Bushmaster Stealth Tiger

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Bushmaster Stealth Tiger

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 18 Octombrie '17, ora 21:23

Va amintiti de Stealth Ripsaw de la Paltinis? Masinuta asta ar fi verisorul de gradul n, din familia off-road. M-am inspirat de la buggyurile cu caroseria variabila Bushmaster Thunder Tiger. Ce am facut diferit fata de caroseria stock:
  • 2 buc A pillar asezate median, fata de 3 buc la extreme si mijloc, modificare necesitata din motive de rezistenta structurala (piesele fac parte din sasiu)
  • barele din spatele cabinei sunt mai scurte, din acelasi motiv
  • suspensia spate este indepenta dar nu e double wishbone, din cauza lipsei spatiului si complicatiilor cauzate de o transmisie complexa
  • am inclus un bullbar pentru siguranta vehiculului. Am constat anul trecut la SMURD Trophy Truck ca o "aterizare" pe puntea fata poate fi problematica, iar o bara poate fi de folos pentru a proteja componentele
Am incercat sa aproximez caroseria cu unghiuri si gradiente, se putea si mai bine cu niste flex axle, dar personal sunt multumit.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Bushmaster Stealth Tiger

Mesaj de braker23 » Joi, 19 Octombrie '17, ora 15:09

Feedback onest si la obiect: regulamentul se refera la vehicule reale, nu masini teleghidate sau jucarii :)

In afara de asta, mi se pare ca ai reusit sa o modelezi corect si frumos, bravo!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Bushmaster Stealth Tiger

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 19 Octombrie '17, ora 16:10

Păi mașini reale am găsit numai urâte și foarte urâte :)) Și asta e modelată după o mașină reală (inspirationception). Astea sunt enorme gen 50 cm lungime, 3,8 kg etc. Există și campionate cu ele, mi s-au parut interesante și o provocare reală ca MOCul meu să aibă o performanță demnă de un buggy Thunder Tiger
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook