noutati lego tehnic 2012

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Sâm, 26 Mai '12, ora 20:41

Vad ca de mult nu s-au mai postat informatii noi. As mai fi putut posta eu, dar asteptam unele mai ,,mari", ca acestea: Noi poze cu seturile din vara! :billiam: :billiam: :billiam: yeeey. Imi plac foarte mult! Elicopterul e super tare, la fel si modelul B! Trial truck-ul e foarte misto, de abia astept sa vad noile motoare! :billiam: 8)

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de adn2377 » Dum, 27 Mai '12, ora 13:29

Wow! Motoare noi!!!

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Joi, 31 Mai '12, ora 22:21

Am auzit ca motoarele L sunt un fel de XL+RC, adica si puternice si rapide :D . Insa nu inteleg ce e cu motorul ,,servo", de ce se numeste asa?

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de N33 » Joi, 31 Mai '12, ora 22:45

servo ... adica este un motor sensibil care paote merge in 180 de grade.Motoarele servo sunt oarte puternice,un motoras mic avea 104 Ncm putere.Aceste motorase se folosesc mai degraba la roboti,dar daca le modifici un pic pot fi folosite si la masinutele RC (asta stiu de la un prof din scoala :D )

Abia astept servoul ! Va fi perect pt directie !

P.s. Daca nu am scris undeva un F este din cauza tastaturii :x

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de thedutch21 » Vin, 01 Iunie '12, ora 00:12

servomotorul este un motor folosit in special unde se doreste un control cat mai bun asupra actionarii. motivul este acela ca un servomotor are un traductor de pozitie prin care se poate afla pozitia rotorului...adica la cate grade este rotit. aceasta informatie este transmisa la partea electronica ce controleaza miscarea motorului (de obicei un convertor). asadar se ajunge sa ai un control foarte precis al miscarii rotorului, ceea ce recomanda aceste motoare in robotica sau alte actionari mai ...delicate. de multe ori, pt o si mai buna precizie in miscare, se aplicaun mecanism reductor... astfel se ajunge ca ansamblul motor+angrenaj sa aiba un cuplu mai mare, necesar miscarilor bruste (unde e neceara o acceleratie rapida).
cel mai mare avantaj care l-as vedea la viitorul motor servo este acela ca se poate limita unghiul de rotatie... deci nu ne vor mai trebui clutch gear-uri :D

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Mar, 03 Iulie '12, ora 12:26

Am gasit un video care arata exact ce fac motoarele L, servo si receiverul V2. E foarte explicit ;)

Pe eurobricks e si topic dedicat motoarelor noi : http://www.eurobricks.com/forum/index.p ... 0058&st=30

*motoarele L, servo si receiverul V2 se gasesc deocamdata doar in setul 9398 4x4 Crawler ; se gaseste in unele magazine de prin Europa, dar LEGO il va lansa oficial in august anul acesta.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de thedutch21 » Mar, 03 Iulie '12, ora 13:04

Razvy_cluj_ro scrie:*motoarele L, servo si receiverul V2 se gasesc deocamdata doar in setul 9398 4x4 Crawler ; se gaseste in unele magazine de prin Europa, dar LEGO il va lansa oficial in august anul acesta.
Am vazut ca e si pe ebay e pe la 170-190 euro. Ma gangeam sa-l comand, insa cred ca se va ieftini cand apare oficial in mai multe tari.
Mi se par interesante motoarele, mai ales servo-ul, care e foarte util la MOCuri pentru directie. Si motoarele L sunt ok, mai ales pentru ca se pot fixa mai bine. Din ce am vazut intr-un filmulet postat de Sariel, motorul L este mai puternic decat M cu aprox 50% :D :D

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de vitreolum » Mie, 29 August '12, ora 20:34

Cateva poze cu 9397. Mi-a luat aprox 4-5 ore sa-l montez si la final mi-a ramas o piesa destul de mare care sigur nu e rezerva roflol . In fine, e primul technic pe care pun mana.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Mie, 29 August '12, ora 20:55

Foarte tare! Primul set technic - asa de mare -> un inceput foarte bun :D ;)

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Joi, 13 Septembrie '12, ora 11:33

Am gasit video-ul comercial de la 9398! :D Inca nu e postat pe site-ul lego, la sectiunea Movies... :) -> ceea ce ma mira foarte tare, deoarece video-ul e postat pe youtube din 17 iulie :0 :?

L-am gasit aici : http://www.youtube.com/channel/UCvNZajM ... eos?view=0


Ca sa nu mai postez urmatorul lucru in alt mesaj, il voi srie aici roflolo :) :
In octombrie incepe un nou Take the Challange ;) numai ca nu e chiar la fel... roflol
Imagine
^nu sunt detalii, dar va spun ca challange-ul va fi sa construiesti un rock-crawler/trial truck/off-roader (cum vreti sa-i ziceti) ; se vor alege 10 finalisti si la sfarsit un castigator ; TLG (The Lego Group) va ,,transforma" moc-ul castigatorului intr-un set OFICIAL LEGO ;) ;)
Mai multe detalii aici: http://www.eurobricks.com/forum/index.p ... opic=73964
Inca un topic folositor: http://www.eurobricks.com/forum/index.p ... opic=74143
Imagine

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Dum, 30 Septembrie '12, ora 17:03

Deci, acum se stie despre ce este vorba. Maine sau poimaine va aparea si pe technic.lego.com
http://www.technicbricks.com/2012/09/yo ... ke-it.html
YOU design it
WE make it

Pe scurt, trebuie sa faci un alt body pentru Crawler-ul 9398 ;) Sasiul ramane acelasi.
Poti ORICE! Daca vrei, poti face si o cladire modulara pe el roflol roflol Sau sa-i faci body-ul un cap de cal, sau... roflol roflol
Ai 2 variante: ori construiesti body-ul din piese, ori il desenezi, iar daca va fi ales, TLG il va transpune in piese (=> nu trebuie sa ai un 9398 ca sa participi). Daca e nevoie, TLG va face piese noi (de ex: panel-uri de 3-11 ;) ).
Pe site vor aparea toate modelele inscrise si faniii isi vor vota favoritele (sper ca vor fi mai multe optiunini de votare :D ). Dupa terminarea competitiei, TLG va alege 10 modele din primele 100 de modele dupa numarul voturilor. Apoi se va vota dintre cele 10 finaliste, si in 22 feb 2013 vom afla castigatorul.
Competitia incepe maine, 1 octombrie si se termina peste 2 luni, in 31 decembrie. Asa ca, cu cat trimiti mai repede ,,lucrarea", cu atat mai multe voturi poti primi ;)

Crawler-ul cu body-ul rezultat din competitie va fi facut in doar 20.000 de exemplare si se va vinde din august 2013, deodata cu flagship-ul din 2013, numai ca doar prin serviciul Direct 2 Consumer (nu stiam de asa ceva... habar n-am cum vine :)) )

Spor la construit/desenat ! ;)

P.S. Eu nu cred ca o sa particip...
P.P.S. Daca o sa participati, ar fi bine sa folositi piese si culori cat mai faine, de exemplu lime sau albastru! :D

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Mar, 02 Octombrie '12, ora 16:07

Ok, ieri pe la 10 PM au postat, deci competitia a inceput:
Imagine
^gasiti si un video in link-ul ala

REGULI:
de pe site-ul lego (partile alea plictisitoare roflol )
regulile de pe site-ul technic.lego.com

Am vazut ca puteti adauga mai multe poze.

Ma rog, uite un paragraf ,,de tinut minte" ;) :
Dates to remember
• 31 December 2012 – Last chance to upload your design!
• 9 January 2013 – Short List announced by the LEGO Technic Jury
• 22 January 2013 – Last chance to vote for your favourite short-listed design!
• 22 February 2013 – The winner is announced!
• 22 March 2013 – Online Presentation of the completed 4x4 Crawler special build
• 01 July 2013 – Pre-orders open!
• 01 August 2013 – Official worldwide launch of the winning 4x4 Crawler design

Succes viitorilor concurenti! ;)

P.S.Nimeni nu zice nimic? :(

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de geo2087 » Mar, 02 Octombrie '12, ora 18:49

Nu mi se pare ceva foarte interesant... Pe bune acuma... Practic vor refolosi un set de anul asta cu singurul lucru schimbat fiind caroseria? WTF?

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 02 Octombrie '12, ora 19:02

deci castiga cine e la liceul de arta? roflol roflol roflol

@LEGO: stop doing bullshit and continue with your quality work!!!
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: noutati lego tehnic 2012

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Mar, 02 Octombrie '12, ora 22:25

Mie mi se pare o idee buna, desi se puteau altele si mai bune :? . Oricum, si in caroserie se pot introduce o gramada de functii. Daca competitia ar fi fost sa faci un TT - atunci acel TT ar fi fost facut din sasiu (motoare de propulsie, de directie si suspensia; atat e specific sasiului) si caroserie... :)
TLG probabil considera ca sasiul de la 9398 e foarte bun ; si nu cred ca vor sa produca vreun rock-crawler deoarece (cred) ca e cam fragil si cam complicat, LEGO fiind destinat copiilor ; plus ca technic nu e exclusive deci nu va scoate seturi greu de construit, +16 ; maxim +12
Oricum, se va scoate in editie foarte limitata deci...
eu de ex daca voi putea sa aleg intre 9398 si setul care va iesi din competitia asta, as alege sigur acesta care va avea caroseria facuta de fani, cu culori si piese faine, si sper ca fara stickere ;)