Piese neorganizate-Ce pot face cu ele?

Scrie răspuns
Iarin20
tăcut
tăcut
Mesaje: 4
Membru din: Dum, 11 Februarie '18, ora 10:32
Judet: Bacau

Piese neorganizate-Ce pot face cu ele?

Mesaj de Iarin20 » Dum, 11 Februarie '18, ora 10:59

Salut.Am un sertar(cam 6-7 kg) de piese lego,neorganizate,si as vrea sa fac ceva cu ele.Primul gand care mi-a venit este sa le vand,dar nu am nicio idee,unde,cum,si la ce pret.Ma puteti ajuta ? Ma mai gandisem sa le organizez,dar ar dura ff mult si nu cred ca isi are rostul. :anim-whew:

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1324
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: Piese neorganizate-Ce pot face cu ele?

Mesaj de chyck » Dum, 11 Februarie '18, ora 11:46

Bine-ai venit !Intai o poza (sau mai multe) cu ele....(le vinzi daca nu ai de gand sa faci ceva din ele) sau le organizezi daca vrei sa MOC -uiesti ceva....cine stie poate vei participa la concursuri si expozitii....uita-te prin forum la teme, MOC-uri ,proiecte ,suport Lego( program Lugbulk,) avantaje membri....si....mai gandeste-te !

Iarin20
tăcut
tăcut
Mesaje: 4
Membru din: Dum, 11 Februarie '18, ora 10:32
Judet: Bacau

Re: Piese neorganizate-Ce pot face cu ele?

Mesaj de Iarin20 » Dum, 11 Februarie '18, ora 18:09

Pai, pe de o parte as MOC-ui ceva, singurul lucru care m-a impiedicat pana acum a fost ca nu sunt organizate, pe de alta le-as vinde si as cumpara de pe bricklink exact ce am nevoie pentru diverse MOC-uri. Ma mai gandesc ce sa fac...
Imagine

Imagine

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1324
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: Piese neorganizate-Ce pot face cu ele?

Mesaj de chyck » Dum, 11 Februarie '18, ora 20:20

pe principiul ca nu MOC-uiesti cu ele ca nu sunt organizate inseamna ca totdeauna vei avea astfel de piese neorganizate....nu poti mereu sa le vinzi...sa cumperi altele cu care faci un MOC si când il desfaci iar sunt piese neorganizate !.....si ce-i acolo e nimic !in cateva zile de vacanta le sortezi si le pui in pungute !....cum vrei sa-ti faci o colectie lego daca le tot vinzi? si de ce sa cumperi peste 2 ani piese pe care deja le ai acum ?-ca nu stii ce-o sa-ti trebuiasca in viitor.....le vinzi doar daca vrei sa renunti la lego sau ai nevoie de bani....Mai gandeste-te.....

Iarin20
tăcut
tăcut
Mesaje: 4
Membru din: Dum, 11 Februarie '18, ora 10:32
Judet: Bacau

Re: Piese neorganizate-Ce pot face cu ele?

Mesaj de Iarin20 » Dum, 11 Februarie '18, ora 20:29

Gata, m-ai convins. Maine cumpar de la kaufland niste cutii din alea transparente, si ma pun pe treaba. Ne vedem in sectiunea MOC-uri. xD

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1324
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: Piese neorganizate-Ce pot face cu ele?

Mesaj de chyck » Dum, 11 Februarie '18, ora 20:52

Nu-mi dau seama cat de multe piese sunt......fie iei deocamdata mai multe pungi (din acelea de alimente care se inchid) daca-s mai putine fie... uite-aici-iesi mai ieftin !...comanda telefonic ca e mai simplu......si au si cu 8 sertare mai adanci -daca-s mai multe piese......Mie mi se pare ca-ti ajung pungile de 1-2 kg alimente(in jur de 25-30 lei rola de pungi) si pui pungile in sertarele pe care deja le ai......Când colectia creste...mai vezi
https://nicoltex.ro/categorie-4/dulap-t ... l?___SID=U
Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1246
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Piese neorganizate-Ce pot face cu ele?

Mesaj de Homersapien » Lun, 12 Februarie '18, ora 08:22

https://www.sculesiechipamente.ro/scule ... tarozi=250

si astfel de solutii ajuta dar pentru inceput poate pungile mici cu zipper sunt mai ieftine