Iluminare seturi Lego

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Iluminare seturi Lego

Mesaj de ArminNaghii » Sâm, 21 Mai '16, ora 18:05

Buna ziua m-am gandit sa imi iluminez unele seturi si m-am uitat pe internet si am gasit chestia asta : http://lifelites.com/products/110. Nu stie cineva as putea gasit partea electrica in ceva magazin si sa o fac eu? Led-urile ma gandesc ca se gasesc dar nu stiu de placuta aceea mica. Este cineva cunascator in domeniu?

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de AlexDesign » Sâm, 21 Mai '16, ora 18:21

Dupa parerea mea placuta aceea e un PCB custom, sunt sigur ca ai putea gasi componentele care o alcatuiesc, insa va trebui sa le "sudezi" tu cu cositor. La fel si LEDurile. Ele se pot gasi separate, la fel si cablurile si conectorii, dar din nou, trebuie sudate impreuna.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de ArminNaghii » Sâm, 21 Mai '16, ora 18:23

Partea cu sudatu o pot face eu sau ma poate ajuta tatal meu ca are el uneltele necesare, nu eram sigur daca as gasi aceea placuta si sunt curios daca exista alternative mai bune.

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de AlexDesign » Sâm, 21 Mai '16, ora 18:28

Numai PCB-ul il poti gasi. E efectiv o placa verde cu gaurele, in care sudezi ce vrei. Si din ce stiu sunt destul de ieftine toate componentele, eu mai cumpar condensatori si dau 0,25 RON pe unul... asa ca asta ar fii cea mai fezabila varianta.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de ArminNaghii » Sâm, 21 Mai '16, ora 18:29

Deci pot gasi toate componentele?

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de AlexDesign » Sâm, 21 Mai '16, ora 18:38

Sunt destul de sigur ca poti.

PowerUser
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 35
Membru din: Joi, 12 Mai '16, ora 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de PowerUser » Mie, 25 Mai '16, ora 15:44

Problema nu e de componente, la prima vedere pare sa fie 4 conectori, un holder de baterie si 2 push-buttons.
Ce nu apare in poza este circuitul integrat programat unde sunt implementate cele 10 programe pentru led-uri.
Parerea mea e ca nu poti reporoduce acelasi set-up.

Vezi aici o alta optiune (DIY): http://www.instructables.com/id/LEGO-brick-LED-lights/

TheFanOfLego
guraliv
guraliv
Mesaje: 123
Membru din: Mar, 14 Aprilie '15, ora 12:59
Judet: Bucuresti
Localitate: Sector 2

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de TheFanOfLego » Mie, 25 Mai '16, ora 18:52

PowerUser scrie:Problema nu e de componente, la prima vedere pare sa fie 4 conectori, un holder de baterie si 2 push-buttons.
Ce nu apare in poza este circuitul integrat programat unde sunt implementate cele 10 programe pentru led-uri.
Parerea mea e ca nu poti reporoduce acelasi set-up.

Vezi aici o alta optiune (DIY): http://www.instructables.com/id/LEGO-brick-LED-lights/
Acel circuit sa poate imita foarte usor cu un placa Arduino mini/micro/pro mini.

PowerUser
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 35
Membru din: Joi, 12 Mai '16, ora 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de PowerUser » Mie, 25 Mai '16, ora 20:16

Din punctul asta de vedere sunt total de acord cu tine, set-up-ul se poate reproduce fara probleme cu un arduino sau orice alta "clona". Doar ca OP nu cred ca si-a pus problema ca trebuie sa si programeze device-ul , nu doar sa lipeasca cateva componente.
Ce nu cred este ca o sa iasa la fel de compact (cu baterie) si la acelasi pret (cca. 20 USD).

Daca vrei sa te joci si ai ceva timp recomand sa incerci arduino (cu siguranta o sa-ti placa), daca ai nevoie de cateva beculete si doar atat e mai simplu sa cauti ceva already built, parerea mea. Am impresia ca exista niste beculete si la PF.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: Iluminare seturi Lego

Mesaj de ArminNaghii » Mie, 25 Mai '16, ora 22:08

Eu m-am gandit la o alterniva simpla si usor de implementat. Unui prieten i-am cumparat un Kit Arduino pare interesant dar nu vreau sa ma complic prea mult.