Roti de tren Big Ben Bricks

Scrie răspuns
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Roti de tren Big Ben Bricks

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 08 Iunie '16, ora 04:04

Aruncati o privire aici http://bigbenbricks.com/products/products.html Ca si SBrickurile pentru technicieni, aceste roti sunt facute de fani ai trenurilor LEGO pentru a complementa selectia redusa de piese potrivite originale. Ca sa nu mai vorbim de pretul lor
untitled.jpg
Pretul pe piesa pare mare, dar daca luam in consideratie transportul de 5$ oriunde in lume, iese mai ieftin pe piesa decat originalele de pe BL, plus ca sunt mai multe dimensiuni. Ar mai fi cineva interesat? Am putea lua 1-2-3 pachete si sa le impartim intre noi, in functie de dorinte si nevoi

Un mic calcul: 1 kit de 32 negru si unul rosu dau o medie de 1.82$/roata, cu transport cu tot. Pe BL sunt si la pret mia micut, dar nu ataea impreuna. Magazinele cu stoc adecvat cer de la 2 EUR in sus +transport
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

mrdc
gură spartă
gură spartă

Re: Roti de tren Big Ben Bricks

Mesaj de mrdc » Mie, 08 Iunie '16, ora 06:24

Salut! Pe mine ma intereseaza. Mai ales rotile de diametru mai mic (nu cred ca ma apuc de locomotive cu aburi). Cele mai mici au aceleasi dimensiuni ca rotile de tren Lego?

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Re: Roti de tren Big Ben Bricks

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 08 Iunie '16, ora 12:29

Deci: rotile de la Emerald sunt cam la aceeasi marime cu BBB Large, iar cele mici au acelasi R cu rotile standard de locomotiva, doar ca au spitele reale, spre deosebire de cele LEGO, care au spitele identate in material. Practic, fata de rotile originale LEGO, ar fi XLul cu R mai mare si mediu cu R mai micut. Mediile mergeau bine pe clasica tricolora, ca sa fie la scara; nu-s neaparat de aburoase, daca le integrezi bine in structura boghiului/suspensiei nici nu se observa diferenta. Ca sa nu mai zic ca multe din fainosagurile care bat caile ferate din tara noastra au roti spitate :D

Personal ma intereseaza doar rotile XL, L si M; din cele mici vin vreo 30 cu lugbulkul si mai am 16 de la trenuri. Nontheless, pachetele mari coboara pretul rotilor cu pana la 30-40%, deci mai rentabil ar fi de cumparat kiturile de 32 sau 24

Sa vedem cum se mai desfasoara discutia si putem incerca o comanda comuna. Am sa-i contactez pe cei de la BBB cu intrebari despre compatibilitate, ca sa fim siguri de situatie :D
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot