Comanda comuna UK

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Re: Comanda comuna UK

Mesaj de braker23 » Joi, 10 Noiembrie '16, ora 12:01

Ieri am primit tracking number-ul de la englez, si totul a devenit clar: pachetul a fost livrat pe 31.10.2016 la un anume Demeter Mihai.
What?! :surprised: Cine puii mei e Demeter Mihai si de ce i-au dat pachetul meu?

Pachetul fusese trimis prin Royal Mail care l-a predat la GLS Romania. Am sunat la GLS, am gasit numarul curierului care l-a livrat, l-am sunat toata ziua de ieri, intra mesageria. :frustrated: Am mai sunat la GLS, mi-a dat nr-ul de la depozit, intra mesageria. Ok, am facut reclamatie oficiala la GLS, am primit mail ca se ocupa. Seara, am fost in vizita pe la vecini. Normal, nimeni nu auzise de aceasta persoana. Am fost si dimineata, la cei pe care nu-i gasisem. Nu stia nimeni, pentru ca acest Demeter Mihai nu exista.

Azi pe la 10, ma suna curierul, pe nume Vlad. Primul lucru pe care mi-l spune e ca nu mai lucreaza la GLS. :frustrated: Vorbesc cu el cat pot de calm, imi spune cu nonsalanta ca a ajuns la adresa, pana la poarta mare de lemn. N-a stiut s-o deschida, se grabea, a vazut fanta pentru posta unde erau facturi, asa ca a aruncat coletul prin fanta :angry2: Cine naiba face asa ceva? Dupa aceea, a declarat coletul ca fiind predat, si a scris gresit numele, evident. Probabil a si semnat pt colet, asta nu l-am mai intrebat.

Era Luni, zi de ridicat gunoiul. Coletul a aterizat fix langa gunoi. Sunt sanse extrem de mari sa fie prin Pata Rat. Sper macar ca l-au gasit niste tigani si uite asa, au si ei Lego sa se joace :facepalm: In curtea aia intra multi oameni, muncitori, vanzatori, tigani la cersit. Vecinii ma stiu toti, stiu ca mai primesc colete, daca careva il vedea, ma anuntau. O sa mai intreb in pauza de masa, daca a vazut careva vreun colet ratacit, dar nu-mi prea fac sperante :crying:

La vreo ora dupa, ma suna seful GLS, om cu scaun la cap, si dupa ce explic situatia, imi promite ca se ocupa personal. Stia deja ce valoare are coletul, la nevoie ii trimit factura sau dovada platii din PP. Ideea de baza e ca o sa-mi returneze banii, din ultimul salar a lui Vlad. Imi pare rau pentru el, dar nu foarte tare. Acuma, nu stiu cat o sa dureze procesul, dar va tin la curent. Cum ii primesc, vi-i returnez. Imi pare rau de situatia in care v-am pus, dar pur si simplu nu mai am ce sa fac.

Sincer, ma gandesc la urmatoarea comanda si mi se face frica. Avem vreo garantie ca ne ajung piesele? Aveam o parere proasta despre curieri, acuma am ajuns sa-i detest. De fapt, ar trebui sa ma obisnuiesc cu situatia, doar traim in Romania...

paranoia
gură spartă
gură spartă

Mesaj de paranoia » Joi, 10 Noiembrie '16, ora 12:08

Nasol. mai facem comanda in Cehia?

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Joi, 10 Noiembrie '16, ora 12:26

O facem, acuma revizuiesc Wanted List-ul cu ce piese am pierdut si vad ce pot lua din Cehia, macar.
O s-o prelungesc pana maine la 10, la nevoie.
Ultima oară modificat Joi, 10 Noiembrie '16, ora 12:56 de către braker23, modificat 1 dată în total.

Alexmihai2004
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de Alexmihai2004 » Joi, 10 Noiembrie '16, ora 12:37

Nașpa situația. Hai sa vedem cum se rezolva cu gls-ul.

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Joi, 10 Noiembrie '16, ora 14:49

Damn! Ce ghinion.
Camere de luat vederi prin zona?
Au trecut aproape doua saptamani de atunci, slabe sanse sa il mai gasesti.

Zau ca imi pare rau de atata Lego... sper ca nu a ajuns la groapa de gunoi.
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Joi, 10 Noiembrie '16, ora 15:06

Da, ghinion peste ghinion. Am fost pe-acasa sa mai intreb, stiu exact unde e coletul, la groapa de gunoi :sick:

Am o vecina care l-a vazut, dar nu l-a bagat in seama. Era cazut cu partea unde scria adresa, in jos (legea lui Murphy se aplica).
Culmea ca Lunea trecuta, cand a ajuns, n-a fost luat de gunoieri. As stat cuminte acolo, pana Vineri, cand no, s-au gandit sa-l ia.
E foarte posibil sa se fi pus peste el alti saci sau place, se adunase mult gunoi atuncea. De aici, bafta.

O sa vorbesc la GLS sa-mi dea banii, sper ca in timp util. Va anunt daca mai apare ceva.

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Joi, 10 Noiembrie '16, ora 15:20

Horror story. :(
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Joi, 17 Noiembrie '16, ora 10:47

No fratilor, ieri seara m-am intalnit cu seful GLS care mi-a returnat toti banii. O sa revad sumele trimise, vi le returnez si va anunt par mp.

ArminNaghii
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 17 Noiembrie '16, ora 12:43

Acum am citit povestea. Chiar ca Horror, cate piese ati comandat? Ca sa pot emaptiza si mai tare cu voi.

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Joi, 17 Noiembrie '16, ora 12:48

Bine Armin, daca vrei tu, mersi de sustinere :)
Era o comanda de 870 de piese, in 225 de loturi, in greutate de 1.5 Kg si valoare totala 740 RON!

ArminNaghii
gură spartă
gură spartă

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 17 Noiembrie '16, ora 13:10

Piesele in mare parte technic,nu? Dureroasa situatie, bine ca o fost seful de treaba si va returneaza banii. Cred ca curierul o sa urasca Lego de acum ca ia o lovitura de 740Ron.