SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 07 Ianuarie '15, ora 12:47

Avand in vedere ca sbrick este produs de niste amatori, fara experienta in industrie, sunt superbe. Poate urmatoarele serii de productie vor fi mai rafinate, acestea (ma gandesc) sunt printre primele produse
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de braker23 » Joi, 08 Ianuarie '15, ora 17:01

L-am ridicat azi, ca ieri era la posta, care normal, nu m-a gasit acasa (eram la servici).
Arata super si e mai mic si mai usor decat ma asteptam. Stickerele sunt cam indoite, evident, dar nu alea ma interesau, oricum. Magnetul e cool de tot. Sper sa am timp sa-l testez azi, caci TT-ul e prioritar si am mult de lucru, se pare :)

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de braker23 » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 09:46

L-am luat cu mine la servici, pana la urma, sper sa-l pot testa fara sa se prinda seful :)

Ultima versiune de app pe Android l-a detectat, mi-am facut un MOC, dar nu pot adauga un profil, care ma puteti ajuta? Apas pe + si apoi am un ecran gol, in bara de sus am Search, care nu face nimic. Ce nu e bine?

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de mrdc » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 10:52

Aplicatia de Android are probleme mari. Cel mai bine ar fi daca ai putea sa o folosesti pe cea de iOS, e mult mai stabila.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de braker23 » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 11:09

Stiu ca e mai buna, dar cum nu am nici un device pe iOs, e cam greu. Si nu am de gans sa cumpar unul doar pentru asta. Tu cum ai facut sa pui profil pe Galaxy S2? :)

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de mrdc » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 12:48

Nu am facut profil. Filmuletul l-am facut cu ceva 'tester' (nu mai stiu exact cum se cheama, e pe undeva prin meniuri). Practic sunt doar niste slidere + butoane de stop pentru fiecare motor.

Din pacate nu am mai avut timp sa ma joc cu sbrick-ul. Dar in acest weekend vreau sa ma ocup putin de el. E un set pe care vreau sa-l motorizez (4 motoare). Daca reusesc pun poze/film.

P.S. Daca ma duc acum la 'linked profiles' imi arata profilul Test1 :) si atat... Inainte nu-mi arata nici unul. Nu ma intreba cum a ajuns acolo. De asemenea meniul contextual de la 'linked profiles' are 5 optiuni: search, search, favorite, search, favorite :) Nici una nu face nimic.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de braker23 » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 12:53

Ok, mersi de reply, deci ai folosit Port Tester ca sa controlezi motoarele, o sa incerc si eu.
La profile ar trebui sa fie sliderele alea faine de control gen Gamepad, Joystick, etc. Am postat la ei pe forum sa vedem ce se poate face, sau asteptam alt update. E varza aplicatia, nu prea au avut timp de Android, desi cei mai multi utilizatori folosesc Android, nu iOS. Va tin la curent :)

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 14:01

Androidul e varza ca e ... android. Vorba aia, calitate, nu cantitate. MAjoritatea aplicatiilor iOS sunt mai performante/scumpe si sunt putine, iar aplicatiile android in numar mare (dar proaste ca piatra)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de braker23 » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 16:56

Ok, am rezolvat! Se pare ca nu stiam sa folosesc app-ul, noroc ca a raspuns Jorge pe forumul sBrick. Inainte de toate, trebuie sa mergi la Market si sa dai tap pe fiecare profil, ca sa le downloadeze pe device. Dupa aia, normal ca apar la Linked Profiles, dupa ce alegi unul, poti sa controlezi sBrick-ul. Din pacate, inca n-am apucat sa fac asta, dar il iau cu mine la TT si testam la fata locului ;)

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de iuliand » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 18:57

Cu aplicația de android nu am reușit, dar a mers cu aia de iOS. Din păcate are buguri semnificative. Daca folosesc profilul joystick când îmi intra telefonul in standby se pierde comunicatia cu sbrickul iar când il reaprind coordonatele sunt decalibrate si nu mai reușesc sa controlez nimic pana când nu ies din profil si intru din nou.

promo
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Mie, 28 Septembrie '11, ora 01:34
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de promo » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 19:30

lapsanszkitamas scrie:Androidul e varza ca e ... android. Vorba aia, calitate, nu cantitate. MAjoritatea aplicatiilor iOS sunt mai performante/scumpe si sunt putine, iar aplicatiile android in numar mare (dar proaste ca piatra)

Ce treaba are Androidul cu faptul ca cei care au dezvoltat aplicatia nu sunt in stare sa o faca utilizabila ? roflol

Ce treba are Windows ca unlele jocuri sunt slabe si altele sunt bune ? roflol

daca nu o sa mearga bine Sbrick pe andoid, nu o sa imi cumpar Iphone

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de iuliand » Vin, 09 Ianuarie '15, ora 19:46

Pana la urma cred ca o sa meargă bine. Aplicația este in lucru intensiv si treptat se va maturiza. Deocamdată sunt probleme pe unele device-uri. Numai zilele astea au fost doua update-uri disponibile si cred ca or sa mai fie altele in curând. Eu personal sunt optimist.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de braker23 » Joi, 15 Ianuarie '15, ora 12:31

No, sa va zic cum stam, dupa teste mai detaliate prin app-ul sBrick :)

Din cele 7 profile existente, doar 2 par sa mearga: Gamepad 2 si Joystick, dar Joystick-ul reactioneaza prea brutal pe tableta mea, deci prin urmare doar un profil pot folosi. Am asignat porturile A si B la MOC, apoi doar merg profilele.

Cum sunt inversate, intorc tableta 180* si apoi e exact ca o telecomanda PF, slider vertical in stanga pentru drive si slider orizontal in dreapta pentru directie. Reactioneaza destul de lent, dar cum si Beasty e lenta, ma descurc destul de bine. Slider-ul de drive il folosesc tot timpul la maxim, daca era mai rapida avea sens sa merg si mai incet. Slider-ul de directie permite comenzi de finete, chiar mai ok decat prin PF. Dar, cand las slider-ul trebuie sa am grija sa fie exact pe centru, ca altfel motorul tot merge pe directia data. Un tap pe centru il opreste, doar ca e cam enervant daca faci asta prea des. E de lucru serios la profile, e clar, dar se dezvolta Profile Editor-ul, ala va fi esential.

Aplicatia nu prea crapa, dar daca o lasi deschisa, cand revii nu preia comenzile, asa ca trebuie sa-i dai un restart si esti ok. In schimb, crapa des la asignat profile si modificat MOC-uri. Sunt totusi multe bug-uri, sper sa aiba vre-un update in curand.

Oricum, sunt multumit, stiu ca o sa faca treaba buna in final. Voi, ce-ati mai descoperit?

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 12 Mai '16, ora 22:46

Se poate folosi SBrick la trenuri?
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: SBrick - Smart way to control all your LEGO® Creations

Mesaj de braker23 » Joi, 12 Mai '16, ora 23:14

Inca de la inceput, erau filme demo cu ce poti face cu el. Merita chiar mai bine decat la TT, cauta pe YT sau pe site-ul lor.