Bushmaster Stealth Tiger

Scrie răspuns
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Bushmaster Stealth Tiger

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 18 Octombrie '17, ora 21:23

Va amintiti de Stealth Ripsaw de la Paltinis? Masinuta asta ar fi verisorul de gradul n, din familia off-road. M-am inspirat de la buggyurile cu caroseria variabila Bushmaster Thunder Tiger. Ce am facut diferit fata de caroseria stock:
  • 2 buc A pillar asezate median, fata de 3 buc la extreme si mijloc, modificare necesitata din motive de rezistenta structurala (piesele fac parte din sasiu)
  • barele din spatele cabinei sunt mai scurte, din acelasi motiv
  • suspensia spate este indepenta dar nu e double wishbone, din cauza lipsei spatiului si complicatiilor cauzate de o transmisie complexa
  • am inclus un bullbar pentru siguranta vehiculului. Am constat anul trecut la SMURD Trophy Truck ca o "aterizare" pe puntea fata poate fi problematica, iar o bara poate fi de folos pentru a proteja componentele
Am incercat sa aproximez caroseria cu unghiuri si gradiente, se putea si mai bine cu niste flex axle, dar personal sunt multumit.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Re: Bushmaster Stealth Tiger

Mesaj de braker23 » Joi, 19 Octombrie '17, ora 15:09

Feedback onest si la obiect: regulamentul se refera la vehicule reale, nu masini teleghidate sau jucarii :)

In afara de asta, mi se pare ca ai reusit sa o modelezi corect si frumos, bravo!

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Re: Bushmaster Stealth Tiger

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 19 Octombrie '17, ora 16:10

Păi mașini reale am găsit numai urâte și foarte urâte :)) Și asta e modelată după o mașină reală (inspirationception). Astea sunt enorme gen 50 cm lungime, 3,8 kg etc. Există și campionate cu ele, mi s-au parut interesante și o provocare reală ca MOCul meu să aibă o performanță demnă de un buggy Thunder Tiger
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot