mindstorms, dar ar dura 2 ani să adun bani ca să cumpăr un robot) roflol

Aș dori să am piese bune pentru MOCuri și sunt deschis la idei de magazine din care să achiziționez seturile.
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

FreeK
gură spartă
gură spartă

Re: Indecis, solicit ajutor!

Mesaj de FreeK » Joi, 16 Aprilie '15, ora 12:26

Daca vrei Technic are Grecu aici pe forum niste seturi superbe la preturi mai mult decat bune. In rest, cum nu MOC-uiesc, nu stiu cum sa te ajut.

Lego in magazine e scump, dupa parerea mea nu merita sa cumperi LEGO din .ro, nou.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 16 Aprilie '15, ora 12:46

SW e bun pentru ca ai un set decent dar si piese relativ bune pentru MOCuit. City la fel, cu mentiunea ca piesele din city sunt destul de limitate la tema City (deci vehicule la scara minifigurinelor in mare parte). Probabil Technic ofera cea mai mare posibilitate de MOCuire cu piesele, dar tot in tema Technic ramai. Creator si Bionicle sunt cumva la mijloc: nu au piese prea variate si MOCuitul este cam dificil, dar nu imposibil.

Asta fiind comparatia din perspectiva mea, acum iti spun parerea mea: axeaza-te pe tema in care faci cele mai multe MOCuri. Daca iti place sa faci vehicule (sau orice la scara minifigurinelor) axeaza-te pe City. Daca esti fan SW si vrei sa MOCuiesti in universul acesta atunci cumpara-ti SW. Cel mai bine este sa urmaresti sectiunea de vanzari cumparari de pe forum deoarece prinzi chilipiruri magnifice, si sigilate si la mana a doua (105 lei pentru 2 seturi SW care valorau 240, 50-65 pentru seturi City care la magazin sunt 90 etc). Mai ai si Bricklink, avem vanzatori aici in tara care trimit si cu ramburs, in plus ai sanse sa cumperi seturi din afara daca te bagi la o comanda comuna

Acestea fiind spuse iti dau un mic sfat, derivat din experienta de MOCer de mai mult de 10 ani: daca trebuie sa alegi intre 2 seturi, ia-l pe cel al carui piese iti sunt cel mai utile!
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

Vadutmihai
guraliv
guraliv

Mesaj de Vadutmihai » Joi, 16 Aprilie '15, ora 14:21

De obicei nu construiesc vehicule, iar experiențele mele de MOCuit sunt limitate (cele mai multe piese imi provin de la un singur set, Pet Shop). De aceea improvizez. LOTR și The Hobbit par interesante pentru că îmi plac temele naturale (peisaje, animale, etc). Din păcate licența expiră in anul acesta și nu voi putea lua de la un moment dat. The LEGO Movie are piese interesante și niște tehnici mai speciale, ar fi folositor pentru o varietate de lucrări din cauza naturii duble a unor seturi, Technic are mecanismele, care se pot conecta cu restul sistemului cu anumite piese (asta am făcut în ultimul MOC) si de asemenea îmi place să experimentez. Problema e că am foarte puțină experiență cu sistemul. Ninjago are niște seturi cu funcții care mi-ar folosi, dar color scheme-ul e prea... variat pentru MOCuit. Nu poți combina decât diferite versiuni ale vehicului unui singur ninja (asta e opțiunea pe care o elimin cel mai probabil).
"We tend to be masters of our own fate. The only thing that stops us from doing the really cool things is... time"

Monty Oum

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Vin, 17 Aprilie '15, ora 15:37

Pana la urma tu trebuie sa-ti dai seama ce tema te atrage cel mai mult.
Totusi pot sa-ti spun care ar fi perspectiva mea asupra problemei. Daca as fi pus in situatia de a alege o singura tema as lua in considerare urmatoarele teme:

Technic, partial pentru ca imi place dar si pentru ca ofera posibilitati de moc-uire destul de vaste. La piesele technic culorile nu sunt neaparat importante deci nu este nevoie sa ai o piesa in toate culorile disponibile. Pe de alta parte te cam privezi de universul stud-urilor care are si el farmecul lui...

Creator/expert, pentru ca pur si simplu este cel mai bun raport pret/piese. Cu timpul strangi o multime de piese care iti deschid posibilitati vaste de moc-uire. Iar seturile 3 in 1 sunt de obicei foarte interesante si te tin ocupat mai mult decat alte teme.

SW, pentru ca ofera un mix de piese destul de omogen. Ai si piese technic pe alocuri dar si piese clasice. Seturile construite arata si foarte bine pe raft. Dezavantajul este ca pretul/piesa este mai mare.

Totusi sfatul meu ar fi sa iei ce-ti spune inima. Urmareste macar 2-3 teme si daca apare un set care iti spune din prima ca e pe gustul tau, ia-l. Fa-ti un fond de lego in care pui bani periodic ca sa nu fii surprins atunci cand apare ocazia.
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Vin, 17 Aprilie '15, ora 16:19

Dar, sa nu uitam de Bionicle :) E tema mea de suflet, prima cu care am experimentat dupa iesirea din dark age. Ideea e ca piesele permit construirea usoara si rapida de roboti, chiar si pentru cei mici. Jucabilitatea e imensa, se foloses multe piese de Technic, posibilitatile sunt vaste, iar pe Eurobricks de ex. gasesti MOC-uri impresionante, pe care le poti crea doar din poze, fara instructiuni. Pe langa asta, seturile Bionicle din seria veche sunt chiar ieftine pentru ce piese contin, desi nu se mai gasesc in magazine, doar pe BL sau la vanzatorii locali (vezi pe magazinul meu, de pilda). Spor la construit!

ovidiusoft
guraliv
guraliv

Mesaj de ovidiusoft » Vin, 17 Aprilie '15, ora 19:40

S-a mai zis, dar important este sa vezi ce piese ai nevoie. Technic, Creator, City, au piese "generice", pe cand in seturile tematice apar tot felul de elemente interesante, de multe ori foarte rare sau in culori interesante. Probabil ca o sa vrei sa ai un raport oarecare intre piese generice si "ciudatenii", asa ca eu ti-as recomanda sa iti faci o baza solida de piese clasice si/sau technic, peste care sa incepi sa adaugi ce mai ai nevoie, indiferent de tema.

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Sâm, 18 Aprilie '15, ora 00:42

Hai sa incerc si eu un sfat. Mergi pe instinct, alege ce iti place cel mai si cel mai mult. Ce te fascineaza cel mai mult. Ceva din toate temele astea trebuie sa fie. Si cred ca asa vei reusi sa le triezi. De exemplu si mie imi plac mult minim 4-5 teme, dar am ales sa strang doar 2 (din motive de fonduri, dar si de spatiu in camera mea). Cred ca asa vei fi cel mai impacat cu tine si sunt sigur ca din ce vei alege vei gasi si de MOC-uit daca situatia o va cere pentru ca mai apoi sa reconstruiesti modelul de la care ai imprumutat piesele necesare daca vei decide sa le tii expuse. :)
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Vadutmihai
guraliv
guraliv

Mesaj de Vadutmihai » Sâm, 18 Aprilie '15, ora 22:35

Doua serii s-au dus (City si Ninjago) au mai ramas SW, Creator si Technic. (@braker 23: voi cumpara si Bionicle, dar momentan am un numar ceva mai mare de seturi din serie)
@ovidiusoft: un sfat foarte bun, m-ar ajuta sa diversific putin pe langa ce voi lua.
@iuliand: ideea cu fondul e folositoare pentru partea financiara a problemei, dar, din pacate, neavand o sursa de venit constanta sau perodica (am 14 ani si pot folosi numai pusculita) nu o pot aplica.
@lapsanszkitamas: mersi de descriere, m-a ajutat foarte mult la eliminarea unor teme, iar sfatul tau mi-a dat o idee cu problema alegerii intre doua seturi cu numar similar de piese si pret identic.
@talex: sfatul e foarte folositor in alte situatii, insa problema e ca din cauza varietatii temelor si a numarului mic de seturi pe care le detin din fiecare serie instinctele nu ma prea ajuta fiindca nu pot face o analiza mai subiectiva ci numai una bazata pe informatii sigure.

O noua perspectiva: Technic foloseste un sistem cu care nu sunt tocmai familiarizat, dar odata cu experienta se deschid posibilitati vaste. E drept ca exista o privare de "universul studurilor", insa poate fi depasita cu imaginatie si piese potrivite.
SW: Pretul e cea mai mare problema. In rest seturile arata bine, au piese speciale si variate ce pot fi folosite in MOCuri.
Creator/Expert: Pretul e mai convenabil, anumite piese mi-ar folosi pentru teme de MOCuit care imi plac, insa varietatea pieselor e mai mica.

Monty Oum

Vadutmihai
guraliv
guraliv

Mesaj de Vadutmihai » Lun, 27 Aprilie '15, ora 16:21

Un mic update. Am eliminat seria Creator de pe listă. Ultimele opțiuni rămase sunt Star Wars și Technic.

Monty Oum