Cutii depozitare

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei85
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Lun, 25 Noiembrie '13, ora 10:49
Localitate: Bucuresti

Cutii depozitare

Mesaj de andrei85 » Vin, 14 Februarie '14, ora 08:21

Salut,
Am primit pe mail un newsletter din partea Clevertoys cu noile lor cutii de depozitare.
http://www.clevertoys.ro/categorii/cuti ... e.html?p=1
Voi ce parere aveti despre ele?
Mie mi se par dragute, mai ales ca cine are multe piese le poate stoca in cutii pe culori. Plus ca din ce am vazut din poze, cutiile se imbina asemeni pieselor de LEGO.
Singurul dezavantaj pe care il vad e pretul. Mi se par foarte scumpe, pai de 120 RON cat e cutia mare imi iau cateva cutii din IKEA, sau poate si mai multe din targ / piata. Plus ca nici nu sunt produse de LEGO, ci de un alt producator Room Copenhagen.
Chiar sunt curios de parerea voastra. Eu unul mi-am cumparat niste cutiute din Lidl de care sunt tare multumit (le folosesc la asamblarea seturilor), dar caut ceva mai mare pentru depozitare.
Daca moderatorul ar putea sa faca un poll cu intrebarea voi ati lua, da sau nu, ar fi tare interesant (eu nu stiu sa fac unul). Oricum raspunsul meu e nu.

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de mad_horax » Vin, 14 Februarie '14, ora 09:27

Din pacate nu pot face un poll cu asa ceva pentru ca ar insemna sa facem reclama pozitiva sau negativa unuia dintre partenerii nostri, ceea ce nu e fairplay.
Ramane la latitudinea fiecaruia daca isi cumpara sau nu astfel de cutii, in functie de gusturi sau necesitati.

Avatar utilizator
andrei85
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Lun, 25 Noiembrie '13, ora 10:49
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de andrei85 » Vin, 14 Februarie '14, ora 09:46

Cu scuzele de rigoare, nu asta a fost intentia mea. :? Daca e un topic "sensibil", poate e mai bine sa il inchidem si sa il dam uitarii.

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Starlight » Vin, 14 Februarie '14, ora 20:33

Scumpe si inutile. Cand zic scumpe, nu ma refer in vreun fel la Clevertoys, pentru ca asta e pretul lor retail mai peste tot, probabil impus de Lego.

De exemplu:

http://brickset.com/sets/5001266-1/8-st ... rage-Brick - 30 lire sterline ~ 162 RON.

De ce sa dai 162 de lei cand cu 190 RON poti lua asta de exemplu:

http://www.germanelectronics.ro/conrad. ... pid=844950

In afara de cutiile compartimentate sau cele cu sertare ca mai sus nu vad rostul altor cutii pentru depozitat si lucrat cu Lego usor.

Totusi, avand probleme relativ mari cu spatiul, eu deocamdata ma rezum la folosirea cutiilor de pantofi.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de N33 » Vin, 14 Februarie '14, ora 22:05

Nici mi nu prea imi plac cutiile astea.
Personal folosesc cutii de depozitare de la IKEA,sunt transparente si se pot pune una pe alta usor,au si o margine care impiedica alunecarea lor cand sunt mai multe una pe alta. Mai folosesc cutii din alea cu sertare,pe moment am 2,una din tabla in care depozitez cateva piese mici Technic si una mai mare de la ALDI in care tin plate-urile.Alea de la ALDI erau la ceva promotie,am auzit cai iar va fi,pretul lor este in jur de 50 lei dar pentru LEGO este perfect.

http://www.aldi.hu/hu/media/offers/01_1 ... 07_v_d.jpg

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 15 Februarie '14, ora 11:46

eu deocamdata folosesc cutii de iaurt pentru depozitare. is foarte bune pentru depozitare dar cand MOCuiesc e un pic dificil. din fericire (sau din pacate) cls XII nu-mi perite sa MOCuiesc prea mult, in cel mai bun caz o data pe luna, de aceea deocamdata nu investec in cutii de depozitare. m-ar intresa ceva de genul cutiilor pentru scule si materiale folosite de electricieni. ori un dulap ca cele prezentate de colegul N33
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 20 Iunie '14, ora 22:48

siii iar ma confrunt cu aceasta problema. am incercat sortarea si depozitarea pieselor in cutii de iaurt si de inghetata +cutia de la 6166 dar nu imi ajung sau nu sunt practice. as investi (dupa bac) intr-un sertar ca cel postat de colegu starlight, dar pentru piesele mici nu e practic. aveti ceva idei? am vazut la electricieni cutii de alea mari care au un fel de tava cu compartimente mici pentru piese, oare e practic pentru a tine cheese slopeurile si alte piese dedimensiuni minuscule?
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de braker23 » Vin, 20 Iunie '14, ora 23:57

Uite ce folosesc eu: http://www.dedeman.ro/ro/caseta-patrol-xl-500003.html

Uite si poza, sa va dati seama mai bine:
Imagine

Ofera spatii flexibile, e cea mai mare de acest tip pe care am gasit-o si se pot stack-ui.
Personal, cred ca sunt perfecte pentru LEGO :)
Ultima oară modificat Lun, 23 Iunie '14, ora 11:35 de către braker23, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Sâm, 21 Iunie '14, ora 20:31

Daca tot ai resurectat topicul, profit de ocazie sa imi dau si eu cu parerea.

Cutiile Lego nu mi se par utile pentru un pasionat deoarece nu sunt transparente si nu au o forma practica. Cred ca ar putea fi utile pentru copii in situatia in care trebuie sa arunce undeva piesele dupa ce s-au jucat cu ele.

Eu momentan folosesc pentru depozitare cutii Kis T Box XS in care fie pun piesele varsate fie in pungi autosigilante. Incerc sa tin cat de cat ordine in ele dar este greu. Motiv pentru care vreau sa trec la niste cutii compartimentate cum sunt astea de pescuit Carp Zoom Feeder dar care momentan mi se par un pic cam scumpe pentru cate as vrea eu sa cumpar.

M-am gandit si la dulapioarele cu sertare cum sunt cele pentru electronisti dar mi-ar fi mult mai greu sa le gasesc un spatiu. Asa cutiile le pot depozita si le scot doar pe cele de care am nevoie atunci cand vreau sa construiesc.

Alte sugestii?

Avatar utilizator
Olaf The Viking
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 43
Membru din: Dum, 15 Iunie '14, ora 13:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Olaf The Viking » Dum, 22 Iunie '14, ora 20:29

De la IKEA:
lego-depozit.jpg
Sertare mai multe, se cauta relativ usor in ele. Eu le sortasem initial pe categorii, de ex. un sertar cu roti si piese transparente, alt sertar cu piese mari si baze, etc. Ideea era sa fie impreuna categorii cat de cat opuse, ca sa poata fi usor gasite. Ochiurile sunt destul de mici, piesele nu cad, cel mult sulitele aluneca spre sertarul de jos dar varful se opreste oricum.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
www.machete.ro

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Cutii depozitare

Mesaj de adn2377 » Lun, 23 Iunie '14, ora 11:03

Daca sunt deschise, au dezavantajul ca se depune totusi praf...

Avatar utilizator
Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 200
Membru din: Joi, 27 Martie '14, ora 00:56
Judet: Maramures
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Felix Mezei » Vin, 27 Iunie '14, ora 23:30

Eu nu prea am piese de rezerva inafara de seturile complete pe care le detin si le depozitez in pungi de plastic autosigilante asa ca nu folosesc deocamdata cutii de depozitare .
Dar cand au aparut anul trecut aceste cutii de depozitare mi-au placut in primul rand ca sunt dedicate noua (ceea ce merita apreciat) dar pretul lor m-a surprins .
Am postat acest mesaj deoarece probabil nimeni nu a cumparat si nu a vorbit inca aici de urmatorul dezavantaj dupa cel al pretului :
-din cauza ca au fost facute cu stud-uri pentru a fi interconectabile , sa stiti ca fundul cutiei nu e plat ci are ridicaturi destul de inalte in care sa intre stud-urile cutiei de mai jos . Astfel desi cutia pare inalta de fapt se pierde din capacitatea de depozitare intre 25-30% .
Ce pierzi la fund ar trebui sa castigi in spatiul din capac la interiorul stud-urilor , dar e greu de pus piese in cutie si deasupra gramezii sa construiesti mici piramide de piese ca sa intre in stud-urile capacului . Astfel pana la urma tot pierzi 30 % din capacitatea de stocare.
In plus sunt in jurul acestor ridicaturi de pe fundul cutiei chiar niste canale inguste in care foarte usor pot intra tile-uri 1X1 , pe care odata intrate acolo poti sa nu le mai vezi si le scoti mai greu decat daca fundul ar fi plat .

Singura cutie de acest fel pe care am achizitionat-o a fost una in miniatura daca pot zice asa , cu 2X4 stud-uri ,cam de marimea unui pachet de tigari pe care am facut-o cadou prietenei sa-si puna cativa cercei sau alte bijuterii. Asta a fost vreo 14 RON si se gaseste si in formatul patrat 2X2 .
De la CleverToys nu trebuie sa se supere nimeni, cumparam destule de la ei, de care chiar avem nevoie :):):)

ovidiusoft
guraliv
guraliv
Mesaje: 127
Membru din: Joi, 25 Aprilie '13, ora 17:15

Re: Cutii depozitare

Mesaj de ovidiusoft » Dum, 30 Noiembrie '14, ora 01:39

Resuscitez si eu topic-ul asta. Am cumparat de curand de la Ikea cateva cutii Glis. Sunt in 2 variante a cate 3 culori, se inchid si se stack-eaza foarte bine. Iar pretul este imbatabil :). Link: http://www.ikea.com/ro/ro/search/?query=glis

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 30 Noiembrie '14, ora 18:41

Io folosesc organizatoare de la dedeman, cateva mai maricele cu cate 25 de compartimente si cateva cu 8 +cutie dubla nautilus (mai mult spatiu de depozitare decat patrol la acelasi pret)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Dum, 30 Noiembrie '14, ora 23:25

Cine stie pe unde as putea gasi un organizator de genul acesta:
Imagine
?

Am inteles ca au fost candva pe la Lidl dar eu personal nu am vazut niciodata. Ma tot uit de ceva vreme dupa asa ceva prin magazine si nu gasesc. Nici macar in cele online din Ro.