BuWizz

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

BuWizz

Mesajde iuliand » Joi, 23 Iunie '16, ora 16:48

Nou pe Kickstarter: BuWizz - Remote Control for LEGO® Models

https://www.kickstarter.com/projects/97 ... ego-models

Arata interesant, se misca bine. In schimb capacitatea bateriei mi se pare cam mica, doar 750mAh.
Nici pretul nu e modic. Cu un sBrick si un BB iesi mai ieftin daca nu te deranjeaza spatiul ocupat in plus.
Imagine

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Re: BuWizz

Mesajde Matei_B » Joi, 23 Iunie '16, ora 17:42

2 s-brickuri si daca ai BB ca sa fie ca asta tre sa fie ala reincarcabil cu cablu separat, cu tot.
deci ai iesi probabil mai scump
#josturnuldecontrol

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesajde iuliand » Joi, 23 Iunie '16, ora 23:25

Sbrick are tot 4 porturi.

Ce are asta deosebit este acel "high apeed mode" in care supravolteaza motoarele.
Fiind cu baterie integrata nici nu-ti mia bati capul cu limitarea de curent din BB.
Imagine

Alexmihai2004
vorbăreț
vorbăreț

Mesajde Alexmihai2004 » Vin, 24 Iunie '16, ora 06:53

Am văzut si eu review-ul lui Sariel pt BuWizz.
Arată interesant.
Mi se pare ca este un Sbrick + o baterie reincarcabila. In condițiile astea, prețul (120 USD cu livrare in Ro) nu e chiar asa de mare : un Sbrick + BB LiPo + încărcător trece bine de 600 de lei.
Nu stiu daca si dpdv al performantei e comparabil...

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj

Mesajde braker23 » Vin, 24 Iunie '16, ora 09:43

Sincer, mi se pare o idee geniala. Ce e cool e ca nu mai depind de limitarile bateriei, asa ca pot livra cat curent vor.
Au chiar 3 moduri, Slow (4V), Normal (7V), Fast (10.5V), testate de-a lungul unui an, in care nu le-a murit nici un motor.

Apoi, pe topic-ul de pe Eurobricks a postat creatorul niste informatii mai detaliate, cum ar fi capacitatea bateriei de 7.5 Wh, care e imensa, Blackbird spune ca poti alimenta un singur motor timp de 7 ore, la capacitatea asta.

Ca sa nu mai vorbim de cat de mic e cu totul, iar aplicatia lor e deja matura, ai multe optiuni si pare sa mearga bine si fara lag.
Sincer, daca face tot ceea ce spun iei, chiar merita pretul ala. Singura faza nasoala e ca nu am bani de asa ceva, acuma...

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesajde iuliand » Vin, 24 Iunie '16, ora 13:47

braker23 scrie:Apoi, pe topic-ul de pe Eurobricks a postat creatorul niste informatii mai detaliate, cum ar fi capacitatea bateriei de 7.5 Wh, care e imensa, Blackbird spune ca poti alimenta un singur motor timp de 7 ore, la capacitatea asta.

Eu am pus intrebarea despre capacitate si mi-au raspuns ca au adaugat-o in FAQ.
7.5Wh la o tensiune de 10V inseamna 750mAh. Am facut conversia in mAh ca sa o putem compara cu alte baterii. Nu e imensa, este comparabila cu a unui BB mic.

Dupa estimarea lui Blackbird, 750mAh / 7h = 107mA consumul motorului. Probabil a luat in considerare un motor PF-M cu o sarcina usoara (65mA in gol). Un XL in sarcina consuma peste 300mA (80mA in gol).

Ramane o optiune foarte interesanta. Daca as fi avut acum 90$ in plus probabil m-as fi bagat la kickstarter.

edit: Pentru comparatie, bateria reincarcabila lego are o capacitate de 1100mAh * 7.4V = 8.14Wh.
Ultima oară modificat Vin, 24 Iunie '16, ora 13:54 de către iuliand, modificat 1 dată în total.
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj

Mesajde braker23 » Vin, 24 Iunie '16, ora 13:51

iuliand scrie:Eu am pus intrebarea despre capacitate si mi-au raspuns ca au adaugat-o in FAQ.
7.5Wh la o tensiune de 10V inseamna 750mAh. Am facut conversia in mAh ca sa o putem compara cu alte baterii. Nu e imensa, este comparabila cu a unui BB mic.

Mersi de detalii, chiar mi se parea trasa de par afirmatia lui Blackbird. Speram sa tina mai mult, dar e ok, mai ales ca poti sa conectezi un powerbank la baterie si asa poti obtine o autonomie mult mai mare. Am unul mic de 2.000 mAh, dar exista si de 10.000 ;)

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Mesajde Matei_B » Vin, 24 Iunie '16, ora 16:06

braker23 scrie:
iuliand scrie:Eu am pus intrebarea despre capacitate si mi-au raspuns ca au adaugat-o in FAQ.

Mersi de detalii, chiar mi se parea trasa de par afirmatia lui Blackbird. Speram sa tina mai mult, dar e ok, mai ales ca poti sa conectezi un powerbank la baterie si asa poti obtine o autonomie mult mai mare. Am unul mic de 2.000 mAh, dar exista si de 10.000 ;)

am de 10400 si de 15800
#josturnuldecontrol