BuWizz

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

BuWizz

Mesaj de iuliand » Joi, 23 Iunie '16, ora 16:48

Nou pe Kickstarter: BuWizz - Remote Control for LEGO® Models

https://www.kickstarter.com/projects/97 ... ego-models

Arata interesant, se misca bine. In schimb capacitatea bateriei mi se pare cam mica, doar 750mAh.
Nici pretul nu e modic. Cu un sBrick si un BB iesi mai ieftin daca nu te deranjeaza spatiul ocupat in plus.

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: BuWizz

Mesaj de Matei_B » Joi, 23 Iunie '16, ora 17:42

2 s-brickuri si daca ai BB ca sa fie ca asta tre sa fie ala reincarcabil cu cablu separat, cu tot.
deci ai iesi probabil mai scump

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: BuWizz

Mesaj de iuliand » Joi, 23 Iunie '16, ora 23:25

Sbrick are tot 4 porturi.

Ce are asta deosebit este acel "high apeed mode" in care supravolteaza motoarele.
Fiind cu baterie integrata nici nu-ti mia bati capul cu limitarea de curent din BB.

Alexmihai2004
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 88
Membru din: Lun, 01 Decembrie '14, ora 17:59

Re: BuWizz

Mesaj de Alexmihai2004 » Vin, 24 Iunie '16, ora 06:53

Am văzut si eu review-ul lui Sariel pt BuWizz.
Arată interesant.
Mi se pare ca este un Sbrick + o baterie reincarcabila. In condițiile astea, prețul (120 USD cu livrare in Ro) nu e chiar asa de mare : un Sbrick + BB LiPo + încărcător trece bine de 600 de lei.
Nu stiu daca si dpdv al performantei e comparabil...

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: BuWizz

Mesaj de braker23 » Vin, 24 Iunie '16, ora 09:43

Sincer, mi se pare o idee geniala. Ce e cool e ca nu mai depind de limitarile bateriei, asa ca pot livra cat curent vor.
Au chiar 3 moduri, Slow (4V), Normal (7V), Fast (10.5V), testate de-a lungul unui an, in care nu le-a murit nici un motor.

Apoi, pe topic-ul de pe Eurobricks a postat creatorul niste informatii mai detaliate, cum ar fi capacitatea bateriei de 7.5 Wh, care e imensa, Blackbird spune ca poti alimenta un singur motor timp de 7 ore, la capacitatea asta.

Ca sa nu mai vorbim de cat de mic e cu totul, iar aplicatia lor e deja matura, ai multe optiuni si pare sa mearga bine si fara lag.
Sincer, daca face tot ceea ce spun iei, chiar merita pretul ala. Singura faza nasoala e ca nu am bani de asa ceva, acuma...

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: BuWizz

Mesaj de iuliand » Vin, 24 Iunie '16, ora 13:47

braker23 scrie: Apoi, pe topic-ul de pe Eurobricks a postat creatorul niste informatii mai detaliate, cum ar fi capacitatea bateriei de 7.5 Wh, care e imensa, Blackbird spune ca poti alimenta un singur motor timp de 7 ore, la capacitatea asta.
Eu am pus intrebarea despre capacitate si mi-au raspuns ca au adaugat-o in FAQ.
7.5Wh la o tensiune de 10V inseamna 750mAh. Am facut conversia in mAh ca sa o putem compara cu alte baterii. Nu e imensa, este comparabila cu a unui BB mic.

Dupa estimarea lui Blackbird, 750mAh / 7h = 107mA consumul motorului. Probabil a luat in considerare un motor PF-M cu o sarcina usoara (65mA in gol). Un XL in sarcina consuma peste 300mA (80mA in gol).

Ramane o optiune foarte interesanta. Daca as fi avut acum 90$ in plus probabil m-as fi bagat la kickstarter.

edit: Pentru comparatie, bateria reincarcabila lego are o capacitate de 1100mAh * 7.4V = 8.14Wh.
Ultima oară modificat Vin, 24 Iunie '16, ora 13:54 de către iuliand, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: BuWizz

Mesaj de braker23 » Vin, 24 Iunie '16, ora 13:51

iuliand scrie:Eu am pus intrebarea despre capacitate si mi-au raspuns ca au adaugat-o in FAQ.
7.5Wh la o tensiune de 10V inseamna 750mAh. Am facut conversia in mAh ca sa o putem compara cu alte baterii. Nu e imensa, este comparabila cu a unui BB mic.
Mersi de detalii, chiar mi se parea trasa de par afirmatia lui Blackbird. Speram sa tina mai mult, dar e ok, mai ales ca poti sa conectezi un powerbank la baterie si asa poti obtine o autonomie mult mai mare. Am unul mic de 2.000 mAh, dar exista si de 10.000 ;)

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: BuWizz

Mesaj de Matei_B » Vin, 24 Iunie '16, ora 16:06

braker23 scrie:
iuliand scrie:Eu am pus intrebarea despre capacitate si mi-au raspuns ca au adaugat-o in FAQ.
7.5Wh la o tensiune de 10V inseamna 750mAh. Am facut conversia in mAh ca sa o putem compara cu alte baterii. Nu e imensa, este comparabila cu a unui BB mic.
Mersi de detalii, chiar mi se parea trasa de par afirmatia lui Blackbird. Speram sa tina mai mult, dar e ok, mai ales ca poti sa conectezi un powerbank la baterie si asa poti obtine o autonomie mult mai mare. Am unul mic de 2.000 mAh, dar exista si de 10.000 ;)

am de 10400 si de 15800