Lego 42001 Incomplet

andrei85
comunicativ
comunicativ

Lego 42001 Incomplet

Mesaj de andrei85 » Lun, 02 Decembrie '13, ora 09:32

Salut,
Speram sa nu o patesc si eu, dar m-am trezit ieri ca lipseste o piesa din setul 42001, primit cadou de ziua mea :(( . Piesa lipsa este:

Imagine

Am vazut si topicul deschis de riana2009_smith adresat pentru acelasi tip de problema si mi-am incercat si eu norocul pe pagina LEGO:

Imagine

Am urmat link-ul catre Bricks and Pieces si:

Imagine

"Normal" ca Romania nu e pe lista...

Imagine

Avand in vedere ca setul a fost primit cadou, nu prea pot pune omul pe drumuri sa mearga la magazin sa-l schimbe, in primul rand pentru ca mi-e mie jena sa-i spun asa ceva, in al doilea rand ca il pun pe drumuri si in al treilea rand pentru ca nici nu stiu daca a primit bon / factura la achizitie (ca sa nu mai zic ca mai trebuie sa fi si pastrat acel bon)...
Data fiind situatia ce se poate face?
Ridic "la fileu" o intrebare: oare noi ca forum / asociatie nu putem sa facem ceva sa fim si noi pe lista respectiva? Daca ungurii pot, noi de ce n-am putea (ma refer ca si costuri de transport, ca eu n-am nimic cu ungurii in general)?

Cata
comunicativ
comunicativ

Re: Lego 42001 Incomplet

Mesaj de Cata » Lun, 02 Decembrie '13, ora 14:12

Trimite mail(dar in engleza..) la Lego(intra pe site la customer support sau ceva in genu) si o sa fii surprins...o sa iti trimita piesa lipsa. Pot sa treci in mail si codul cutiei.
Eu am avut problema cu Unimog-ul, nu imi mergea un cilindru..etc. In prima faza de 2 ori mi-ai trimims piese gresite..am insistat si in final mi-au trimis cilindrul bun.

Bafta!

andrei85
comunicativ
comunicativ

Mesaj de andrei85 » Lun, 02 Decembrie '13, ora 14:47

Cata scrie:Trimite mail(dar in engleza..) la Lego(intra pe site la customer support sau ceva in genu) si o sa fii surprins...o sa iti trimita piesa lipsa. Pot sa treci in mail si codul cutiei.
Eu am avut problema cu Unimog-ul, nu imi mergea un cilindru..etc. In prima faza de 2 ori mi-ai trimims piese gresite..am insistat si in final mi-au trimis cilindrul bun.

Bafta!
Am uitat sa scriu ca am incercat si varianta asta, insa...din nou nu discuta cu romanii.

Imagine

Am ingrosat totusi obrazul si ca sa pot trimite mail-ul, am folosit Ungaria ca tara, insa in textul mesajului am scris ca locuiesc in Bucuresti, Romania. Chiar sunt curios ce raspuns voi primi. Textul mesajului a fost in Engleza.
Tu cand ai purtat discutiile cu cei de la LEGO? La vremea respectiva exista si Romania in lista tarilor, sau tu cum ai facut?

N33
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures

Mesaj de N33 » Lun, 02 Decembrie '13, ora 16:34

Daca nu vor sa-ti trimita piesa,le dai adresa mea,pentru ca momentan sau in Budapesta si apoi rezolv eu sa ajunga la tine.
Cand am avut eu probleme cu piese lipsa,era site-ul un pic diferit, se trimiteau si in Ro,nu stiu de ce l-au schimbat....

andrei85
comunicativ
comunicativ

Mesaj de andrei85 » Mar, 03 Decembrie '13, ora 00:06

N33 scrie:Daca nu vor sa-ti trimita piesa,le dai adresa mea,pentru ca momentan sau in Budapesta si apoi rezolv eu sa ajunga la tine.
Cand am avut eu probleme cu piese lipsa,era site-ul un pic diferit, se trimiteau si in Ro,nu stiu de ce l-au schimbat....
Multumesc pentru mana intinsa ;) . Chiar sunt fooooaaarte curios de ce raspuns voi primi (daca voi primi vreunul)...
Partea nasoala e ca inteleg ca treaba cu lipsitul pieselor / piese defecte nu e tocmai "un caz izolat". La un set de 55 de lei mai e cum mai e, dar sa mergi sa duci inapoi un set de 6-7 sute de lei, nu stiu cine ti-l mai primeste inapoi fara sa faci scandal si sa-i ameninti cu OPC.
Partea tembela e ca tu nici macar nu ai cum sa demonstrezi ca asa ai primit setul, cu piese lipsa, iar vanzatorul crede cu tarie ca tu ti-ai oprit 2, 3 piese "interesante / unice" din set si apoi vii sa iei banii inapoi, sau sa ceri alt set. Ca sa nu mai zic ca, daca e sa cumperi un set mare, de obicei ti-l aduc pe comanda, sau e singurul din stoc. Deci singura varianta e sa iti iei banii inapoi si in continuare stai fara setul dorit, asta dupa ce ai acumulat multi nervi si ai mai pierdut si ceva timp.

andrei85
comunicativ
comunicativ

Mesaj de andrei85 » Mar, 03 Decembrie '13, ora 16:52

Azi am primit un prim raspuns din partea LEGO Ungaria:

Ez egy automatikusan generált e-mail, amelyet azért küldünk, hogy jelezzük, megkaptuk az üzenetét. Kollégáink néhány napon belül kapcsolatba lépnek önnel.
Üdvözlettel:
A LEGO ügyfélszolgálata
Ui.: Ha szeretne ismét kapcsolatba lépni velünk, kérjük, ezt a LEGO.com/service oldalon keresztül tegye meg! Ne válaszoljon erre az e-mailre, mert válaszát nem fogja elfogadni a rendszerünk.
LEGO System A/S, Aastvej 1, 7190 Billund, Dánia - Cégbíróság: Retten i Kolding, Domhusgade 24, 6000 Kolding, Dánia - Cégjegyzékszám: CVR 47458714 – Ügyvezető igazgatók: Mads Nipper

Traiasca Google Translate ca altfel ma uitam ca :0 la gardu' nou. Vor sa zica ca au luat la cunostinta solicitarea mea si in cateva zile voi primi un raspuns. Deci mai asteptam...

AlexDesign
gură spartă
gură spartă

Mesaj de AlexDesign » Mar, 03 Decembrie '13, ora 18:30

Te-au trollat pe scurt ca altfel nush cum sa numesc acel raspuns :roflol:

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 03 Decembrie '13, ora 22:37

mi se pare logic sa raspunda filiala din ungaria daca ai scris ca stai acolo...
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

andrei85
comunicativ
comunicativ

Mesaj de andrei85 » Mar, 03 Decembrie '13, ora 23:39

lapsanszkitamas scrie:mi se pare logic sa raspunda filiala din ungaria daca ai scris ca stai acolo...
Da, acum sunt curios ce solutie vor oferi.

Cata
comunicativ
comunicativ

Mesaj de Cata » Mie, 04 Decembrie '13, ora 14:29

Salut.
Eu cred ca in aprilie saumai am primit piesele. Interesant, atunci nu ziceau nimic de tara. Stiu ca am ales setul si am descris ce problema am. Tot acolo pe site am trecut si adresa. Apoi mi-a venit un email cu un numar atasat. La acel mail am dat o gramada de reply-uri cu intrebari/descrieri si raspundeau foarte amabil. Am fost umit cata atentie acordau.
Se pare ca intre-timp au survenit ceva schimbari.
Ceva exemple de mailuri de la ei:
"Thanks for getting in touch. We’re sorry to hear your new LEGO® set had a faulty part. We work really hard to make sure that our toys are perfect and will pass your feedback on to our Right Quality department.

If we need any more information than you’ve already given us, you’ll hear from us in the next one or two days. Otherwise, we’ll just send you a shipping confirmation as soon as we post your replacement.

Kind regards,
LEGO Customer Service "

"Thanks for getting in touch with us.

Our construction toys are designed to provide endless hours of fun, and I'm sorry you experienced breakage with your LEGO® pneumatic elements from your Unimog U400 set. We are more than happy to send new replacements straight away.

Please accept our sincere apologies that you've experienced these faults with our products, and for the inconvenience caused.

We try really hard to make sure all LEGO toys are perfect, but sometimes a faulty one sneaks through.

Controlling the quality of the toys that leave our factory is a big job (about seven LEGO sets are sold every second!) and we spend a long time trying to get it right.

We have a whole department of experts (and machines) who test every LEGO set before it leaves us - they even weigh every box to make sure there's nothing missing.

We'd like to get even better at catching any faulty LEGO sets though, so I'm passing your comments onto the team in charge of testing. It'll help them make sure this doesn't happen again.

Your LEGO parts are on their way from our warehouse in Denmark and should be there within 21 business days.

Please get in touch again if you need anything else (you'll need to remind me of the reference number on this letter).

Happy building!"

andrei85
comunicativ
comunicativ

Mesaj de andrei85 » Mie, 04 Decembrie '13, ora 17:22

Cata scrie:Salut.
Eu cred ca in aprilie saumai am primit piesele. Interesant, atunci nu ziceau nimic de tara. Stiu ca am ales setul si am descris ce problema am. Tot acolo pe site am trecut si adresa. Apoi mi-a venit un email cu un numar atasat. La acel mail am dat o gramada de reply-uri cu intrebari/descrieri si raspundeau foarte amabil. Am fost umit cata atentie acordau.
Se pare ca intre-timp au survenit ceva schimbari.
Ceva exemple de mailuri de la ei:
"Thanks for getting in touch. We’re sorry to hear your new LEGO® set had a faulty part. We work really hard to make sure that our toys are perfect and will pass your feedback on to our Right Quality department.

If we need any more information than you’ve already given us, you’ll hear from us in the next one or two days. Otherwise, we’ll just send you a shipping confirmation as soon as we post your replacement.

Kind regards,
LEGO Customer Service "

"Thanks for getting in touch with us.

Our construction toys are designed to provide endless hours of fun, and I'm sorry you experienced breakage with your LEGO® pneumatic elements from your Unimog U400 set. We are more than happy to send new replacements straight away.

Please accept our sincere apologies that you've experienced these faults with our products, and for the inconvenience caused.

We try really hard to make sure all LEGO toys are perfect, but sometimes a faulty one sneaks through.

Controlling the quality of the toys that leave our factory is a big job (about seven LEGO sets are sold every second!) and we spend a long time trying to get it right.

We have a whole department of experts (and machines) who test every LEGO set before it leaves us - they even weigh every box to make sure there's nothing missing.

We'd like to get even better at catching any faulty LEGO sets though, so I'm passing your comments onto the team in charge of testing. It'll help them make sure this doesn't happen again.

Your LEGO parts are on their way from our warehouse in Denmark and should be there within 21 business days.

Please get in touch again if you need anything else (you'll need to remind me of the reference number on this letter).

Happy building!"
Asa da, foarte civilizat. Exact modul in care as dori sa fiu tratat ca si client. Probabil ca schimbarile (astea cu tara) au aparut pe fondul nevoii de a imbunatati timpii de raspuns la diverse solicitari. Daca acum stateai spre ex. in Ungaria, cu siguranta nu mai asteptai 21 de zile lucratoare piesa defecta. Probabil venea in maxim 1 saptamana. De-aia am si intrebat ceva posturi mai sus noi, romanii, ce putem face sa fim si noi in lista lor?
Daca e sa fiu carcotas, pot zice ca e foarte amuzant faptul ca eu ma adresez in engleza catre LEGO Ungaria si le-am zis ca sunt totusi roman din Romania, iar ei mi-au trimis raspunsul in ungureste in loc de engleza. Si nu, nu a fost auto-reply ca ala ar fi venit in cateva minute, nu intr-o zi. Dar cum acum nu sunt ciufut zic mersi ca s-au obosit sa arunce un ochi la problema mea. E mai bine decat nimic.
Va tin la curent ;)

N33
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures

Mesaj de N33 » Joi, 05 Decembrie '13, ora 16:37

A fost auto-replay

"Este un e-mail generat automat sa va informam ca v-am primit mesajul."
De aceea nu este in engleza.Teoretic ar trebui sa mai primesti un e-mail,daca ai noroc in engleza ca ungurii nu prea vorbesc engleza ca de ce draq sa invete ei ... nu vreau sa intru in asta.Deci inca poti sa astepti un raspuns de la ei.

andrei85
comunicativ
comunicativ

Mesaj de andrei85 » Vin, 06 Decembrie '13, ora 08:36

Astept, ca oricum n-am ce sa fac altceva... :?

andrei85
comunicativ
comunicativ

Mesaj de andrei85 » Lun, 16 Decembrie '13, ora 13:04

Trist, dar adevarat...am ajuns sa fiu dezamagit de LEGO. Nu, nu de jucarie, ci de oamenii din spate, care in lupta pentru supravietuirea pe piata au ajuns sa sacrifice destul de multe...inclusiv calitatea. :?

Dupa 10 zile lucratoare, in care am asteptat un raspuns (chiar si unul negativ), am ajuns la concluzia ca astept degeaba. Baietii din Ungaria nu s-au sinchisit nici macar sa ma trimita la plimbare. Este aceeasi indiferenta pe care eu o catalogam (gresit) tipic romaneasca. Se pare ca nu numai la noi se preteaza zambitul frumos in momentul vanzarii si indiferenta ulterioara pe parte de service.

Revin cu aceasta ocazie cu intrebarea din primul post:
"Ridic "la fileu" o intrebare: oare noi ca forum / asociatie nu putem sa facem ceva sa fim si noi pe lista respectiva? Daca ungurii pot, noi de ce n-am putea (ma refer ca si costuri de transport, ca eu n-am nimic cu ungurii in general)?"

Multumesc

vitreolum
gură spartă
gură spartă
Judet: Bihor
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Mesaj de vitreolum » Lun, 16 Decembrie '13, ora 14:26

Comparatia cu ungurii e inutila, ei au fabrica Lego in tara in primul rand. :)) Sa nu mai mentionez de Lego store. E o miiiiiiiiiica diferenta.