O idee de colaborare

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

O idee de colaborare

Mesaj de ArminNaghii » Dum, 28 August '16, ora 18:56

Buna ziua, acum cateva zile am fost "lovit" de o idee de colaborare ca sa ii spun asa. Aceasta idee presupune o colaborare cu magazinele Lego din Romania sau poate dar unul pentru ca daca sunt mai multe ar fi probleme cu concurenta ( ma gandesc ca cel mai usor este sa colaboram cu magazinele cu care avem intelegerea de 10%) prin care magazinul trimite un set Lug-ului si dupa aceea cei din Lug trimit user-ului setul si in functie de tema ,un user doritor ,care se pricepe, sa faca review setului. Dupa aceea review-ul poate fi postat pe site-ul nostru, pe site-ul magazinului si pe paginile de facebook( a Lug-ului si a magazinului care a trimis setului). Ma gandesc ca setul ar fi cel mai bine sa ramana la cel care a facut recenzia, dar ar fi interesant si daca dupa ar avea loc un concurs in care setul este trimis unui norocos participant( concursul poate avea loc pe facebook cu un Share sau like sau printr-o alta metoda) aceasta abordare ar putea fi totusi problematica deoarece setul este disigilat desi (un lucru gratis este un lucru gratis) prin aceasta metoda cu setul trimis am "raspindii microbul LEGO" si magazinul partener nu ar fi nevoit sa puna la dispozitie 2 seturi lucru care nu stiu daca afecteaza sau nu magazinul.Daca sunt trimise 2 seturi unul este premiu pentru raspindirea recenziei iar celalalte ramane utilizatorului nostru. Daca persoana care a facut recenzia nu pastreaza setul ar fi ok un procent de 20-25% reducere in magazin.
Aceasta recenzie a unui set ar putea avea loc la o luna adica un set sa aiba o recenzie pe luna.Sunt de acord si cu faptul ca aceste recenzii se gasesc pe internet dar multi nu se descurca cu Limba Engleza , ma refer la copii dar si adulti. In opinia mea aceasta colaborare ar fi benefica si pentru magazin si pentru LUG si userii lui. Tot procedeul se poate modifica pentru a fi bine pentru ambele parti.
Eu am zis sa va prezint aceasta idee si sa va intreb daca este o idee buna si daca credeti ca ar putea avea loc? Daca aveti completari sau propuneri ,astept sa le citesc.
Va multumesc. :)

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: O idee de colaborare

Mesaj de iuliand » Dum, 28 August '16, ora 23:00

Ma cam indoiesc ca magazinele ar considera un fair-trade sa dea un set pentru un review in care sunt mentionate. Poate ar fi de acord la seturi mici, dar la cele mari sigur nu s-ar justifica financiar.

In schimb ar putea fi de acord in situatia in care le trimitem setul inapoi desfacut dar complet. De exemplu cei de la Clever vand si piese asa ca ar putea dupa aia sa le vanda ca piese. Noi ca LUG am castiga trafic pe canalul youtube iar magazinul ar castiga reclama fiind mentionat in review.
Totusi asta implica niste norme calitative. Nu poti face un review pe gresia din baie. Trebuie un fundal adecvat, lumini, camera buna, un anumit format al review-ului care sa fie consistent intre toate reviewurile si mijloace de editare video. Lucruri care cer bani si timp.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: O idee de colaborare

Mesaj de ArminNaghii » Lun, 29 August '16, ora 00:54

Eu ma gandeam la review-uri scrise si cu poze a seturilor, calitativ vorbind acel lucru il putem face si noi, la review pe youtube nu m-am gandit pentru ca da, acelea implica bani ,timp si multe altele. Iar da, seturile nu cred ca ar fi mari, mai mult mici spre medii.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: O idee de colaborare

Mesaj de iuliand » Lun, 29 August '16, ora 02:15

Cele scrise au expunere si mai mica decat cele video si ar prezenta interes si mi mic pentru magazin sa se promoveze.
Daca Rolug ar avea un site cu trafic consistent probabil ca ar cantari greu la tratativele cu magazinul, dar altfel Youtube este mult mai tentant.

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: O idee de colaborare

Mesaj de Matei_B » Lun, 29 August '16, ora 09:52

iuliand scrie:Nu poti face un review pe gresia din baie. Trebuie un fundal adecvat, lumini, camera buna, un anumit format al review-ului care sa fie consistent intre toate reviewurile si mijloace de editare video. Lucruri care cer bani si timp.
Iar aici intervenim eu si cu Alex :D

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: O idee de colaborare

Mesaj de iuliand » Lun, 29 August '16, ora 10:46

Matei_B scrie:
iuliand scrie:... Lucruri care cer bani si timp.
Iar aici intervenim eu si cu Alex :D
Adica unul e cu banii si celalalt cu timpul?

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: O idee de colaborare

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 29 August '16, ora 10:47

Adica ei nu au gresie in baie :))
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: O idee de colaborare

Mesaj de Matei_B » Lun, 29 August '16, ora 10:49

nu mai, facem noi rewiew la seturi ;)

Avatar utilizator
ALEX ILEA
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 514
Membru din: Mie, 30 Decembrie '15, ora 11:55
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca

Re: O idee de colaborare

Mesaj de ALEX ILEA » Lun, 29 August '16, ora 12:28

Matei_B scrie:nu mai, facem noi rewiew la seturi ;)
Da le si pastram 8)

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: O idee de colaborare

Mesaj de Matei_B » Lun, 29 August '16, ora 13:27

ALEX ILEA scrie:
Matei_B scrie:nu mai, facem noi rewiew la seturi ;)
Da le si pastram 8)
My man
;)

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: O idee de colaborare

Mesaj de thedutch21 » Lun, 29 August '16, ora 17:27

Ideea nu e rea, insa nu vad magazine in RO care ar fi dispuse sa ne "sponsorizeze" cu seturi mai mari doar in schimbul unui review.
Poate ar oferi macar o reducere la setul respectiv?

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: O idee de colaborare

Mesaj de ArminNaghii » Lun, 29 August '16, ora 18:15

Nu stiu, si eu cred ca seturi prea mari nu ar da pentru a le face o recenzie. Ideea este doar de baza se poate rafina. Ma gandesc ca Bricky ar trebui sa vorbeasca pentru a vedea daca se poate face ceva.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: O idee de colaborare

Mesaj de Bricky » Lun, 29 August '16, ora 20:50

Ma ocup si vad daca pot obtine o colaborare de genul asta, care ar fi conditiile, etc.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
BMF
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 101
Membru din: Sâm, 14 Noiembrie '15, ora 23:13
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: O idee de colaborare

Mesaj de BMF » Lun, 29 August '16, ora 22:08

Review-uri video in romana cred ca ar strange ceva vizualizari pe YouTube. Mai ales la Technic, SW si City.
Dar, intr-adevar, realizate in conditii video de calitate, cu o camera cat de cat, un greenscreen in spate, eventual traducere in engleza (de calitate xd ).

anacronox
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 304
Membru din: Dum, 16 Noiembrie '14, ora 16:52
Localitate: Bucuresti

Re: O idee de colaborare

Mesaj de anacronox » Lun, 29 August '16, ora 22:22

Ma pot baga eu la traduceri/ content creation