Despre aparitia informatiilor confidentiale

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Despre aparitia informatiilor confidentiale

Mesaj de Bricky » Mar, 01 Septembrie '15, ora 12:53

Se intampla uneori ca informatii referitoare la viitoare seturi LEGO, informatii care trebuie sa ramana confidentiale pana la o anumita data stabilita de ei, sa fie facute publice pe diverse site-uri. Este ca si cum pregatesti lansarea unui produs, stabilesti o data a lansarii si te trezesti ca alticineva "ia motul" si publica informatii despre produsul tau inainte de lansare. Nu este foarte placut, nu? Astfel de cazuri au fost, iar LEGO a luat atitudine facand tot posibilul ca informatiile respective sa fie retrase si totodata, avertizand LUG-urile respective ca isi pot pierde statutul si implicit suportul oferit.

Va spun aceste lucruri pentru a preveni o astfel de situatie in cazul LUG-ului nostru. Eu zic ca e mai bine sa asteptam sa apara informatiile publice din partea lor, decat sa publicam informatii pe care le-am gasit pe alte site-uri, (informatii pe care ei incearca sa le retraga) si sa ne pastram statutul pe care l-am obtinut dupa cativa ani de munca si implicare.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
tonicodrea
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 970
Membru din: Lun, 11 Iulie '11, ora 21:39
Localitate: Maramures
Contact:

Re: Despre aparitia informatiilor confidentiale

Mesaj de tonicodrea » Mar, 01 Septembrie '15, ora 13:45

Ok, scuze :?

Nu stiam ca nu avem voie, n-o sa se mai repete.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Despre aparitia informatiilor confidentiale

Mesaj de iuliand » Mar, 01 Septembrie '15, ora 14:05

Inteleg asta in privinta site-ului, dar chiar ii pasa cuiva de la Lego despre ce vorbim noi pe forum? Poate ar trebui ca anumite sectiuni cu "risc" ale forumului sa nu fie in spatiul public, ci disponibile numai celor logati si in felul asta LUG-ul nu ar putea fi acuzat ca publica informatii neautorizate in spatiul public.
Nu zic ca ar trebui sa fim niste razvratiti, dar nici sa nu ajungem sa facem politie si cenzura din cauza politicilor companiei Lego. Ar fi ciudat sa ajungem in situatia ca toti sa stim despre o anumita informatie dar sa nu o putem discuta si sa pedepsim pe oricine care din greseala deschide gura. Mai ales ca astfel de greseli se pot face foarte usor. Spere exemplu este mult mai usor sa afli de pe internet despre viitoarele seturi SW decat sa afli ca informatiile despre ele sunt supuse unui embargo si in necunostinta de cauza sa faci un topic despre ele...

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Despre aparitia informatiilor confidentiale

Mesaj de Bricky » Mar, 01 Septembrie '15, ora 14:21

Forumul este partea principala a LUG-ului, suntem noi, membrii comunitatii. Imi este si mie greu sa cred ca cineva de la LEGO ar verifica discutiile noastre, mai ales ca Google Translate nu traduce perfect. Insa poate si in urma unei cautari pe Google poate rezulta un link catre o discutie ce ar include informatii confidentiale si atunci ar atrage atentia.

Nu zic sa facem politie sau cenzura si nici nu aplicam pedepse, dar atata vreme cat obtinem suport de la ei, sunt cateva reguli, nu foarte restrictive zic eu, pe care e bine sa incercam sa le respectam. Asta daca vrem sa ne pastram in continuare statutul de LUG fizic recunoscut. :)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre aparitia informatiilor confidentiale

Mesaj de mad_horax » Mar, 01 Septembrie '15, ora 14:44

@Iuliand
Nu LEGO se uita pe forumul nostru. E suficient ca cineva care "nu ne inghite" (oricine ar fi acel cineva) sa raporteze mai departe, cu captura de ecran, tradusa de cine-o-vrea-el. Atunci am fi chiar intr-o situatie neplacuta fata de LEGO.

Ni se tot solicita sa avem grija in discutiile noastre de scurgerile de informatii care se fac cunoscute public si inca nu sunt oficiale.
Putem evita astfel de cazuri prin PM.

Asa ca va rog sa nu va suparati daca mesajele de acest tip va sunt sterse. Nu sunt cu rea intentie, ci preventiv.
Va multumim pentru intelegere.