LEGO Quiz

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

LEGO Quiz

Mesaj de mad_horax » Mie, 23 Septembrie '09, ora 22:11

Cu ce set de piese a fost realizat MOCul de mai jos? (S-a incercat o realizare cat mai buna).
DSC02354.JPG
DSC02354.JPG (283.28 KiB) Vizualizat de 407 ori

Avatar utilizator
dr-stupid
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 87
Membru din: Joi, 11 Decembrie '08, ora 10:18
Localitate: TM/BH
Contact:

Re: LEGO Quiz

Mesaj de dr-stupid » Joi, 24 Septembrie '09, ora 10:21

:D Din cate vad, nu e lego original, e ceea ce numeam in copilarie "RoLego" - lego romanesc :lol: Evident, nu stiu daca era romanesc sau nu, dar aveam si eu un "manunchi" de astfel de piese. Aveam toate piesele din poza, cu exceptia geamurilor. Daca cineva poate sa zica exact ce tip de jucarie e, as fi si eu recunoscatoare.

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LEGO Quiz

Mesaj de mad_horax » Joi, 24 Septembrie '09, ora 10:38

:D

Intr-adevar! Au fost mai multe variante de "LEGO" romanesc, am avut piese si mai bune, si mai putin finisate, in functie de anul fabricatiei.
Piesele din imagine fac parte dintr-un set "Joc de constructii VARIANT - pentru copii intre 9-12 ani", aparut cam prin 1984 si achizitionat tot cam atunci.
Producatorul era din Oradea.

Din cate stiu eu, aparusera pe la noi si inainte de aceasta perioada, o alta varianta intr-o finisare mai buna, si contineau si baseplate modulare (un set anterior detinut, pe care l-am raspandit pe la copii de la bloc). Din pacate nu mai stiu cum se numea setul sau de cine era fabricat - eram prea mic.