Un mic sfat

Scrie răspuns
iSmash
comunicativ
comunicativ

Un mic sfat

Mesaj de iSmash » Lun, 14 Iulie '14, ora 20:58

Salutare ! Aș dori și eu să știu de unde aș putea cumpăra pe piese ?Desigur să fie totodată și avantajul cu diversele taxe , transport , etc. Bricklink ar fi singura varianta mai convenabilă ? Mulțumesc !
Ultima oară modificat Lun, 14 Iulie '14, ora 23:31 de către iSmash, modificat 1 dată în total.

mrdc
gură spartă
gură spartă

Re: Un mic sfat

Mesaj de mrdc » Lun, 14 Iulie '14, ora 22:29

Salut,

Nu mi-e foarte clar sensul intrebarii tale dar presupun ca scopul este sa cumperi anumite piese la un pret total cat mai bun. E ok de pe Bricklink dar si de pe Ebay. Daca vanzatorul trimite din Uniunea Europeana nu o sa platesti nici un fel de taxe suplimentare.

Pentru a minimiza costul de transport poti incerca sa cumperi cat mai multe piese de la acelasi vanzator. Aici vine avantajul Bricklink, exista multe magazine care vand o varietate de piese. Pe rolug este o sectiune dedicata ('Comenzi Bricklink'). Poti comanda impreuna cu alti membri Rolug si se reduc si mai mult costurile de transport.

Pe Bricklink vei gasi chiar magazine din Romania. Cred ca majoritatea vanzatorilor sunt si membri Rolug ;)

Nu as exclude nici magazinele online din Romania care au sectiune 'pick a brick'. La un anumit magazin de acest fel (nu stiu daca e ok sa-i fac reclama aici) ai reducere 10% ca membru rolug. O simpla cautare iti va dezvalui detaliile :)

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 15 Iulie '14, ora 13:32

mrdc scrie:La un anumit magazin de acest fel (nu stiu daca e ok sa-i fac reclama aici) ai reducere 10% ca membru rolug.
Da, e OK. Clevertoys sunt prientenii nostrii ;) la finalizarea comenzii trebuie sa scrii la sectiunea comentarii (sau ceva de genul) ca esti membru rolug si porecla de pe forum (i.e. iSmash)
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

AlexDesign
gură spartă
gură spartă

Mesaj de AlexDesign » Mar, 15 Iulie '14, ora 18:00

O doamne!!! Serios?! Cati bani as fi economisit daca as fi stiut...

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Mar, 15 Iulie '14, ora 20:33

Eeee... cat ai cheltuit pana acum la Clever Toys? Ai fi economisit 10% adica s-ar fi simtit numai daca cumparai foarte mult. Economie mai mare faceai oricum cumparand din alte surse...
Imagine

Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures

Mesaj de Felix Mezei » Mie, 16 Iulie '14, ora 03:25

Pe Bricklink in Romania , oferta e destul de saraca. Recomandarea e sa comanzi din cat mai putine magazine (mi-a luat cam 2 zile sa fac liste si calcule incat sa ies cat mai bine cu tot ce doream si tot am ajuns la 4 magazine diferite),sa fie din UE pentru a minimaliza costurile (care nu trebuie sa te sperie, in functie de greutate si rapiditate ele pot fi si de 2, 3 euro).
Ai grija in functie de ce doresti sa construiesti, sa alegi sau nu piese noi care sunt mai scumpe dar arata mai bine intr-un proiect.

CleverToys, de la care am luat de vreo 700 de lei in ultimele luni, au doar piese NOI si servicii OK . Daca gasesti tot ce ai nevoie in oferta lor, ti-i recomand deoarece sunt aproape de noi, ai telefon, nu costa mult transportul si nu dureaza . Daca mai pui si reducerea de 10 % iesi destul de bine .
Sunt atat de multumit de ei incat in penultima mea creatie m-am hotarat sa includ si un stegulet pe care sa le fac reclama .
Daca te mai pot ajuta cu detalii , da-mi un mesaj privat .