Comandă închisă - Hamburg

adybrood
vorbăreț
vorbăreț

Comandă închisă - Hamburg

Mesaj de adybrood » Joi, 23 Aprilie '15, ora 15:28

Salutari tuturor,

In weekend urmeaza sa plec in interes de serviciu in Hamburg pana la sfarsitul lunii Mai (29 Mai mai exact).

Pentru cei care doresc sa comande de pe Bricklink cu taxa de livrare ceva mai mica, o pot face catre adresa mea de acolo; urmand ca eu sa va aduc coletele in tara pe 30-31 Mai si sa vi le livrez prin tara in saptamana ce urmeaza. Nu exista limita de colete; sunt singur cu masina si este destul loc.

Pe langa asta, mai exista posibilitatea sa comandati prin mine (metoda clasica) din shop-ul urmator: http://www.bricklink.com/store.asp?p=Alex25 cu costuri de livrare zero pentru ca ma pot intalni personal cu vanzatorul sa preiau coletul. Nu are cele mai mici preturi, stiu, dar pentru cine are nevoie de cateva piese marunte, poate e un castig.

Adresa de acolo este:

Versandadresse
Marius Diaconu
Cuxhavener Str. 12
Buxtehude, Niedersachsen 21614
Deutschland

Daca am omis ceva detalii, nu ezitati sa ma intrebati ;)

Spor la cumparaturi!
Adi
Ultima oară modificat Mar, 19 Mai '15, ora 16:56 de către adybrood, modificat 1 dată în total.

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Re: Comanda deschisa Germania - Hamburg

Mesaj de braker23 » Joi, 23 Aprilie '15, ora 16:14

Ce grozav, mersi frumos pentru ajutor, dar in cazul asta, cel mai bine s-ar preta o comanda comuna, facuta de tine, care sa vina la adresa ta din Germania. Daca ai fi de acord cu asa ceva, uite ce magazin v-as recomanda eu, 44 Bricks :)

http://www.bricklink.com/store.asp?p=44bricks

Da, e acela unde am facut anul trecut o comanda, stoc imens, piese super, impachetare perfecta, transport ieftin. Mai exact, pentru un pachet de 5Kg (cred ca ne ajunge), costa doar 3.9 EUR. Desigur, are taxa fixa de 1 EUR pt handling, dar sunt destul de sigur ca va impacheta fiecare batch separat, daca il rugam in avans.

No ziceti, cum vi se pare ideea?

adybrood
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de adybrood » Joi, 23 Aprilie '15, ora 16:25

Arata foarte bine magazinul :D Eu ma bag la orice comanda ca mereu gasesc cate ceva util.

Si sigur ca sunt de acord sa fac comanda pentru toata lumea. Tinand cont ca mai sunt 5 saptamani pana ma intorc, e suficient timp sa rasfoiasca toata lumea magazinul o saptamana, chiar doua, sa primesc listele cu piesele si plata pe paypal.

O sa va cer putin ajutorul cand va fi momentul, in ce priveste folosirea listelor trimise. In mod normal se cauta piesele manual pe baza listelor sau e o metoda anume de a comanda automat folosind html-ul ? Timp am sa o fac si manual, nu se pune problema. Sunt doar curios daca nu cumva se procedeaza altfel, ca sa nu ma scarpin invers :))

rere1234
guraliv
guraliv

Mesaj de rere1234 » Joi, 23 Aprilie '15, ora 19:30

Sunt si eu interesat de anumite piese de pe site... dar cum functioneaza paypal-ul ?
Imagine

adybrood
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de adybrood » Joi, 23 Aprilie '15, ora 19:53

Paypal.com este un site ce actioneaza ca un intermediar pentru plati online. In felul acesta, daca urmeaza sa faci o plata de X lei/Euro/USD/etc, nu o faci direct din contul tau bancar, ci prin intermediul contului paypal.com

E ca si cum ti-ai incarca o cartela de telefon cu credit ca apoi sa folosesti creditul de pe cartela pentru nevoile tale (sper ca e buna analogia).

Contul paypal.com mai are si alte beneficii desigur dar cel mai bine iti faci un cont pentru ca este gratuit si afli acolo toate detaliile si beneficiile :)

rere1234
guraliv
guraliv

Mesaj de rere1234 » Vin, 24 Aprilie '15, ora 09:10

Dar nu pot avea cont bancar... sunt minor.
Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 24 Aprilie '15, ora 09:36

Ma bag si eu pentru cateva piese (10-15 lei in total). Detalii le discutam in privat
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Vin, 24 Aprilie '15, ora 09:44

Super, mersi mult Adi. Apropo de liste, din pacate nu s-a inventat o metoda automata de adaugare la comanda, eu o fac manual. Dureaza destul de mult, dar poti sa pui o limita de loturi, cum am pus eu la comanda trecuta. Eu sa particip la comanda asta, se intelege de la sine :)

paranoia
gură spartă
gură spartă

Mesaj de paranoia » Vin, 24 Aprilie '15, ora 11:44

Care va fi data limita pentru comanda?

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Vin, 24 Aprilie '15, ora 11:54

Ah, ca sa fie mai clar, pe acest thread o sa fie 2 comenzi comune, si anume:

1. 44 Bricks http://www.bricklink.com/store.asp?p=44bricks (4.9 EUR transport pt 5kg pana in RO)

2. Alex25 http://www.bricklink.com/store.asp?p=Alex25 (transport gratis, fara limita de Kg, pana in RO)

La ambele, se va adauga transportul in Romania, prin posta sau curier, asta voi decideti.

Daca vreti sa participati la ele, trimiteti lista voastra cu piese la adybrood, specificand la care comanda 1/2 vreti sa fie, urmand ca apoi sa trimiteti banii, preferabil prin PayPal.

Dar, daca aveti alte sugestii de magazine din Germania, cu stoc mare si livrare ieftina, puneti-le aici sa le vedem ;)

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 24 Aprilie '15, ora 12:39

Comanda de la 44 bricks nu merge tot la adybrood in Hamburg? (transport intern in DE, cu masina pana in RO)

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Vin, 24 Aprilie '15, ora 13:03

lapsanszkitamas scrie:Comanda de la 44 bricks nu merge tot la adybrood in Hamburg? (transport intern in DE, cu masina pana in RO)
Ba da, de ce ar fi altfel? :)

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 24 Aprilie '15, ora 13:09

Ah, inteleg. 4,9 este internul. Am crezut ca e pana in Ro (ma si miram ce pret bun au). Silly me

adybrood
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de adybrood » Vin, 24 Aprilie '15, ora 15:27

Salutari si ma scuzati de intarziere. Faceam ultimele retusuri pentru drum :)

Ca sa raspund la intrebari:

1. Banii pot sa ii primesc pe contul de paypal.com pe adresa am.diaconu@yahoo.com.. sau in contul meu bancar de la BRD in lei cu numarul RO35BRDE030SV82557800300. (rugati casierul BRD sa va confirme titularul contului: Diaconu Marius Adrian, ca sa nu depuneti accidental banii in contul altei persoane in cazul in care voi sau casierul a scris gresit contul).

2. Data limita pentru comenzi propun sa fie 10 Mai (duminica), data pana la care sa primesc listele de piese cu mentiunea magazinului din care le doriti.

3. Plata in cont sau pe Paypal in saptamana urmatoare pana pe 14 Mai (joi) pentru ca vineri 15 Mai sa fac comenzile. Vreau sa ofer destul timp coletului de pe 44 Bricks sa ajunga si atat cat imi permite timpul, sa le si pregatesc de expediere ca imediat ce ajung in tara sa le trimit.

Va rog daca puteti, sa imi trimiteti listele pe adresa de email am.diaconu@yahoo.com.. (cu mentiunea magazinului si userul de pe forum).

Pentru cei care nu aveti cont de paypal din diferite motive, puteti merge pana la o filiala BRD sa depuneti direct in cont suma in lei (dupa ce o stabilim in prealabil pe PM). Daca sunteti minori, puteti ruga parintii sau o ruda peste 18 ani sa faca asta pentru voi (dureaza 5 minute) desi in mod normal puteti face asta pe baza buletinului. Cei care au sub 14 ani, cu siguranta trebuie sa apelati la o persoana mai in varsta.

Va pot trimite in tara si prin curier si prin posta (personal prefer posta romana pentru raportul pret/timp de livrare - dar este alegerea voastra). As dori pe cat posibil sa nu fie nevoie sa trimit cu ramburs. Este anevoios sa merg la posta de N-ori pentru sume mici de bani. In cazuri speciale pot face exceptii desigur.

Daca am omis vreo intrebare va rog sa imi spuneti ;)

adybrood
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de adybrood » Dum, 26 Aprilie '15, ora 18:11

Dragilor, am ajuns in Hamburg; Start la comenzi! ;)